News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Industria auto în România

Started by Ionut, September 16, 2011, 10:46:49 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

bogdymol

Noua Dacia Duster:





Comenzile pentru geamurile electrice au fost plasate pe usi :banana:


sursa: automarket.ro
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

dorum

#391
...insa butonul de clima tot tra' sa-l cauti cu lumanarea... :(

...si ecranu' mi se pare cam jos...

Sunt carcotas, stiu asta... :)

vancouver

Problema majora cu ecranul prea jos este, ca in timpul mersului capul trebuie aplecat mult, pentru a vedea ce se intampla pe ecran. Asta inseamna distragerea atentiei de la condus si poate conduce la accidente suplimentare sau la agravarea unei situatii. Stam sa concepem diverse sisteme sofisticate prin care ajutam soferul sa nu faca accidente (la masinile scumpe), gen franare automata in cazul detectarii unei situatii care sigur duce la accident - dar distragem atentia soferului... cand de fapt ridicarea navigatiei la acelasi nivel cu vitezometrele ar fi o masura simpla si ieftina. In cazul Duster ar putea fi inversate navigatia cu duzele de ventilatie. Duzele ar ajunge astfel langa butoanele care comanda clima, ceea ce e de asemenea logic.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

bogdymol

Dacia Duster facelift



Motoare:
1.2 TCe, 125 CP (echipat cu transmisie manuala cu 6 trepte; consum mediu anuntat de 6 L / 100 km)
1.5 dCi - 90 CP
1.5 dCi - 110 CP


Dotări:
- funcţia Eco Mode
- indicator de schimbare a treptelor
- regulator şi limitator de viteză
- senzori de parcare spate
- închiderea centralizată a portierelor la demaraj
- indicator de temperatură exterioară
- sistemul MediaNav
- comenzi ale geamurilor electrice pe feţele de uşi, butoanele (comandă cu impuls pe partea şoferului)
- sistemul ASR-ESP, sistemul de asistenţă la frânarea de urgenţă şi ABS
- patru airbag-uri în standard (frontale şi laterale cap-torace, atât pentru şofer, cât şi pentru pasagerul din dreapta)

sursa: automarket.ro
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Au urcat si pretul? Ca dotarile mi se par foarte bune.

bogdymol

Nu s-a comunicat nimic legat de preturi pana acum. Ele cred ca vor fi facute publice in zilele urmatoare, la salonul auto de la Frankfurt.

Parerea mea este ca tot cam pe acolo vor ramane.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

dr4qul4

toate acelea vor fi optionale si vor costa in plus. 100-200 euro pe una si alta si uite asa se mai strange inca 1000 (8% din valoarea masinii).

am un var care lucreaza la RTR si mi-a zis ca motorul de 125 cp (1,2 TCE) e cam anemic, iar consumul ala se obtine doar la ei in poligon. Ca sa miste putin masina, motorul trebuie turat foarte mult, iar atunci consumul se dubleaza.

oricum, arata bine si la cat costa ar trebui sa fim multumiti.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

laurashgeo

Arata mai bine si au adaugat cateva dotari pe care lumea le asteapta de mult.
@vancouver este disponibila si o noua culoare, Gris Comete, are regulator de viteza, insa discuri pe spate inca nu. Dar priveste partea plina a paharului ca tamburii se schimpa dupa 100.000km iar daca ai fi avut placute le-ai fi schimbat de doua trei ori. Iar la greutatea Dusterului cred ca frana pe tembur spate se descurca bine.
Toate pozele si filmele de prezentare sunt facute astfel incat sa nu poti vedea tamburii de pe spate :D
Referitor la pret am gasit doar:
"Mai multe echipamente la acelasi pret: Dacia Media Nav, regulator si limitator de viteza, asistenta la parcarea cu spatele, sistem de control al traiectoriei (ASR-ESP) disponibil in echiparea standard, o evolutie la nivelul calitatii percepute, un design nou si o modularitate imbunatatita"

davyl

Mie imi place ce vad la noul Duster. O sa am ocazia sa o vad sambata (14 septembrie) la Frankfurt. Am primit cadou un bilet de intrare, asa ca ar fi pacat sa nu merg...

laurashgeo

Cred ca sambata o sa ajung si eu la Salon ;)
O sa fiu atent la romanii care se uita la Duster, poate te intalnesc pe tine sau pe Vancouver!

dr4qul4

http://www.promotor.ro/masini-noi/news/dacia-duster-facelift-mai-robust-si-mai-dotat.-update-11276552

tapiterie piele, bull-bar, suport lateral mai bun. - sa vedem preturile!!!

PS. chiar ar fi mers navigatia mai sus, si grilele mai jos.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

davyl

Quote from: laurashgeo on September 10, 2013, 12:26:23 AM
Cred ca sambata o sa ajung si eu la Salon ;)
O sa fiu atent la romanii care se uita la Duster, poate te intalnesc pe tine sau pe Vancouver!
Mi-ar facea placere sa va intalnesc si pe tine si pe vancouver poate!  :D

patratel_ro

#402
Quote from: bogdymol on September 09, 2013, 10:42:52 AM
Dacia Duster facelift

mie mi se pare motorizarea disproportionata in raport cu caroseria
ar fi mai bine un motor in spate si unu pentru axa fata

laurashgeo

Eu zic sa mergi la un drive test pentru a te convinge de puterea motorului. Eu am condus Focus cu motorul de 1.0 125 cai si este mult mai nervos si mai placut la condus decat 1.6tdci-ul de 109cai al meu!

ON

Un mare salt pentru Dacia -  practic a ajuns sa aibă motorizare si bord de Mercedes  :). Citan ce-i drept..

https://www.google.com/search?q=mercedes+citan+dashboard