News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[BN] Centura Bistrita

Started by oaspetele, February 13, 2022, 04:48:58 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tom_sawyer

#15
18.05.2023

Analize de culoar pentru centura ocolitoare a Bistriței

Reprezentanților unităților administrativ-teritoriale de pe traseul viitorului drum de mare viteză Baia Mare – Bistrița, lotul 2 Dej – Bistrița, din Autostrada Nordului, le-au fost, azi, prezentate variantele de lucru ale proiectanților conform studiului de fezabilitate început în 27 martie anul curent.

Reamintim că acest drum de mare viteză va cuprinde și noua centură ocolitoare a municipiului Bistrița, aspect parafat în cadrul unei asocieri între Primăria Bistrița, CNAIR, Consiliul Județean, comunele Livezile și Budacu de Jos. Municipalitatea a semnat cu CNAIR încă din 2021 un acord de colaborare pentru varianta ocolitoare Bistrița, document adiționat ulterior pentru includerea UAT-urilor amintite.

Am precizat faptul că, în raport cu varianta de nord, unde terenul este accidentat și sunt multe proprietăți, sau cu varianta prin pădurea Codrișor, singura soluție fezabilă de culoar este pe direcția Monariu – Budacu de Jos – Jelna – Livezile, din punctul de vedere al topografiei, al regimului de proprietate și al impactului redus asupra biodiversității.

https://www.facebook.com/ioanturcpnl/posts/713628890566198?ref=embed_post


𝗔𝘂𝘁𝗼𝘀𝘁𝗿𝗮𝗱𝗮 𝗡𝗼𝗿𝗱𝘂𝗹𝘂𝗶 𝗕𝗮𝗶𝗮-𝗠𝗮𝗿𝗲- 𝗗𝗲𝗷 -𝗕𝗶𝘀𝘁𝗿𝗶𝘁̦𝗮, 𝗶̂𝗻𝗰𝗮̆ 𝘂𝗻 𝗽𝗮𝘀 𝗶̂𝗻𝗮𝗶𝗻𝘁𝗲!

În acest proiect este inclusă și Centura Bistriței, 𝗰𝗮𝗿𝗲 𝗲𝘀𝘁𝗲 𝘁𝗼𝘁 𝗺𝗮𝗶 𝗮𝗽𝗿𝗼𝗮𝗽𝗲 𝗱𝗲 𝗿𝗲𝗮𝗹𝗶𝘇𝗮𝗿𝗲!
Am propus și am agreat varianta aleasă de cetățeni pentru decongestionarea traficului din Mun. Bistrița, prin realizarea Centurii Bistriței, 𝗽𝗲 𝘁𝗿𝗮𝘀𝗲𝘂𝗹, 𝗠𝗼𝗻𝗮𝗿𝗶𝘂 – 𝗕𝘂𝗱𝗮𝗰𝘂 𝗱𝗲 𝗝𝗼𝘀 – 𝗝𝗲𝗹𝗻𝗮 – 𝗟𝗶𝘃𝗲𝘇𝗶𝗹𝗲.

https://www.facebook.com/emilradu.moldovan/posts/812855773544483?ref=embed_post













Video postat pe 12 feb. 2022

S-a semnat acordul de colaborare care consfințește intrarea în parteneriat a Primăriilor Bistrița, Budacu de Jos, Livezile, a Consiliului Județean Bistrița-Năsăud și a CNAIR pentru realziarea variantei de ocolire Bistrița. Traseul ar urma să fie: Sărata – Monariu – Budacu de Jos – Jelna – Livezile.
Video credit: Primăria Bistrița



ovicor

Greu de implementat la vest de Bistrita. Unde este prezentata intersectia A cu DN17, avem, de la S la N:
1.LEA 110kv simplu circuit
2.Str. in loc. Sarata
3.Raul Bistrita
4.LEA 20kv (problema minora)
5.CF electrificata
6.LEA 110kv dublu circuit
7.LEA 20kv 
8.DN 17
La nord de DN 17 sunt cateva case apoi dealul. Obiectivele 4-8 sunt relativ apropiate. Eliminand problemele generate de LEA 20kv, coexistenta CF, LEA 110 si DN, + nodul aferent, greu de gestionat! Tot acolo e intersectia DN cu DJ!

PaulD

Nu cred sincer că video-ul postat mai sus (fiind din 2022) e de actualitate, pentru că traseul cu verde (cel care au zis ei că a fost ales) trece mult mai departe de zonele trasate cu linie punctată în video. Și oricum acolo sunte multe zone de pădure care ar trebui tăiate și multe case expropriate pentru a duce traseul pe acolo...