Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

captiva

DN7C - as zice ca primii circa 10 km sunt de galben, dar de acolo si pana putin dupa intersectia cu DN7D (deci inclusiv portiunea balea cascada-balea lac-coada lacului) l-as trece de verde. Iar de acolo si pana la Curtea de Arges nu este de rosu, ci de galben (e marcat, nu are gropi, ci doar in cateva locuri gropite, plus cativa km de denivelari mai mari; eu l-am parcurs cu 60-70 km/h si se putea si mai repede, daca nu ar fi fost serpentinele sau localitatile).

vancouver

#901
Am mai mers si eu prin tara si am urmatoarele comentarii:

DN2 Bucuresti - Bacau
: a inceput sa se degradeze. Se cunosc cei 12-14 ani ai asfaltului de uzura. Si-au facut pe deplin datoria, dar a venit vremea ca acest strat sa fie refacut peste tot. In mai multe puncte exista lucrari de peticire si chiar exista o portiune inainte de Rm. Sarat (vreo 5-6 km) proaspat reasfaltata. Daca se va face asta peste tot poate sa ramana albastru, daca nu in 1-2 ani vor aparea probleme. Intre Afumati si Urziceni e cel mai rau, culoarea verde este in pericol acolo.

DJ119B, cu rol de centura de vest a Bacaului, l-as trece cu verde, asfaltul este de buna calitate.

DN15 Bacau-Piatra Neamt confirm verde (dar asa cum au spus si altii, este practic o localitate continua. Daca cineva care se afla in tranzit rezista sa-l parcurga cu viteza legala de 50 km/h il voi considera un erou. Adica cei 55 de km in mai mult ora. Realizarea unui drum nou tot la profil 1+1 care sa dubleze DN15 in aceasta zona ar trebuie sa fie o prioritate).

DN15 Piatra Neamt - Bicaz
confirm galben, dar la limita ar merge si verde.

DN12C Bicaz - Lacu Rosu confirm culoarile de pe harta, adica prima parte galben, apoi verde.

DN15C Piatra Neamt - Targu Neamt: parerea mea este ca aici trebuie pus albastru. Este ireprosabil. Sigur nu scos din cutie, ca a fost asfaltat cu ceva ani in urma. Am filmat. Poate pun mai tarziu. Daca nimeni nu e de alta parere atunci voi modifica in albastru.

DJ165A centura Piatra Neamt est: ireprosabil. As pune si prima parte din DN15C pana in DN15D cu albastru. Sigur, partea a doua intre Girov si Roznov este si mai buna, la nivel cu cele mai bune DN din tara (se merge in mod curent cu 120-130 in afara localitatilor), dar asta nu inseamna ca prima parte nu merita si ea albastru.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

cristi5

#902
In Medias DN14 nu e albastru. E un dezastru, se poate merge pe cei 5 km cu vreo 40 cu slalom printre gropi si petice. Pentru un DN nu e acceptabil, asa ca pe OSM am sa-l pun cu rosu. Mare pacat, orasul are ceva potential turistic, burg sasesc, etc.

Si in Sighisoara drumul e mai prost decat in afara dar diferenta nu e asa mare ca la Medias.

lulacanci

Ceea ce a spus pe pagina trecuta @sandumbogdan este pe alocuri gresit.

Adica:

QuoteIasi - Vaslui prin Podeni (adica 248 si 15D intre Podeni si Vaslui) este albastru, reabilitat anul trecut, asfalt nou, marcaje.
https://www.google.ro/maps/dir/47.1260085,27.5674128/46.637122,27.7235193/@46.9198535,27.5540974,10.46z/data=!4m2!4m1!3e0?hl=ro

Nu! DJ248 e intre verde si albastru, poate fi pus albastru linistit. Dar DN15D in nici un caz nu este albastru decat daca esti cu tancul. E galben in continuare. Doar sa nu-l fi asfaltat complet in ultimele 2 saptamani.

alexcrist

Quote from: sandumbogdan on July 10, 2016, 01:17:02 PM
Cateva actualizari in judetul Iasi.

Iasi - Vaslui prin Podeni (adica 248 si 15D intre Podeni si Vaslui) este albastru, reabilitat anul trecut, asfalt nou, marcaje.
harta
DJ 248 este OK albastru, până la intersecția cu 15D.

Însă DN 15D nu a fost reabilitat. Galben, cum este acum, este ok. Mai sunt denivelări, ici-colo câte o groapă...

ovideatza

#905
Confirm cele mai de sus, galben de la Negresti pana la Vaslui. Nu sunt gropi majore, dar e denivelat, peticit, marcaje sterse, etc.

merlin__wizard

A fost asfaltat drumul de la Gaiesti la A1. Acum legatura Targoviste - A1 e albastra dupa mine cu exceptia localitatii Gaiesti unde trebuie rezolvat podul ala. Acolo situatia e rosie.

Allex

DJ155I - Tupilati-Pastraveni-Petricani-Tg.Neamt ->verde (inca). Nu apare pe harta.

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

florin74

DN 1G Sanmihaiu Almasului- Jibou. Bucata cu rosu (pana la intersectia cu DJ109) poate fi trecuta cu verde. S-a asfaltat complet, dar marcajele nu sunt facute, se mai simt unele usoare denivelari, din acest motiv nu merita albastru.

salman rushdie

Portiunea din DN6, limita Teleorman-Ghimpati, ce este acum cu rosu s-a refacut si marcat, e de albastru!

captiva

DJ153 Eremitu-Sovata - portiunea cu galben cred ca ar merita trecuta cu verde.

dumbravaandrei

Quote from: florin74 on July 22, 2016, 02:38:08 PM
DN 1G Sanmihaiu Almasului- Jibou. Bucata cu rosu (pana la intersectia cu DJ109) poate fi trecuta cu verde. S-a asfaltat complet, dar marcajele nu sunt facute, se mai simt unele usoare denivelari, din acest motiv nu merita albastru.

Sigur nu ai vrut sa zici Sanmihaiu-Zimbor? De la Jibou la Sanmihai eu un galben spre verde... de la Sanmihaiu la Zimbor e intr-adevar asfalt proaspat.
Cu un verde albastrui as pune si portiunea de la iesire din Zalau (limita de localitate) pana la Jibou. Pana sus la Porolissum drumul e tipla

florin74

^Sigur. DN1G Sanmihaiu Almasului spre Jibou (de fapt iese drumul undeva la Var, inainte de Jibou). Pana la Hida e asfaltat proaspat, dar lipsesc marcajele. Acum este marcat cu rosu, era praf drumul ininte de asfaltare.

De la Sanmihaiu Almasului la Zimbor este DN1F.

infraAdi_ro

Confirm si eu.Am fost saptamana trecuta de la Sanmihaiu Almasului-Hida e asfalt proaspat dar fara marcaje inca.Au mai reparat din denivelari dar tot nu e ca pe masa de biliard:).De la Hida la Var e bunicel dar denivelat .
Romania are un viitor doar daca are prezent!

9ac0s

Va rog daca ma puteti ajuta cu varianta de drum intre Tismana si Orsova.