Calea ferata 409 Salva-Viseu de Sus-Sighetu Marmatiei

Started by nenea_hartia, September 21, 2012, 02:47:54 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TVlad

Oamenii de la minister de cele mai multe ori ne explica de ce NU se poate. E foarte greu sa faci ceva in sistemul de stat chiar daca vrei. Sistemul e anchilozat in proceduri complicate, populat de o mare masa de incompetenti si impostori, oameni care fie nu pot, fie nu vor sa miste lucrurile pentru ca ar avea la rindul lor de luptat cu inertia colegilor si a sistemului, riscind sa fie trasi de picioare inapoi in mlastina complacerii sau, mai rau, in tot felul de incurcaturi legale.

dan tm


aici o filmare

frunzaverde

Din pacate, realitatea e cea din filmare : reporterul zice la un moment-dat : "uitati cum Ucraina e deja in Europa : trenul european acolo - aratand la rabla romaneasca, trenul ucrainian aici - aratand la trenul ucrainian"... QED.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

GIV

s-a ma si dus mandru don secretar la deschidere.. :o  :o  :o  :headbash:  :headache:  :headbash:  :headache:
dar ai nostri nu au stiut ca se redeschide linia.. nu gaseau traverse pe nicaieri..macar un km 2..

cristi5

Regio 4114 Cluj-Napoca - Viseu de jos pe viaductul sudic de la Romuli


cristi5

Regio 4116 Sighetu Marmatiei - Beclean (de fapt Bucuresti si Cluj) pe viaductele de la Romuli


TibiV

Filmarile astea imi amintesc (cu nostalgie...) de niste fotografii facute de mine in urma cu 6 ani. In august 2017...











Mama proștilor este mereu gravidă... :)

40-0802-5

Un pic mai la nord, de anul trecut din aprilie.  :D

1019 & 4114




1000 & 4116


cristi5

#83
Faine poze, multumesc!

Am pozat multe viaducte intre Telciu si Sacel, o sa le pun aici cand gasesc timp. Fireste, frumusetea zonei si lucrarile de arta sunt demne de un fotograf mult mai bun decat mine :lol: . Si de o camera mai buna decat a telefonului...

Am incercat sa inteleg starea liniei. Pare ca s-au facut ceva reparatii dinspre Sacel spre Telciu. In principiu traverse de beton, cu cate 2 traverse de lemn lasate la fiecare joanta (care sunt foarte dese, cupoane de sina scurte)

La Telciu am luat linia la pas si traversele de lemn erau praf, ca si multe traverse vechi de beton dealtfel (crapate, oblice sau rotite in jurul propriei axe). Dar in ultima zi in statia Telciu (fain renovata, spre deosebire de Romuli care a fost blocata in linie curenta) erau stationate utilaje pt buraj.

Multe povesti in zona despre cum s-au imbogatit oamenii prin anii 90 facand traverse de lemn si furand materiale CF.

Am tinut sa documentez un pic, pt ca mai sunt doar 2 perechi de trenuri pe zi (unul pe la 2-3 noaptea) si zero marfa. Pare ca lemnul de la Viseu e dus pe rutier pana jos in statia Cosbuc unde am vazut mult lemn depozitat, posibil pt transbordare pe CF.

Interesant ca localnicii folosesc notiunea de transbordare fara sa specifice ce se transbordeaza si de unde pana unde, ca e evident :). Transbordarea e un loc: se zice "acolo la transbodare"


cristi5

#85
Poze din vara cu un viaduct din Săcel. Am folosit (poate exagerat) noua functie copy-paste a uploader-ului...





(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

cristi5

#86
Un alt viaduct la Săcel, ceva mai la est


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

cristi5

#87
Statia CF Săcel. Nu-s foarte bune pozele dar dacă tot le-am făcut... Ce țin minte e că au fost un număr mare de călători care au așteptat la Săcel. Duminică 16 iulie. Cred că mai sunt două trenuri pe zi pe sens.

(GPS)


vedere spre nord / vest (din coada trenului mergând spre Salva) (GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

cristi5

#88
Pasajul peste DN17C. Poze de la sol și din tren.




(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

cristi5

#89
Poze din tren intre Săcel și tunelul Dealu Ștefăniței. Starea liniei și portalul X al unui tunel scurt.




(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


Powered by API/PUM imgur uploader