News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

10 Members and 68 Guests are viewing this topic.

isotech_ro

#2475
@nenea_hartia multumesc pentru up-date Deva - Orastie

dupa cum se vede din ultimul jurnal foto, lucrarile pe aceste segmente sunt incetinite si sunt slabe sperante a se incheia anul acesta, eventual sa avem parte de o deschidere a traficului in cursul lunii decembrie. Sa o iau pe rind:
- Nod Orastie intirziat - cel putin 4 - 5 luni
- pasaj peste DN7, magistrala CF - abia atacate - cel putin 5 luni
- pasaj DJ705 cel putin 3 luni
- pasaj DC42, cel putin 1 luna
- pod peste riul Orastie cel putin 2 luni
- pasaj DJ705L ? ? ?
- pasaj DJ709G - (1) (2) cel putin 4 luni
- nod Simeria + pasaje cel putin 3-4 luni
- pasaj peste riul Stei cel putin 3 luni
- pod peste Mures - cel putin 3 luni
- intreg tronson pod Mures - Soimus - cel putin inca 4-5 luni

LE sincer vorbind pentru mine atit Straco, dar mai ales Strabag, sunt o mare dezamagire, mai ales ca anul trecut in octobrie lucrarile erau foarte avansate, raportat la momentul deschiderii santierului ... apoi s-a intimplat ceva ( ? ? ? ) si lucrarile au inceput sa treneze nejustificat.
Sa aiba legatura cu si deschiderea lucrarilor si pe Orastie - Sibiu, unde lotul 1 si 2 apartin acelorasi constructori ( si de ce sa nu spunem, unde lucrarile sunt intirziate) ? ? ?
Se spunea pe aici ca Strabag se asteapta sa deschida licitatiile si pe tronsoanele Deva - Lugoj ca sa cistige un tronson ... dar in cazul de fata MT - CNADNR ar trebuii sa "caste" bine ochii si sa analizeze foarte serios capacitatea tehnica a ofertantului Strabag 

madad

Mai sunt 5 luni si jumatate din anul asta. Este limpede si se poate vedea ca nu se pierde vremea pe acest tronson. Este prematur sa estimam daca vor fi intarzieri la deschidere.

@nenea_hartia, un reportaj exceptional. Multumesc!

isotech_ro

@madad
teoretic tronsonul Orastie - Simeria trebuia deschis in august 2012 ... la cum stau lucrurile in momentul de fata si decembrie 2012 mi se pare un termen fantezist, asta daca nu se va deschide traficului autostrada fara nodul Orastie si de va termina la bariera CF de la Halta Geoagiu  :lol: ... astfel o sa avem o premiera in Romania o autostrada care se termina provizoriu la o bariera la calea ferata  :lol:

madad

inteleg ce spui, dar tind sa cred ca pana la sfarsitul anului tronsonul poate fi deschis  :)

athosga

#2479
Am senzatia asta de 'deja-vu'. Iarasi o bucata se apropie de finis si iarasi incepeti cu pesimismul etern. Eu zic ca la cum stau lucrurile vedem numai ca este posibil sa termine anul asta, chiar inainte de decembrie. De aici incolo depinde de contructori. Daca mentin ritmul sau accelereaza, termina, daca incetinesc, atunci nu termina. Atat.
Inca ceva: in legatura cu nodul de la Orastie: parca pana acum nici nu a fost vorba sa fie gata nodul ala in momentul predarii in august, nu? Cum nici nodul de la Soimus nu va fi facut la capatul celalalt. Sau gresesc?

tonică

nu gresesti...
De aceea la un  moment dat ziceam cum ca abia abia ce v-a afla presa si vor aparea titulri cu "prima autostrada dintre doua giratorii".. :D
Din pacate, dupa parerea mea, au fost prost impartite 'tarlalele' intr-asa fel incat pe acest tronson rupt si el in doua nu exista decat un singur nod, cel de la simeria.
Nodul de la soimus tine de lotul 4 inca nelicitat din ilia-deva iar cel de la orastie din lot 1 orastie-sibiu. Care la o adica e al lui strabag deci teroretic ar fi trebuit sa-si planifice intr-asa fel lucrarile incat sa nu-si puna singuri piedica. Dar cum am fost deja invatati de astaldi ori umb se poate lucra si la turatie mai mare asa ca strabag ne poate, cred eu, furniza o surpriza placuta prin grabirea lucrarilor la acel nod si terminarea impreuna cu straco pana la finalul anului a intregului parcurs deva-orastie cu tot cu nod orastie. Eu ii cred in stare sa termine totul pana-n decembrie. Despre august nici o sansa si nici nu cred ca merita sa se grabeasca. Mai bine decembrie cu tot cu fundiţă decat in graba iar pe un singur sens si cu giratorii provizorii....

indru

Giratoriu Centura Sibiului - DJ106B - Autostrada Orastie Sibiu

Fotografie aeriana in sensul giratoriu care uneste centura Sibiului de DJ106B si E81/DN1, se observa si santierul Autostrazii Orastie - Sibiu



Sursa : http://www.sibiul.ro/arhiva-poza-zilei/poza-sibiu-giratoriu-centura-sibiului-dj106b-autostrada-orastie-sibiu-2012-07-16-2288.html

tonică

aici intrarea si mentinerea giratoriului e cu statut provizoriu? Caci in planurile mai vechi nu aparea nici un giratoriu...S-a schimbat oare ceva ori au de gand sa ii dea drumul centurii pana in cristian in felul acesta si mai apoi sa continue lucrul la nod ori asta-i varianta finala? Stie cineva?

Ionut

Evident ca giratoriul este provizoriu. Uite mai jos nodul cu Sibiu bypass. De fapt nodul... A1 nod cu DJ106B:



In poza lui Ovidiu Sopa vezi DJ106B care acum merge de la stanga la dreapta (de fapt sud-nord). A1 va merge perpendicular pe DJ106B, subtraversand drumul, si zona se va reamenaja precum vezi in ce-am pus eu mai sus.

tonică

Hai multam Ionut. Acelasi plan aveam si eu si nu intelegeam cum si de ce... :D M-a indus in eroare tocmai neinceperea lucrarilor la pasajul peste autostrada ori a vreunei urme de configurare a viitorului nod. Deci e provizoriu iar asta intr-un fel ar putea da ghes la banuielile mele legate de vointa deschiderii mai grabnice a unei continuari catre cristian cu un nod giratoriu provizoriu acolo, aproape de dn, inainte de intrarea pe viaductele de la sacel...

indru

Si eu sper sa dea drumul anul asta pana in Cristian ...

Ionut

Au mai fost discutiile astea cred. Mi se pare foarte periculos sa dai in exploatare spre Cristian fara un nod cu bypass-ul. Va fi o autostrada cu un giratoriu in mijloc. :D Periculos, plus ca presa va scrie ca suntem ultimii oameni din lume.

tonică

#2487
Pai daca n-ar fi asa nu s-ar explica de ce n-au inceput deja lucrarile la pasaj...Am facut o schita aproximativa pe imaginea postata de catre idru. Luand in considerare ca au facut deja podetele pentru canalul acela ma gandesc ca exista o explicatie pentru intarzierea la constructia pasajului peste autostrada...



Au mai fost discutiile de cand am vazut imaginile postate de catre nenea_hartia unde se vedeau lucrari pentru un giratoriu provizoriu langa dn. Nenea_hartia aprecia cum ca ar fi un giratoriu 'tehnologic', pentru camioanele lor. Ramane de vazut fireste, doar dam cu banuitul aici... :)

isotech_ro

#2488
Quote from: athosga on July 19, 2012, 11:41:05 AM
Am senzatia asta de 'deja-vu'. Iarasi o bucata se apropie de finis si iarasi incepeti cu pesimismul etern.

fata de cum era anul trecut, in octombrie 2011 cind am vizitat santierul autostrazii, ritmul de lucru pe tronsonul Straco a scazut substantial, acum "mobilizarea" este la jumatate, avem pasaje esentiale neatacate sau in faza incipienta (vezi pasajul peste DN7/magistrala CF de la Orastie afalt in faza pilelor, pasajul de la Turdas, podurile peste riurile Orastie si Stei ... toate astea POT FI gata in 5 luni  NUMAI DACA se aloca resurse umane, materiale si utilaje in aceste puncte sensibile, iar in cazul de fata AVEM O MARE  PROBLEMA pentru ca APROAPE NU SE LUCREAZA IN ACESTE PUNCTE SENSIBILE

LE in general sunt un super-optimist si stiu sa evaluez stadiul lucrarilor +/- 30 zile ... insa in cazul de fata premisele nu sunt tocmai optimiste

larson

#2489
Arad bypass e in exploatare din decembrie 2011, nu?