News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[CJ] Centura Floresti

Started by ciprebbe, January 23, 2013, 05:11:48 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bogdan_Cluj

Primarul Florestiului pune azi doua poze cu ceva piloti forati in spatele Polusului:

"Pe aliniamentul viitorului Drum de Legatura Sud, zona de deasupra Vivo, lucrarile de forare piloni si cele privind terasamentul."
https://www.facebook.com/HoriaSulea/posts/1659981477416586

Bogdan_Cluj

Centura Floresti Sud.

M-am impiedicat de un articol intitulat "Monitorizare Centură Sud Florești – Mai 2018". Este explicat cu text si poze cum ca NU SE LUCREAZA.

Articolul se termina cu: "În calitate de inginer constructor, cu peste 10 ani de experiență în domeniu,  apreciez că lucrările sunt executate în proporție de aproximativ 5%, iar ultimul termen înaintat de domnul Horea Șulea, 1 Decembrie 2018, va fi aproape imposibil de respectat."

Text si poze aici: https://www.infloresti.eu/monitorizare-centura-sud-floresti-mai-2018/

PS: personal pot sa confirm ca pe breteaua Valea Garboului sunt niste cratere imense. Daca dai cu motorul/bicicleta in ele la doar 20-30 kmh te aduna cu matura si farasul. Nici cu masina nu ai sanse mai mari sa nu ramai pe acolo. Iar ce se vede din Sf.Ioan este dezolant.

TibiV

Semnatarul este un consilier USR, si stim din experienta ca USR-istii astia sunt tare carcotasi.... ;)

Bravo lui !
:cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

vladb

Consilier USR sau nu, ideea e ca nu se lucreaza. Pentru mine e o chestie super dubioasa: DIFERIT este "firma de casa" a Clujului si de obicei lucreaza si pe "promisiuni". Ceea ce ma face sa ma intreb: Oare nu sunt chestiuni grave acolo? Una o stiu eu sigur: Primaria Floresti nu are numar cadastral pe tot culuarul de expropriere deoarece terenul UM din localitate nu este inca expropriat. Trebuie HG pe tema asta... Problema e alta: in 31 mai, la sedinta CL Floresti, sunt propuse 25(!!!) de proiecte de PUZ pentru ansambluri imobiliare. Pentru cineva care nu locuieste in zona Cluj/Floresti este greu de imaginat ce se intampla aici. Ansamblurile in constructie + cele care se vor aproba, vor paraliza definitiv traficul dinspre/inspre Cluj. Si asa cu MZA de 75000 (!) este cel mai congestionat punct din Romania! Si nimanui nu pare sa ii pese...

PS: Mai sus este laudat CJCJ pentru drumurile judetene. Calitativ sunt varza cele facute deja. Acostamentele nu sunt ridicate la inaltimea benzilor de circulatie si apar deja rupturi/sub-spalari/tasari, etc. Mai departe, centrul de management integrat al deseurilor e o pata neagra imensa. Va recomand o vizita la PataRat sa vedeti dimensiunile unui lac de levigat! Plus copiii de rromi care fac baie...E un dezastru ecologic si nimeni nu misca un deget!

ciprebbe

#34
^

Eu v-am zis din surse sigure :).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Bogdan_Cluj

#35
Quote from: rekul on June 05, 2018, 08:46:30 AM
S-a semnat contractul pentru executia ,,Pod Portelanului" cu SC DIFERIT SRL.

Nasol ... pentru primarul din Floresti.
Pana acum tot dadea vina pe constructor ca nu e serios ca deaia nu se lucreaza. Ce dracu face dupa ce termina astia podul, iar la el in "curte" tot nu lucreaza?

transporter

@Bogdan_Cluj
Tii minte ce spuneam aici: http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=427.msg172182#msg172182 ?  Era clar inca de atunci ca nu au cum sa avanseze cu proiectul spre Floresti. Pana nu va fi expropriata armata nu vedem "centura".

Bogdan_Cluj

Da, da ... nu uit asa usor :)
Ce nu imi este mie clar ... de ce nu lucreaza pe portiunea unde pot lucra (spre Cluj). Acolo au inceput in zona Sf Ioan, si ar putea lucra acolo si breteaua de la Vivo (polus) care oricum mai nou e praf, plus pilotii forati din spatele de la Vivo (acolo deja au forat cativa dar am inteles ca s-au oprit). Isi luau si ei ceva bani pe o parte din lucrari. Asa, cumva, cel putin de ochii lumii poate si primarul sa zica: uite, au inceput, dar nu lucreaza ca nu vor (bineinteles fara sa zica de problemele cu exproprierile din partea dinspre Floresti).

transporter

Nici eu nu stiu de ce nu lucreaza pe partea dinspre Cluj. Probabil au ceva impediment birocratic si acolo pe care nu il stim si pe care nu sunt in stare sa il rezolve. Nu cred sa fie problema de bani sau de capacitate a constructorului.

ciprebbe

Fix in spate la Vivo isi face de lucru o foreza.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

voicul

Cea mai mare comună din România s-a apucat să facă şosea de centură. A fost imediat călcată de controale ale autorităţii centrale

Primarul celei mai mari comune din România întâmpină o mulţime de probleme, după ce în 2016 a început construirea unei centuri în localitate. Inspectoratul de Stat în Construcţii "a venit abuziv", a făcut o notă de constatare şi un Proces Verbal prin care în luna februarie le-a interzis să mai emită autorizaţie de construire. Edilul comunei clujene Floreşti spune povestea pentru ECONOMICA.NET.

http://www.economica.net/cea-mai-mare-comuna-din-romania-s-a-apucat-sa-faca-sosea-de-centura--a-fost-imediat-calcata-de-controale-ale-autoritatii-centrale_158100.html

pasadia

Asta nu isi da seama ca se face de ras? ISC-ul vine abuziv in control? Apoi faza cu expropierile care nu sunt chiar necesare?

QuoteAcesta adaugă că proiectul nu s-a blocat din cauză că nu s-au făcut unele exproprieri.

"Odată emis ordinul de începere a lucrărilor, s-au emis autorizaţiile de construire pe trei segmente. Nicăieri în contractul de atribuire nu spune că trebuie să le punem la dispoziţie întreg aliniamentul", explică Horia Şulea.

Dar cu toate acestea pretul este fix pentru totdeauna:

Quotedoar că în contractul de încredinţare se specifică clar: preţul este fix până la terminarea lucrării"

vladb

^Situatia procesului pierdut cu ISC si disputa crunta ce va urma cu DIFERIT am prezentat-o pe thread-ul:
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=783.210

Bogdan_Cluj

Intre timp la Centura Floresti Sud a fost reziliat contractul de executie (cu firma Diferit). Primarul zice ca se va incerca scoaterea la licitatie din nou.

Sursa si poze cu starea curenta: https://www.facebook.com/HoriaSulea/posts/1880513255363406

Ionut

Se mai aude ceva de proiectul asta?