[B] Infrastructura feroviara urbana Bucuresti

Started by Ionut, October 24, 2012, 07:46:56 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

etravel

#135
Quote from: rizzuh on May 30, 2018, 10:47:43 AMSper ca pun si o tabela generala (sau mai multe), nu le lasa doar pe alea de pe peron. Sunt 14 linii, totusi...
Corect. Stai ca mi-am adus aminte, pe Valea Prahovei au rezolvat-o penibil, cu tot afisajul electronic de la peroane: exista o tabela generala desenata de mana sau imprimata cu mijloace clasice pe un suport oarecare, ca de exemplu in imaginea urmatoare - tabela din Breaza Nord. Din cate stiu, la Sinaia, Busteni, Azuga si Predeal sunt exact la fel. Sper sa nu faca asa si la ditai Gara de Nord:




myid

deci tabloul asta e la Breaza de cand eram eu student prin 2005, tot pe asta ii fac upgrade constant.
Jenant pentru anul 2018, dar tot e mai bine decat nimic

TibiV

O postare de ieri de pe MU.
Efortul depus sugereaza ca inlocuiesc vechea tabela, nu ca ar fi renuntat complet la o tabela centrala.

Quote from: BodoMineaMic timelapse cu lucrările din ultimele 2 zile, până au oprit încărcarea online a imaginilor noi de la camera respectivă.

Putem observa că nu e chiar cel mai alert ritm...
Mă rog. Au apărut afișaje noi la intrarea din lateralul peronului central aferentă Liniei 1 / Carrefour Express și în holul cu casele de bilete.

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Gendan

Clar. Vor fi electronice. Studentii viitori nu or sa mai stie oroarea de a merge cu trenul la mare in iulie si sa vezi cum intarzierea de 120' se "roteste" la 180. Sa ne intelegeme, partea cu "rotitul" nu o vor mai sti.

frunzaverde

^
Nu se va mai roti, ca vor fi stinse. Macar panourile vechi, analogice, erau usor de intretinut. Astea vor fi pulbere.

P.S. Sunt multe locuri care au panouri analogice in functiune ca panou principal. Aeroportul Frankfurt imi vine rapid in minte.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

etravel

Quote from: frunzaverde on May 30, 2018, 03:18:44 PM
Macar panourile vechi, analogice, erau usor de intretinut. Astea vor fi pulbere.
Sa stii ca cele de pe Ploiesti-Predeal sunt chiar ok dupa atatia ani de functionare. Nu am vazut unul defect.

TibiV

Este gata tabela centrala din Gara de Nord....
Papaaaaam:

(Poza apartine aceluiasi utitlizator MU care a facut si timelapse-ul cu lucrarile la panou)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Bucureşti, 31 mai 2018

Noul sistem electronic de informare din Gara de Nord Bucureşti este funcţional!

Gara de Nord dispune începând de astăzi de un sistem electronic de informare a publicului, format din 36 de panouri electronice cu LED montate la intrarile în gară, în holul caselor de bilete, în sălile de aşteptare şi în birourile de informaţii, care oferă informaţii referitoare la ora de sosire/plecare a trenurilor, ruta de circulaţie, minute întârziere sau linia de garare şi 17 monitoare TV montate în birourile de informaţii pentru călători.

♦ 28 de panouri afişaj exterior - montate la intrarea şi la mijlocul peroanelor, cele 14 panouri montate la mijlocul peroanelor oferind informaţii faţă/verso
♦ 6 panouri tip LCD Matriceal cu ceas analogic şi 12 rânduri - montate la intrările dinspre Griviţa, Dinicu Golescu, în faţa Biroului Central de Informaţii, în holul caselor de bilete clasa I şi clasa a II-a
♦ 2 panouri tip LCD Matriceal cu ceas analogic şi 6 rânduri - montate la intrarea din zona Coloane
♦ 17 monitoare TV la birourile de informaţii - biroul central de informaţii/biroul de informaţii clasa a II-a/biroul Relaţii cu Publicul - la casele de bilete clasa a II-a şi în sălile de aşteptare clasa I şi a II-a.

◘ Executant: SC ISAF SA
◘ Termen de finalizare: iunie 2018
◘ Valoare contract: 1,7 milioane lei
◘ Sursa financiară: fonduri proprii CFR SA

https://www.facebook.com/cfrinfrastructura/posts/2012084072159784

Pe FB gasiti si 9 poze....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dan tm

Oare nu era bine sa fie afisat si operatorul trenului?

rizzuh

1.7 milioane de lei din fonduri proprii? :o Mai bine schimbau dracu un macaz, ca-s toate expirate, sau reparau acoperisul, pentru ca ploua in gara.

Phenol

^^Dar, cu ce ar ajuta aceea informatie calatorul de fiecare zi sau pe cel ocazional?

carutasul

Te referi la operator? Ca să știi de unde iei bilete, de exemplu.

Phenol

Asta era singurul lucru la care m-am gandit si eu, insa cred ca problema asta este mai complexa.

Calatorul de zi cu zi e invatat: la operatorul de stat cumperi bilet la case iar la privat te urci in tren si iti da acolo.
Calatorii ocazionali si ma gandesc mai ales la turistii straini care vin pentru prima oara in RO nu-i ajuta deloc numele operatorului.

Mie mi se pare mai logic sa se afiseze numarul ghiseului de unde sa cumpere bilet pentru trenul respectiv.

RaduC

Sau sa poți cumpăra bilete pentru toți operatorii de la toate ghișeele. Simplu... A, scuze...

dan tm

Pe panoul ,,clasic" de afisaj ala tip vechi unde sint toate plecarile si sosirile din Bucuresti Nord, este pusa sigla operatorului.Daca sosesti cu un tren si ai nevoie sa iti stabilesti o legatura sau o ora de plecare te poate ajuta sa te orientezi.
Asa si panoul asta nou daca esti in criza de timp, intri in gara si vezi afisajul nou, mergi la case care sint intr-o parte a garii si acolo o sa iti spuna sa iei de la privat, dar privati sint mai multi, iar TFC are casa tocmai pe alt hol in capatul astalalt de gara dar pina acolo daca ai noroc dai de casa ATC.
SFT si RC nu stiu daca au case si pe unde ar fi. Bun hai ca noi pasionatii stim cite ceva despre trenuri dar altii nu, mai ales in Bucuresti Nord.

Sa mai spunem ca la ghiseu sau la informatii CFR nu e foarte explicit cu privire la  ,,particulari". Nu stiu de cine apartin casierele si informatoarele de Calatori sau de Infra.

pe alte regionale in gari se anunta operatorul trenului CFR Calatori, TFC sau RC, aici pe RCF Timisoara se anunta doar numarul trenului.

De altfel in tara nu exista un sistem unitar de afisare la panou si de anuntare a trenurilor, de exemplu exista diferente intre tabloul de garare afisat in Timisoara Nord si cel din Arad, ce sa mai zic de restul garilor mari din tara.