News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[TM] Centura Timisoara

Started by radutm, January 21, 2013, 01:09:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

NordKapp

La utilajul ăla mare și alb, cauciucul dreapta spate pare nou. Dar și montat invers.  :)

horyatm

(45.7562156, 21.3159512)

În zona asta cum se vor intersecta drumurile? În Moșnița e proiect de asfaltare. Nu știu exact unde se termină Moșnița. Ar fi normal să se construiască un sens giratoriu. Un pasaj nu este în proiect.

udar

#752
Quote from: NordKapp on September 11, 2020, 07:24:10 PM
La utilajul ăla mare și alb, cauciucul dreapta spate pare nou. Dar și montat invers.  :)

Buna observatia :)


udar

Stie cineva daca aceasta lucrare a fost parasita ?
Am auzit ca firma de foraj Terratest a plecat ca nu a mai fost platita.

horyatm

#754


Mai e foarte mult de lucru.

Zone neatacate deloc:

-Flonta
-DC98 -DJ592 (între Giroc și Moșnița)

Sunt 2 străzi, pe lângă Ghiroda și Moșnița care pur și simplu sunt tăiate de centură. Se vede clar că nu se face niciun pasaj acolo. La Drumul Boilor nu s-a făcut nimic. Proiectul ăsta pare efectiv în aer și parcă se mimează că se lucrează.

udar

Jalee !!!
Asa cum am mentionat mai sus pana sa vad si aceasta filmare acest lot pare parasit/abandonat.
Sper sa ajunga aceasta filmare si la doama Mariana Ionita ca tot o laudam pe aici si sa ia masuri rapide .

cutter

Super filmare. Se vede ce-am scris și eu zilele trecute... că e o diferență enormă între cascadoriile electorale (Bode cu Robu la Drumul Boilor etc) și realitatea șantierului.

Poate data viitoare prinzi și zona Freidorf/Fabrica de Zahăr unde din câte am văzut eu de la sol e aproape neatins. Și acolo vine o descărcare în capătul proiectului.

Eu am KMZ-ul cu traseul de la SF/PT din 2011. S-a păstrat traseul aproape identic doar o parte din intersecții sunt schimbate (de ex. din sub în supra-traversare) în PT-ul făcuta de Tirrena. Îl atașez aici, poate e util pentru următoarele filmări.

gruiarew

Dar aici care e problema de se mișcă fix ca ochii mortului? Că e terenul plat ca masa...
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

udar

Pai banii cred ca e problema
De ce ar fi plecat Terratest din santier .
De forat sigur mai  este, nu cred ca au finalizat toate forajele unde au avut acces.

dorum

Hmm... pacat, mare pacat... :(
M-am bucurat ca un copil mic cand a castigat TS contractul pe TL2 dupa ce executase LD1. Si au lucrat bine, terminand inainte de termen ambele loturi.
Acum am ajuns sa-mi doresc o reziliere aici, se pare ca nu mai e TS ce a fost :(


Quest

Multumiri @horyatm. Deci am facut bine ca n-am mai filmat din iunie, ca literalmente n-aveam ce...

@Cutter a avut dreptate spunind in presa saptaminile trecute, ca pare un santier parasit. Eu tot pe a mea o tin, anume ca Contractul e de vina. Contractul ar fi trebuit in asa fel croit, incit Constructorul sa-si faca niste calcule, din care sa rezulte ca daca lucreaza il costa mai putin decit daca sta. Orice Constructor sa ceara el rapid rezilierea din cauza ca are penalitati dure de platit, daca sta, neindeplinind jaloane intermediare prestabilite.

Mi-a atras atentia negativ de la bun inceput, cum ptr 25 km de sosea simpla 1+1 in cimpie dai termen 24 luni, iar ptr 15 km de A3 Chetani-C.Turzii in aceleasi conditii geografice dai termen 12 luni. Contractul ptr VO Tm Sud e slab facut !
Common sense will get you far !

Dominik

O dezamagire totala cum lucreaza TS pe aceasta centura !
You're in Steelers Country

horyatm

Las câteva poze din zona Ghiroda de la podul provizoriu peste Bega.


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

dorum

faine poze
demne de VO TM sud, 2020 :(

udar

Am sperat ca pe centura de sud  nu mai trec prin senzatile traite pe centura de nord cand si acolo nu au mers lucrurile asa cum ne-am fi dorit......