News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[SV] Centura Radauti

Started by Balto, March 24, 2018, 02:35:40 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Balto

Astăzi la Primăria Rădăuți, a fost convocată o ședință la care au participat reprezentații UMB Spedition și ai DRPD Iași, stabilindu-se ca lucrările la centura ocolitoare Rădăuți să demareze la 24 iulie 2018. Dl. Umbrarescu a spus că se va lucra la toate tronsoanele și nu doar la unul, fiind mobilizați aprox. 500 de muncitori.
Suceava racord SEN 400/220/110 kV / Productie: Eolian (0,6MW), Biomasa (30,1MW), Fotovoltaic (0,64MW), Hidro (4,6MW), biogaz (2,9MW)

voicul

Ca un miracolo 24 e cam la 1 luna de la ultima pauza pe A1. Deci probabil o sa vina toti acasa si dupa vreo 300 la Radauti si restul pe A1.

Oricum nu calculcul asta e important, ci ca ii dau drumul la treaba.

ovideatza

#17
La Radauti zilele trecute au aparut cateva masini UMB.

Au facut semne, marcaje pe camp si pe strada, probabil premergatoare.

Ionut

Esti din zona sau poti merge pe santier?

ovideatza

#19
Am origini in zona, la 1-2 luni tot ajung in weekend acolo.

Am rude in Radauti, voi incerca sa conving pe unul dintre ei sa faca pe fotograful cat de cat. Ce am scris mai sus e ce mi s-a spus de catre respectiva persoana.

Dar am mai vazut pe cineva pe forum cu informatii despre Radauti. Asa ca sper sa fie "acoperit" si acest santier.

dimitrie

#20
In medie de 2 ori pe luna trec pe la Radauti, o sa pot contribui pe acest subiect.
A8 (Letcani - Motca) si A7 sunt prima prioritate dupa A3, A1 finalizate.

voicul

Din ce stiu eu, de ieri, UMB a intrat in santier la Radauti.  :banana2: :banana:

Ionut

Am decis sa avem un thread dedicat pentru Radauti, fiind un drum important, un inel COMPLET, cam 16,6 km. Gasiti centura pe harta proiectelor. Va rog sa spuneti ca sa corectam harta daca sunt greseli.


TibiV

Ceva planuri avem?
Unde vor fi pasaje/intersectii denivelate, unde vor fi la nivel etc....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dumbravaandrei

Traseul sigur e ok marcat pe harta?

ciprebbe

Momentan doar lucrari incipiente cu personalul ramas la Adjud. Cautau locatie pt organizare, gropi de imprmut, terenuri pentru depozite, etc. Ceva ceva misca dar momentan sa nu ne asteptam la "fortaUMB".
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

^ Pai asta ziceam legat de traseul marcat pe harta API - ca e posibil sa nu fie 100% corect. :) Poate reusim sa facem rost de niste planuri de situatie.

ovideatza

#27
Ar trebui sa gasim prima licitatie in SEAP, din 2011, unde ar trebui sa fie plansele atasate.

Cea de lucrari suplimentare nu cuprinde planse. Am extras din ea urmatoarele:








LE: am gasit, licitatia initiala pt Proiectare si Executie:  111601 / 24.11.2010
Nu se poate descarca nimic, este in starea "arhivat".
Oricum, ne-ar trebui ce a rezultat in urma fazei de proiectare.

Am gasit caietul de sarcini

Plansa care a circulat in presa:



Pare a scrie "Faza SF", probabil e extrasa din SF-ul pe baza caruia s-a licitat proiectare si executie in 2010.

ovideatza

#28
Ca o consideratie personala, proiectul centurii este depasit deja.
SF-ul este ante 2010, oricum si la acea data centura, cel putin la km 0 (intrarea dinspre SV-Milisauti) era deja "depasita" de zona de magazine/ servicii/ etc a orasului.

Acum practic taie in 2 aceasta zona. Intrarea dinspre Badeuti/ Milisauti s-a dezvoltat continuu, sunt multiple firme cu sedii acolo.

Eu as fi vazut centura sa aiba km 0 dupa podul actual peste Sucevita, mai spre Badeuti, dar asta ar fi impus inca un pod peste apa.
In schimb centura si legaturile nu ar fi depins de podul vechi peste Sucevita, care a fost reabilitat acum cativa ani.

Se poate face solicitare in mod oficial pentru planul de amplasament general?

tom_sawyer

Anunt de participare simplificat: [SCN1008661] Data publicare: 25.07.2018 15:09

Servicii de intocmire documentatii cadastrale si rapoarte de evaluare in vederea dobandirii prin expropriere a imobilelor necesare executarii lucrarilor ,,Centura municipiului Radauti"

Termen limita pentru primirea ofertelor: 13.08.2018 15:00

Valoarea totala estimata: 333.267 lei