[PH] Centura Comarnic

Started by TibiV, May 10, 2018, 11:17:19 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mirceaeliade

din 9 Mai s-a declarat un castigator?

Konter

Quote from: mirceaeliade on May 18, 2023, 01:26:17 PMdin 9 Mai s-a declarat un castigator?
https://arenaconstruct.ro/centura-comarnic-contractul-a-fost-semnat/

Contractul pentru proiectarea și execuția lucrărilor de construirea a Centurii Comarnic a fost semnat.
Valoarea contractului se ridică la 48 milioane de euro, finanțarea fiind din fonduri europene nerambursabile.
Centura va ocoli orașul Comarnic și DN1 prin vest, va avea o lungime de aproape 6 kilometri și două benzi de circulație.
Vor fi construite 3 poduri și va fi dublat podul peste râul Prahova de pe DJ101R. Totodată, va fi construit un pasaj peste râul Prahova și calea ferată Ploiești – Brașov.
Licitația pentru acest obiectiv de investiții a fost câștigată de asocierea Frasinul SRL (lider) – Artehnis SRL, la prețul de 236,74 milioane lei fără TVA, mai mic cu 5% față de valoarea estimată.
,,Am încredere că anul viitor vom circula pe centura Comarnic. Este un proiect de importanță majoră pentru prahoveni și pentru românii care pierd astăzi ore în șir în trafic pe Valea Prahovei", a declarat președintele Consiliului Județean Prahova, Iulian Dumitrescu.
Contractul are o durată de 2 ani.

Pentru atribuirea acestui contract, câștigătorul a concurat cu asocierea de firme: Coni (lider), Ria Design Consulting SRL, Trace Group Hold.

Frasinul vad ca are ceva lucrari la activ, mai putin pe partea de structuri totusi. 2024 e optimist tinand cont ca nici proiectarea nu e facuta, parerea mea.

tom_sawyer

"Am dat ordin de începere la centura Comarnicului, proiectare și execuție. Mă aștept ca execuția să înceapă undeva pe la începutul lunii iulie, mai avem nevoie de niște aprobări de luat. Dacă socotim că sunt doar 6 kilometri și jumătate și patru poduri, nu e un capăt de țară să fie realizată cât mai repede, ca măcar ce se întâmplă în Comarnic să nu se mai întâmple, să nu mai stea oamenii, la coadă, în trafic", a mai susținut Iulian Dumitrescu.

republikanews.ro

cosminn

Au început lucrările? Am trecut noaptea săptămâna aceasta și n-am observat ceva nou pe traseu.

dr4qul4

#34
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

mirceaeliade

Din animatia asta chiar mi-e greu sa inteleg cum existenta acestei centuri NU a fortat A3 sa mearga prin tunel.  Se puteau face 2 iaducte paralele prin toata albia Prahovei care sa fi fost mult mai ieftine decat tunelele alea de 4km care sunt acum la stadiu de SF pe A3.

Leo-Ph

eu nu cred ca se va realiza acesata centura..undeva se va bloca si banii deja vor fi cheltuiti

Liviu M

Quote from: mirceaeliade on November 05, 2023, 06:01:48 PMDin animatia asta chiar mi-e greu sa inteleg cum existenta acestei centuri NU a fortat A3 sa mearga prin tunel.
Dupa parerea mea, asta e singurul beneficiu real al "centurii" asteia.
Daca in loc de cele 3 giratorii de pe traseu ar fi avut treceri denivelate peste strazile cu care se itersecteaza *), poate-poate ar fi adus o imbunatatire, dar asa...

*) Ar fi fost mai bine si pentru circulatia locala sa nu se intersecteze la nivel cu "centura".

Sorinus

Din tren am putut vedea țăruși portocalii cam pe tot parcursul viitoarei centuri. Pe la mijloc, vor largi se pare un drum existent, paralel cu DN1 dincolo de rău. Am văzut și 3 utilaje și mici decopertări.

reed

Quote𝐏𝐫𝐨𝐠𝐫𝐞𝐬 𝐢̂𝐧 𝐜𝐨𝐧𝐬𝐭𝐫𝐮𝐜𝐭̦𝐢𝐚 𝐜𝐞𝐧𝐭𝐮𝐫𝐢𝐢 𝐨𝐜𝐨𝐥𝐢𝐭𝐨𝐚𝐫𝐞 𝐂𝐨𝐦𝐚𝐫𝐧𝐢𝐜 - 𝐝𝐞𝐬𝐜𝐨𝐧𝐠𝐞𝐬𝐭𝐢𝐨𝐧𝐚𝐫𝐞𝐚 𝐭𝐫𝐚𝐟𝐢𝐜𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐩𝐞 𝐕𝐚𝐥𝐞𝐚 𝐏𝐫𝐚𝐡𝐨𝐯𝐞𝐢 𝐢𝐧𝐭𝐫𝐚̆ 𝐢̂𝐧 𝐥𝐢𝐧𝐢𝐞 𝐝𝐫𝐞𝐚𝐩𝐭𝐚̆
🏗� Lucrările la centura ocolitoare a orașului Comarnic, un proiect esențial pentru descongestionarea traficului pe Valea Prahovei, se desfășoară conform planificării. În prezent, se efectuează lucrări de terasamente, consolidări și elemente de structură pentru poduri. Este prevăzut ca, până la sfârșitul anului, circulația pe această rută să fie posibilă.
🏗� Centura ocolitoare, cu o lungime de aproape 6 km, este proiectată pentru a permite autovehiculelor să circule cu o viteză de 90 km/h, ceea ce înseamnă că traseul ar putea fi parcurs în aproximativ 4 minute. Aceasta va ocoli orașul Comarnic și DN1 dinspre vest, oferind o alternativă eficientă la traseul actual.
🏗� Proiectul include construcția a trei poduri noi și dublarea podului existent peste râul Prahova de pe DJ101R, contribuind astfel la fluidizarea traficului. De asemenea, se va realiza un pasaj superior peste râul Prahova și calea ferată Ploiești-Brașov, facilitând astfel traversarea sigură și rapidă a acestor obstacole naturale și infrastructurale.
🏗� La intersecțiile cu DN1, vor fi amenajate sensuri giratorii adecvate, proiectate să gestioneze eficient traficul provenit atât de pe noua centură, cât și din orașul Comarnic. Această abordare este menită să asigure o integrare armonioasă a noii artere de circulație cu infrastructura existentă.
🏗� Inițiat de Consiliul Județean Prahova, proiectul Centurii ocolitoare a orașului Comarnic este finanțat de Ministerul Transporturilor, prin Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), în cadrul Programului Operațional de Transport 2021-2027.
https://www.facebook.com/ConsiliulJudeteanPrahova/videos/319196734490099/

Xenos

Dacă nu se termină oarecum concomitent și centura Bușteni - care din câte știu este încă neatribuită - doar mărim dopul de la Sinaia-Bușteni, care va fi la fel de cronic ca Predeal-Bușteni pe sensul opus.