DN67C "Transalpina" Bengești-Rânca-Sebeș

Started by Ionut, September 16, 2011, 10:24:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pasadia

Si Transalpina si Transfagarasan-ul se inchid IN MOD SIGUR in fiecare iarna. Si una si alta sunt partii de schi iarna. Oficial perioada in care sunt inchise e intre 1 noiembrie si 30 iulie, insa dupa cum spune MNU, asta depinde si de vreme. Daca nu sunt ninsori puternice pot fi frecventate si prin decembrie (sunt ani in care la 2000 de metri strat continuu de zapada apare abia dupa 10-15 decembrie). De asemenea daca iarna nu a fost bogata in zapada sau daca primavara e calduroasa si ploioasa atunci sunt sanse sa fie deschise mai devreme (Transfagarasul in jur de 1-15 iunie, Transalpina poate si mai devreme dat fiind faptul ca drumul nu e chiar in vale, adica acolo unde se acumuleaza zapada adusa de avalanse). Oricum deschiderea timpurie depinde si de interesul DRDP-ului local. 

Anonymous Rider


danutzu_1069

Maine o sa merg eu pe Transalpina, de la Sebes la Ranca si mai departe..

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

raulbogdan23

Am fost ieri pe Transalpina de la Sebes spre Ranca. Drumul e bun, dar cu mici portiuni unde e in lucru. Din pacate vremea incepe sa se strice sus si era cam noros.

O sa pun si ceva poze cand ajung la un pc.

danutzu_1069

#170
Am pus ceva poze de pe TA, pe topic-ul cu DN.

Aici o sa pun o poza din 2012, poza facuta pe TA!!


Si un supliment: a se citii altitudinea.


tiberiud

O rugaminte / intrebare : mai stie cineva in ce hal e drumul de la Obarsia Lotrului spre Petrosani? Cu multumiri !

dr4qul4

drumul este rupt pe 5-6 km! Se poate trece dar vei face minim 1 ora, poate chiar 1:30 daca esti din acela care are foarte mare grija de masina.

Nu recomand insa cu masini cu garda joasa, noaptea, sau pe ploaie!

Oficial..este inchis!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alin2pas

#173
Obarsia Lotrului - Petrosani intre orele 8-12 si 14-18 (de luni pana vineri) este inchis deoarece se lucreaza la drum. Incepand de la limita de judet spre Petrosani se lucreaza la largirea drumului si sunt sapaturi pe unele portiuni de peste 0,5 m adancime pentru introducerea de balast. Se poate trece si cu masini mai joase, dar cu atentie (in nici un caz noaptea sau pe ploaie). Eu am trecut cu Opel Vectra C cu suspensie standard si nu am avut probleme.

tiberiud


alin2pas

Anul viitor vor sa termine toata portiunea DN7a din HD: largire drum, asfalt, asigurare stanci cu plasa etc.

raulbogdan23

Quote from: raulbogdan23 on September 15, 2015, 09:04:17 PM
Am fost ieri pe Transalpina de la Sebes spre Ranca. Drumul e bun, dar cu mici portiuni unde e in lucru. Din pacate vremea incepe sa se strice sus si era cam noros.

O sa pun si ceva poze cand ajung la un pc.

Revin cu ceva poze.


















Probabil e singura la inaltimea respectiva in RO  :lol:



rocklee

la ce cota de inaltime ....a ajuns transalpina  ???


TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)