News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[SV] Centura Radauti

Started by Balto, March 24, 2018, 02:35:40 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Balto

Quote from: Ionut on July 20, 2018, 10:04:48 PM
Esti din zona sau poti merge pe santier?

Ma voi ocupa eu cu stadiul lucrarilor si materiale foto fiind din municipiul Radauti. In weekend voi merge in zona marcata in proiect, sa caut "semne" si voi reveni cu detalii. Si aceasta lucrare este "acoperita".  :D
Suceava racord SEN 400/220/110 kV / Productie: Eolian (0,6MW), Biomasa (30,1MW), Fotovoltaic (0,64MW), Hidro (4,6MW), biogaz (2,9MW)

Ionut

Vad ca sunteti mai multi doritori. Vorbiti pe privat, faceti schimb de telefoane si vedeti daca puteti merge impreuna. Va rog inainte sa ajungeti pe santier sa imi dati un semn mie, incercam sa facem vizite oficiale. Oricum, cei de la UMB sunt obisnuiti cu noi, dar depinde si ce echipe vor avea. Cei de la Gilau si de la Lugoj-Deva ne stiu, dar nu stiu ce sefi vor fi la Radauti.

ovideatza

#32
LOCATIE

Semnele pe DN2H, la iesirea spre Badeuti/ Milisauti.

Mi s-a transmis: "Pe campul verde sunt multe stegulete cu rosu"

Legat de vizite oficiale, va fi vorba cand se va lucra efectiv. Deocamdata fotografiile din drumurile publice sunt libere  :)










Powered by API/PUM imgur uploader



ovideatza

Pe geoportal se vede culoarul centurii:


TibiV

Nu ma pricep deci intreb:

"Inelul galben" pe care il vedem pe geoportal inseamna ca terenurile alea au fost deja expropriate ?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ovideatza

#35
Inseamna ca sunt intabulate sub acea forma, in sistem stereo cred ca ii zice.
Adica nu sunt alte parcele care se "taie" pt a crea parcelele aferente centurii.

Acum pe cine sunt intabulate...probabil e domeniul public al statului.

Totusi, avand in vedere licitatia postata mai inainte legat de exproprieri, probabil mai sunt parcele cu probleme. Ar trebui sa citim in documentatia de atribuire despre ce e vorba.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Balto

#36
Au aparut semne si in zona unde va traversa DN17A si calea ferata 515 la iesirea din Radauti spre Dornesti, respectiv urme de vopsea rosie pe un stalp de lemn al CFR Telecomunicatii cu fibra optica care probabil va fi relocat, cat si pe sinele de cale ferata unde va fi construit viitorul pasaj. Pe camp sunt mai multe bucati de banda de avertizare puse pe stalpisori care flutura in vant, prin parcelele agricole.  :)
Aici este zona, liniile sunt trasate informativ:

Suceava racord SEN 400/220/110 kV / Productie: Eolian (0,6MW), Biomasa (30,1MW), Fotovoltaic (0,64MW), Hidro (4,6MW), biogaz (2,9MW)

ovideatza

#37
Sunt curios daca apar semne si in celelalte "extremitati", adica daca se apuca simultan de tot inelul sau doar de acest segment "Badeuti-Dornesti".

Culmea e ca, dupa 6 ani, am vazut ca se anunta reintroducerea trenului pe linia Dornesti - Putna (14 august cred).

Puteau si ei munci linistiti pana acum la pasajul peste calea ferata 515 cat nu era trafic feroviar...

Balto

Da, trenurile de calatori vor fi introduse incepand cu data de 14 august 2018. Anuntul de redeschidere a fost facut la finalul lunii aprilie, iar lucrarile de reparatii au inceput in prima parte a lunii mai, timp era destul pentru cele doua pasaje ale centurii. Curiozitatea mea ramane daca ele vor fi echipate cu instalatii SAT, BAT sau simple indicatoare de avertizare, pentru ca tocmai se finalizeaza saptamana aceasta, lucrarile de modernizare a instalatiei SAT din municipiul Radauti (cablaje, componente dulapuri si lampi de avertizare noi). Acum se putea extinde instalatia si la cele doua pasaje. Oricum, va fi destul timp intre trenuri pentru lucrarile la pasaj, nefiind o linie prea aglomerata. Cand s-a facut pasajul de pe strada Spitalului inca circulau trenurile, si este un pasaj peste 3 linii echipat cu instalatie SAT.
Suceava racord SEN 400/220/110 kV / Productie: Eolian (0,6MW), Biomasa (30,1MW), Fotovoltaic (0,64MW), Hidro (4,6MW), biogaz (2,9MW)

StefanD

Salutare !

Și eu sunt din Rădăuți de loc, dar nu vă pot promite fotografii pentru că momentan locuiesc în Germania. Dar am să împărtășesc cu voi ce am: documentația topo pt exproprieri.
















































































Powered by API/PUM imgur uploader


ovideatza

#40
Astazi au fost/sunt topografi iar prin zona.

Balto

Astăzi (sâmbătă), se făceau marcaje cu roșu pe primul tronson în zona de traversare a DJ178 și se măsura topografic, la capetele podului peste râul Sucevița, în zona încercuită.


Suceava racord SEN 400/220/110 kV / Productie: Eolian (0,6MW), Biomasa (30,1MW), Fotovoltaic (0,64MW), Hidro (4,6MW), biogaz (2,9MW)

Allex

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

ovideatza

Super, semn bun, inseamna ca ataca integral lucrarea.

Balto

Lucrările vor demara pe 1 septembrie, primăria Rădăuți dând răgaz până atunci, proprietarilor de terenuri să elibereze traseul de culturile agricole.
Suceava racord SEN 400/220/110 kV / Productie: Eolian (0,6MW), Biomasa (30,1MW), Fotovoltaic (0,64MW), Hidro (4,6MW), biogaz (2,9MW)