[DJ] Centura Craiova

Started by perfidus, March 19, 2018, 10:31:46 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

perfidus

A fost declarata neconforma singura oferta, RIZZANI DE ECCHER. Asa avem noi noroc, sunt curios care au fost motivele si de ce a durat din martie pana acum sa evalueze oferta financiara.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

tom_sawyer

^ Rizzani a contestat la CNSC (dosar 1537).


INFORMAŢIE DE PRESĂ privind proiectele de acte normative care ar putea fi incluse pe agenda ședinței Guvernului României din 19 august 2020

9.    PROIECT DE HOTĂRÂRE privind declanșarea procedurilor de expropriere a tuturor imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes național" Centura de ocolire Craiova - varianta Sud DN 56 - DN 55 - DN 6"

razvan96

Sper sa castige. Am un feeling bun legat de firma asta si vreau sa intre mai repede pe piata. :lol:

NGC

#48
""Executie lucrari pentru obiectivul ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6""

Quote from: NGC on January 09, 2020, 02:04:53 PM
Avem un singur ofertant, RIZZANI DE ECCHER.

Quote from: perfidus on July 23, 2020, 09:31:50 AM
A fost declarata neconforma singura oferta, RIZZANI DE ECCHER.

Quote from: tom_sawyer on August 19, 2020, 07:38:15 PM
Rizzani a contestat la CNSC (dosar 1537).

Contestatia impotriva anularii procedurii (anulata in 22.07.2020) a celor de la RIZZANI DE ECCHER a fost respinsa.

NGC

""Executie lucrari pentru obiectivul ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6""

RIZZANI DE ECCHER a facut recurs la CAB la decizia CNSC referitoare la contestatia privind anularea procedurii.

tom_sawyer

Recursul nu a avut succes:

Solutia pe scurt: Respinge plângerea ca nefondată. Definitivă.

http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000387242&id_inst=2

perfidus

Hai ca mai e un pic si trece anul, parca prima data de depunere a ofertelor a fost in decembrie 2019, apoi amanata prin ianuarie 2020. Am batut pasul pe loc. Mai incercam o data...
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

NGC

Quote from: perfidus on July 23, 2020, 09:31:50 AM
A fost declarata neconforma singura oferta, RIZZANI DE ECCHER. Asa avem noi noroc, sunt curios care au fost motivele si de ce a durat din martie pana acum sa evalueze oferta financiara.

Nu am observat mesajul asta pana acum, dar noroc ca a intrebat cineva astazi in alt loc.

Quote from: Sealand01 on November 17, 2020, 07:32:37 PM
@NGC imi/ ne explici cum naiba aceasta firma ar putea ajunge pe 1, adica sa faca mare DX, dar n-au fost lasati/primiti sa faca o amarata de centura a Craiovei 1x1 de nici 10 km, find singurul ofertant. E de noaptea mintii

Oferta a fost admisibila (deci a trecut si de evaluarea tehnica si de evaluarea financiara), dar nu au reusit sa demonstreze ulterior prin documente ceea ce au trecut in DUAE referitor la experienta similara.

mirceaeliade

Din prezentare a Ministerului FOndurilor EU:


Sealand01

Poți sa o pui și pe DX, foarte buna
Dar eu tot sper sa avem și centura sud

RaduI

Oare se va implementa ceva ca in zona in viitor aeroportului Geneva? Drumul de legatura substraverseaza pista.





Powered by API/PUM imgur uploader

adyneamtu

Nu cred ca se va ajunge sa fie nevoie de prelungirea pistei pana peste DC, astfel incat sa faca un tunel.
Pentru avioane de capacitate mare, pista din prezent de 2500m se poate extinde la 3000m fara sa ajunga la DC. Mai raman peste 200m pana la DC.
DacaCand vor face drumul de legatura cu DX12 pot crea un mic debleu si modificat sistemul de balizaj ca sa nu afecteze in vreun fel traficul rutier pe cel aerian.

Sealand01

https://www.e-licitatie.ro/pub/notices/simplified-notice/v2/view/100121002

Ce fel de licitatie este aceasta? Eu nu inteleg, se fac expropieri inainte sa avem o licitatie pt executie?

TibiV

#58
Nu ti se pare normal sa ai intai terenul "securizat"?...
Nefiresc este sa procedezi invers: intai sa atribui executia, si apoi sa stea utilajele pentru ca NU exista AC (pentru ca terenul inca nu apartine statului)...
Nu poti sa "executi" decat pe terenul tau.
Nu uita ca AC nu se poate emite pana cand terenurile nu au fost expropriate si intabulate catre CNAIR... Vezi ca este plin forumul de situatii in care lucrarile s-au poticnit in exproprieri fie "uitate", fie din alea "spulimentare" aparute dupa ce castigatorul executiei a "optimizat" SF-ul...
Din punctul asta de vedere, anularea (nedorita) a licitatiei la Centura Craiova Sud a pus lucrurile pe "ordinea" normala...

Quote from: perfidus on April 17, 2019, 10:37:00 AM
S-a publicat in M.Of din 12 aprilie:
Hotărârea nr. 222/2019 privind reaprobarea indicatorilor tehnico-economici ai obiectivului de investiții "Centura de ocolire Craiova - varianta Sud DN 56-DN 55-DN 6"

Concluzie:
- Avem proiect PT aprobat in CTE CNAIR
- Avem AM (probabil necesara doar revizuire)

LE
Ai uitat ce nebunie a fost la nodul Holdea ("descarcarea temporara"), cand aia au expropriat "aiurea'n tramvai", desi li s-a atras atentia ca au gresit harta cu vreo 2-3 km?...
Si ca am astepta toti cu sufletul la gura rezolvarea situatie?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

vladioan_bv

^poate nici nu urmarea forumul in perioada situatiei de la holdea (zic si eu)