News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 16 Guests are viewing this topic.

rocklee


dr4qul4

Mi se par destule subtraversari incat sa nu afecteze migratia animalelor. Poate TS a "optimizat" marimea acestora, dar se observa destule subtraversari prin care pot trece bursucii, castorii, iepurii, vulpile etc.

Multumim Eurocopter si entitatii secrete (nu stiu de ce dar am senzatia ca TS a sponsorizat aceasta filmare....)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

nicolaem

Si eu la TS m-am gandit. dar mai sti?
poate fi DNA, in ideea sa ii "ascunda" pe cei care si-au permis sa lucreze fara autorizatie.
Glumesc desigur, nu tine de competenta lor.

JohannDB

Filmarea oferită de Eurocopter, din păcate nu o pot vedea și nu văd nici o altă adresă de unde s-o pot deschide sau unde să o caut. Poate are careva un sfat. Mulțumesc.

Europiu

#3799
Quote from: alecu26 on October 18, 2015, 08:27:24 PM
Fa niște print screen și pune și aici pe site.

Ceva de genul asta? E doar o prima incercare, din pacate rezolutia nu e tocmai excelenta.
Am pus poze de la capatul nordic (sus) pana la primul al doilea pod peste Mures (jos). Daca sunteti multumiti, continui.

O zi buna tuturor!









LE: Multumiri, Horatiu!
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

CristiM

Quote from: JohannDB on October 19, 2015, 11:42:05 AM
Filmarea oferită de Eurocopter, din păcate nu o pot vedea și nu văd nici o altă adresă de unde s-o pot deschide sau unde să o caut. Poate are careva un sfat. Mulțumesc.

... actualizeaza Adobe Flash Player-ul
"Românului îi e greu până se apucă de treabă că de lăsat îndată se lasă"   Ion Creanga

Europiu

OK, aici ar fi continuarea, directia N-S de la nod Aiud catre inceput lot 3. Impresia mea subiectiva e ca, de la nod incolo comparatia e destul de boring...
O seara buna tuturor!







The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).


AkaManah

Din filmari nu se vad mari diferente!

yetiman

Din nou nu sunt noutati notabile pe L4 si L3.
Porr lucra (anemic, dupa parerea mea) la poduri si viaducte. La terasamente absolut nimic.
Si nici nu cred ca vor mai face ceva pana la primavara, in ciuda unor zvonuri optimiste de pe forum.
Singurul lucru deosebit - la relocarea DN-ului de la Turda era masinuta pentru marcaje si pareau sa se pregateasca de trasat. Dupa masa o sa pot sa va confirm (sau sa infirm) daca s-au facut marcajele.

TS - tot asa, aproape nimic nu mai lucreaza.

Anul 2015 este total pierdut, daca ma intrebati pe mine.

Va reamintesc situatia de lucrari din 25.05 (retineti, MAI) si acum :
L4: 36,00% -> 38,42%
L3: 16,00% -> 34,50%
L2:   2,90% ->  6,97%
L1:   6,91% ->  9,12%

Lasand la o parte piedicile birocratice (justificate sau nu), cifrele sunt dezastruoase. In 6 luni (din 18 luni de executie) s-a progresat cu 3-4% (doar TS cu 18%). Si asta in cele 6 luni perfecte pentru munca, cand un progres normal ar fi fost de cel putin 30-50%)

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

horatiu.cosma

Cifrele astea sunt doar pentru zonele cu autorizatie de constructie? Parerea mea, si care e confirmata si de la cei de la TS, e ca progresul pe lotul 3 e peste 50%.

yetiman

Sunt cifrele publicate oficial. Cele din 25.05 de pe site drdpcluj iar cle actuale din raspunsul MT de mai sus.
Din pacate altele nu exista. Deh, transparenta totala! >:(
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

pasadia

Sunt destul de sigur ca acele cifre se refera la lucrarile acceptate (confirmate) de inginer / beneficiar. Iar acceptarea vine doar daca lucrarile au AC si prin urmare e explicabil acest avans redus cat si diferenta dintre ce pare ca se vede in santier si ce e in acte.

horatiu.cosma

Daca la primavara se vor obtine AC-urile pe toata lungimea lotului, vom avea cresteri destul de mari pe loturile 3 si 4. Pe 4, inspre 45-50%, iar pe 3 spre 60%. Anul e pierdut, nu mai are rost sa ne uitam inapoi, important e ca in primavara sa avem AC peste tot.