News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 48 Guests are viewing this topic.

jalemare

Bun, bun de tot!
Multumire si tot respectul Eurocopter!!!  :cheers:
Tm-Lugoj 2 bine, UMB din nou o surpriza placuta.
Restul pilaf  >:(

alecu26

Quote from: delacroix on March 19, 2015, 01:45:54 PM
Am tot sperat ca vor face pod cu arc metalic si o singura deschidere peste Mures. In final va fi ca la Deva(Simeria).
Am revenit cu picioarele pe pamant si sper sa termine lot3 si Dumbrava-Margina in 2016. Restul cand vor vrea ursii lor. Pfui. MUSCHII.

inca asta e situatia buna. Initial idiotii (ca nu-i pot numi altfel) au avut pod cu grinzi de beton de 40 metri deschidere. Au stat 1,5 ani de zile si s-au uitat la mures cat de mare e si ca nu pot face podul In final au schimbat in structura metalica mult mai scumpa pentru bugetul lor. Nu chiar ca la Soimus...dar pod in structura compozita intradevar.

Poate, intradevar, pentru dezvoltarea knowhow-ului ar trebui chiar pe design&build sa se impuna totusi anumite chestii. Cum s-a impus la By Pass Arad....deschidere centrala a podului peste Mures...170 metri (sau cat o fi fost). La aciuliu tunel cut&cover. Si sa jonglezi in interior la limitele astea.
Drumurile noastre POATE;

alecu26

Quote from: dorum on March 19, 2015, 02:14:12 PM
asa este...lotul 4 incepe cam dupa traversarea DN

Intradevar, nodul e pe lotul 3. Deci....UMB are pana cu vreo 300 metri inainte de DN7.
Drumurile noastre POATE;

TibiV

Quote from: Quest on March 19, 2015, 02:10:48 PM

eu ii platesc lui Eurocopter tot kerosenul de care are nevoie anul asta la filmari pe A1+A10 :)


Mi-e teamă că avionul lui nu foloseşte kerosen ci benzină, probabil CO 120 !....
Dar vorba aia.... Gestul contează !  :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alecu26

partea finala la UMB (in zona Soimus) nu a fost prinsa bine. Se vede asa...un pic in coltul stanga sus.

Au inca muuuuult de lucru UMB. Au lucrat pe absolut ce a fost mai usor.
Drumurile noastre POATE;

dr4qul4

@alecu, nu te contrazic. Au lucrat doar unde au vrut.
Insa au lucrat!
spre deosebire, pe loturile 2 si 3 nu au facum mai nimic.
UMB nu termina anul asta, dar anul viitor in vara o pot face fara probleme. Acum speram sa nu termine cei 40% licitati  ;)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

cutter

Nu știu unde vezi tu că pe loturile 2 și 3 nu au făcut mai nimic. Pe lotul 2 sunt gata cu toate forajele și lucrează la turnare radiere, cam în mai o să fie sus cu pilele și încep să pună grinzile. Din aprilie se apucă serios și de terasamente. Eu cred că e fezabilă deschiderea Dumbrava-Margina dacă se rezolvă problema expropierilor suplimentare și a relocării de utilități că astea pot ține și doi ani în loc un proiect și e musai nevoie de ele.

radutm

Multumim Eurocopter! Filmarile sunt excelente, calitativ arata bine, ai prins si vreme favorabila, nota 10! Cat despre imagini eu zic ca situatia entuziasmanta este pe Tm-Lugoj Lot2. Mai departe, pe LD Lot 2 - pana la Margina se vede ca s-a lucrat in unele locuri dar acolo mai departe nu este nimic; LD lot 3 - neasteptat de bine, dat fiind ca impesia generala era ca nu s-a facut mare lucru nici aici; LT lot 4 - ok, dar ar fi fost mult mai avansat daca UMB nu deschidea un al doilea front pe Gilau-Nadasel.

cont inchis

laszlo.robert

#20843
Multumim Eurocopter,oare vom vedea in curind o filmare pe Arad-Pecica si M43 +PTF cu capat de A1 ,sunt cele cu deschidere in vara ?
Daca toate merg bine Lugoj,Timisoara,Arad vor fii la sfirsitul anului primele orase din tara legate la sistemul autostradal European!

alecu26

de unde pana unde e Dumbrava-Margina?
Drumurile noastre POATE;

pasadia

#20845

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

Dispar si eu o zi de pe radar si pe cand ma intorc plin de filmari. Ar trebui sa fac mai de asta :). Multumim Eurocopter, esti ca de obicei la inaltime. In ce zi is de la ce ora ai filmat, ca sa stiu daca e explicabila sau nu miscarea slabuta din teren de la ora filmarii?

rocklee

#20848
de la minutul 2.34 incepe lotul UMB -ului...de la acea dalma de pamant e inceputul  lotului   4... :D

radutm

Viitorul punct de trecere a frontierei de la Nadlac, vazut din satelit:

data imaginii: 17 martie 2015, sursa: digitalglobe.com
cont inchis