News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 19 Guests are viewing this topic.

florin74

Lasa-i ca sunt debusolati cu fuziunea si preluarea de irlandezi. Am vorbit cu un sef de la Lafarge si totul e blocat. :lol: Scuze off topic

gdo

Ca tot intreba TibiV daca s-a produs minunea si au inceput lucrarile pe lotul 2..sincer si eu asteptam sa vad macar un utilaj undeva, dar din pacate inca nu e nici o miscare... si sincer sa fiu azi a fost destul de seceta si in organizarea de santier...asa ca ramane sa vedem ce v-a mai urma... in urmatoarele zile...

gdo

Si ce  pana acum cateva zile era un zovn...iata ca devine oficial.....lotul 1 v-a incepe la anul
"Oficial, ca răspuns la o cerere pentru furnizarea de informaţii publice referitoare la data începerii lucrărilor la Lotul 1, am primit de la CNADNR răspunsul că: ,,În conformitate cu prevederile contractuale şi legile aplicabile, executarea lucrărilor este permisă numai pe baza autorizaţiei de construire, emisă în conformitate cu prevederile Legii nr. 50/1991. Precizăm că data estimată este ianuarie 2016."" Surusa : Ziarul Unirea

Mai multe detalii in acest articol:http://ziarulunirea.ro/ritm-de-melc-constructia-lotului-1-al-autostrazii-sebes-turda-incepe-abia-la-anul-336031/

si totusi...in ce tara traim....

TibiV

#3228
Ce mizerie...

LE Totuși... Parcă în teren era mişcare... Ceva nu se leagă...
Dacă "executarea lucrărilor este permisă numai pe baza autorizaţiei de construire" atunci este vorba de exproprieri, nu de modificări la proiect.
Este cineva mai bine informat ?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AkaManah

Eu stiu ca in maxim doua saptaptamani vor incepe sapaturile arheologice. Deja se fac actele premergatoare. Va tin la curent.

TibiV

Săpăturile arheologice la 10 luni de la ordinul de începere ?1...
Doamne... :(

Evidenţa exactă a lui MHN spune că:

"Data semnare contract: 14-Nov-2014
Durata contract: 70 luni (de la emitere ordin incepere lucrari) = 4 luni proiectare + 18 luni executie + 48 luni garantie
Data emitere ordin incepere lucrari: 2-Dec-2014"

Deci pe 2 aprilie trebuia să fie gata proiectarea...
Dar am impresia că sunt multe alte bube.
Cum ar fi şi prostia asta cu săpăturile începute abia acum. Chiar dacă ar fi vrut să schimbe nodurile, traseul rămânea același...
Iar formularea aia cu autorizaţia de construcţie duce direct la subiectul exproprierilor...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cibernelu

Azi au inceput sa faca decopertari pe lotul 1 in zona Lancram (la intrarea dinspre alba).Doua escavatoare,un buldozer si citeva basculante au inaintat destul de mult azi.Poze nu am facut trebuie sa ma credeti pe cuvint :)

TibiV

În cazul ăsta fie la voi s-a lăsat gerul Bobotezei, ca în ianuarie 2016, fie e ceva în neregulă cu articolul ăla...
Dacă a venit gerul, venim şi noi să ne răcorim... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

florin74

Decopertarile din cate stiu nu necesita AC. Posibil ca lucrările sa înceapă in octombrie/ noiembrie la structuri. In plus cred ca o sa lase oamanii sa isi adune recolta de toamna.

TibiV

În cazul ăsta, crezi că mai sunt şanse pentru octombrie 2016 ?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

yetiman

Dupa parerea mea, sansele sunt ZERO sa se tina de termen. Nu au cum sa scurteze termenul cu o treime (6 luni din 18). Mai ales ca lunile pierdute au fost lunile cele mai bune pentru lucrari (aprilie ->>>> .... )
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

cibernelu

Pe lotul 1 sa facut delimitarea din iarna,asa ca oameni nu au cultivat nimic in zona marcata in primavara, acum sunt doar balari si gropi de sondare

Marius

Din articolul publicat in ziarul Unirea, aflam urmatoarele:
QuoteCalendarul construirii Lotului 1 al Autostrăzii Sebeş – Turda este dat peste cap de faptul că, aflăm din informaţiile furnizate de CNADNR: ,,La data prezentei (24 iulie 2015, ora 10.53 AM – n. red.) nu a fost finalizat proiectul tehnic pentru construcţia Lotului 1 al Autostrăzii Sebeş – Turda. Modificarea soluţiilor tehnice propuse de către Antreprenor în faza de Declaraţie de Proiectare (etapa premergătoare avizării Proiectului Tehnic), faţă de soluţiile tehnice de la Oferta Tehnică cu care acesta a fost declarat câştigător, a condus la întârzierea avizării Proiectului Tehnic."

Mai precis, conform contractului, proiectarea şi execuţia fiecărui lot din autostradă durau 22 de luni din care 4 erau alocate pentru proiectare. Contractul pentru Lotul 1 a fost atribuit în luna noiembrie 2014 şi de la această dată curg termenele. Dacă s-ar fi respectat calendarul, proiectarea ar fi trebuit finalizată în luna martie 2015 şi tot cam pe atunci, hai să zicem aprilie 2015, ar fi trebuit să înceapă şi construcţia. N-a fost să fie. Din ce ne spune CNADNR, construcţia se estimează că va începe în ianuarie 2016, de unde rezultă o întârziere de cel puţin opt luni.

În ce priveşte modificarea proiectului tehnic, antreprenorii au cerut primăriilor Sebeş şi Alba Iulia acceptarea modificării soluţiilor pentru nodurile rutiere, dar toate acestea au fost respinse. Aşa că acum modificările se referă la amplasarea organizării de şantier, la mutarea unor conducte... Iar modificările astea de proiect au dus la o întârziere de... opt luni.

Din cate imi aduc aminte, Consiliul Judetean Alba si Primaria Alba se bucurau si laudau constructia A10. Probabil putem gasi acele articole din acelasi ziar.
Cat de mult difera solutiile tehnice actuale fata de cele din "Oferta Tehnica", astfel incat sa nu primeasca aviz?
Cum putem vedea aceste diferente?
Daca totusi se stie ca vor fi avizate, de ce se asteapta pana in ianuarie 2016?  :dunno:

luc

Sa nu uitam ca Pizzarotti are contract in zona si pentru tronsonul de reabilitare cale ferata, si cred ca au tot interesul sa termine acea lucrare (oricum deja intarziata!) si abia pe urma sa reloce oameni si utilaje... asa ca trag de timp cat pot.

AkaManah

#3239
Quote from: TibiV on August 04, 2015, 10:03:04 PM
Săpăturile arheologice la 10 luni de la ordinul de începere ?1...

Cei de la noi au depus cereri dupa cereri pentru demararea sapaturilor insa, au tot fost amanati. Nu de ei depinde demararea actiunii ci doar ducerea la bun sfarsit. Chiar ieri vorbeam cu unul dintre ei si imi spunea ca se teme ca din timp frumos destul o sa ajunga sa ii inghete mainile pe spaclu. Arheologii nu incheie contracte de prestari servicii cu constructorul ci cu firma de consultanta. De aici 1000 de complicatii si amanari.