Industria auto în România

Started by Ionut, September 16, 2011, 10:46:49 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

perfidus

Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

adymartianul

N-am idee. Stiu doar ca pe 25 va fi un livestream in care va fi prezentat angajatilor din Europa, iar pe 26 va fi prezentat lumii  :lol:

tom_sawyer

INSPECTORATUL DE STAT IN CONSTRUCTII vrea sa cumpere 30 de SUV-uri.

Licitatia e asta:
Anunt de participare: [CN1011270] - Achiziție autoturisme tip SUV cap. cil <1600 cmc

Valoarea totala estimata: 2.095.798 lei

Sunt 2 ofertanti:
1. RENAULT COMMERCIAL ROUMANIE (cel mai probabil ofera Duster)
2. TIRIAC AUTO S.R.L. (la valoarea licitatiei, cel mai probabil ofera Ford Ecosport)

Deci am putea avea prima comanda mai marisoara de Forduri produse in Romania facuta de o institutie publica.

Ma intreb daca Puma s-ar preta la a fi achizitionata de institutii de stat. Poate la Politia Rutiera? Poate doresc si ei un automobil mai sigur si mai puternic decat traditionalul Logan.

adymartianul

Ei poate isi doresc, dar crezi ca da cineva 15 mii pe Ecosport/Puma cand au Logan la 10-11 mii?  :lol:

yetiman

Logan-ul nu e SUV...  :lol:

QuoteINSPECTORATUL DE STAT IN CONSTRUCTII vrea sa cumpere 30 de SUV-uri.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

tom_sawyer

^ nu, separat de licitatia de mai sus, era vorba daca nu ar putea face caietele de sarcini in asa fel incat sa poata participa si Puma la licitatiile pentru masini de politie. Majoritatea sunt Loganuri, dar au luat recent si VW Polo (in trecut si Jetta si Passat).

adymartianul

Polo a costat 9000-9500 de euro fara echipamente, iar pe vremea cand au cumparat Vento si Passat nici nu cred ca organizau licitatii.  :lol:

Cristi N

Passat-urile cred ca au fost cele mai performante masini pe care le-a avut Politia Romana intr-un lot atat de mare. Pentru generatia respectiva, B5.5, motorul de 3L V6 TDi si tractiunea integrala erau echipare de top.

oaspetele

2.5 litri cred ca erau Passat-urile. Sau?

Cristi N

Ai dreptate, motorul de pe Passat-urile respective era de 2.5L, nu stiu de ce am ramas eu cu ideea ca era de 3L.

maga998

^^ exista si passaturi cu 3.0 benzina la politie...cred ca unul la fiecare inspectorat :)

Mak110

2.8 V6 mai exact.197 cp 4x4..O adevarata sugativa

adymartianul

#2022
Nu e cine stie ce. Nu am pus pozele pentru ca au rezolutie foarte mare.
https://www.gds.ro/Bani-afaceri/2019-06-26/ford-puma-felina-din-inima-olteniei/


voicul

Mie imi pare ca seamana cu Macan - iti iei un Porsche la discount  :lol:

Deci practic este inlocuitorul Ecosport, nu?

adymartianul

Da, dar le vor produce in paralel pana cand Ecosport incepe sa se vanda prost.