Autostrada A6 București-Lugoj

Started by Ionut, July 19, 2013, 09:15:14 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Ionescu Marius

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere va lansa cel târziu în luna februarie licitația pentru Drumul Expres Târgu Jiu – Craiova.
Dupa spusele  GDS.ro : " Astfel, proiectarea și execuția lucrărilor vor fi licitate împreună. Inițial, până la finalul anului trecut ar fi trebuit să fie elaborat și Proiectul Tehnic. Acesta ar fi fost executat parțial, însă cert este că nu e disponibil. Prin urmare, firmele care vor câștiga licitația pentru Drumul Expres Târgu Jiu – Craiova vor trebui să asigure și partea de proiectare, în baza Studiului de Fezabilitate existent"
Articolul aici : https://www.gds.ro/Local/Gorj/2024-01-18/licitatie-in-februarie-pentru-drumul-expres-targu-jiu-craiova/

Deci avem o schimbare de planuri !?, Păi da! este an electoral ! ???

Tony7Y

Sa inteleg ca deja exista o sursa de finantare pentru asta?

Craiova - Filiasi ma gandesc ca ar atrage ceva fonduri europene, dar si Filiasi - Tg Jiu?

mdragos

Daca liciteaza proiectare si executie sansele sa fie contestatii sunt mari=> va impinge proiectu cu minim 1-2 ani. O decizie proasta. Iar o optimizare marca Grindeanu ....

a.l.x

Contractul include SF+PT,mai durează...până la licitație trebuie aprobat SF-ul,proiectul , indicatorii economici. Eu zic că prin Mai , Iunie se lansează licitația pentru execuție direct.

horatiu.cosma

Dacă e făcută proiectarea (chiar și parțial) ea trebuie plătită, că sunt niște servicii realizate în baza unui contract. Sunt tare curios cum o plătesc și apoi o mai plătesc odată și în contractul de proiectare și execuție. Sau nu o plătesc, și intră într-un proces cu actualul proiectant.

Tony7Y

Nu stim cat la % din proiectare e gata. Partial poate insemna si 5%.

Poate firma pur si simplu nu e in stare sa termine proiectarea si au decis de comun acord sau unilateral sa anuleze contractul.

a.l.x

Eu nu înțeleg , dl care a scris articolul are o sursă ceva? Nu am văzut niciunde cum că n-ar face și proiectarea.

tom_sawyer

#1657
Așa ziceau și pe Pașcani-Suceava că scot proiectare+execuție. Tot Search și Egis lucrează acolo.

Data finalizării 24.10.2024 CONFRM AA12
(harta CESTRIN)

a.l.x

   Am găsit sursa informațiilor din acel articol. Reprezentantul DRDP Craiova a spus în interviu că antreprenorul(Search+Egis) nu ar mai putea să ducă și proiectarea până la capăt, din această cauză se optează pentru licitație PT+EXECUȚIE.

   În interviu vorbește de Autostrada Craiova-Filiași+ DEx Filiași-Târgu Jiu aprox. de la min. 37.

SURSA

naivu

^Ăștia de la Search+Egis reușesc încurce tot ce semnează  >:(

JohnDoe

Si daca reninti la un proiect, nu primesti autimat bila neagra/vot negativ ce te va impiedica sa participi la alte licitatii ?
Vin alegerile parlamentare, va dam scoli, va dam spitale.

a.l.x

Păi Search este pe moarte, Egis cred că a preluat greul din contractele pe care le au împreună și nu cred că duce singur atât. Mai ales că au și SF pentru DTS-Domașnea unde vor avea de făcut foarte multe foraje.

a.l.x

QuoteAm transmis astăzi la #ANAP documentația necesară atribuirii contractelor pentru:

- Elaborarea Studiului de Fezabilitate necesar construirii Drumului de mare viteză #Caransebeș-#Lugoj.

...

Durata fiecărui contract este de 21 de luni, din care 18 luni pentru elaborarea Studiilor de fezabilitate.

...

După validarea celor două documentații de atribuire vom publica Anunțurile de Participare la licitație și datele limită pentru depunerea ofertelor.

#CNAIR #dezvoltare #investitii #fondurieuropene #CristianPistol

FB-Cristian Pistol

alexandru_m

Ar fi interesant dl Pistol si dl Grindeanu sa ne puna si cate o nota de subsol in care sa ne spuna cu cat au scurtat perioada necesara studiilor fata de contractul pe care l-au ingropat fiindca era facut de echipa USR.

horatiu.cosma

Contractul inițial se putea semna fără probleme în 2022 și azi era departe, la studii de teren, avize, acord de mediu, proiectare de detaliu. Așa, pe tronsonul relicitat în cel mai bun caz o să ajungă la faza asta prin 2026. Mare păcat.