Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

olea10

#6315
Update DN76 - Oradea - Beius

Din pacate fara poze.

se lucreaza intens pe toata portiunea dintre felix si dealul Bitii,
- am numarat 3 organizari de santier: Hidisel - Selina, Ceica - ARL/Strabag, Rabagani -PORR, cel putin asta scrie pe containere/masini.
- pe sectiunea Selina am stat destul de mult pentru 2 semafoare (apx 30 min). Sunt foarte multe podete deja facute iar altele la care inca se lucreaza.
- pe sectiunea cu Strabag, aproape toate santurile erau gata, se lucreaza la podete. Fata de Selina, Strabag si PORR folosesc prefabricate (probabil cele care erau depozitate pe deal inainte de Sambata)
- la Dragesti (la panta cu alunecarile de teren) - 2 foreze de la Zublin erau pe pozitii
- La Bucium s-a extins drumul si vor fi 2 benzi pe urcare.
- pe sectunea PoRR, se sapa in lateralele drumului pentru extindere fundatie drum si santuri.
- La urcare pe Bitii dinspre Rabagani se pune piatra pentru fundatia drumului. Si arata ca si cum s-ar extinde drumul cu o banda pe urcare.

Cam atat pentru ochiul unui amator.

pasadia

Si daca tot vorbim de vestul tarii, sa mentionam ca pe DN1F la iesirea din Carei se lucreaza de zor - este frezat drumul pe intreaga latime, motiv pentru care se si circula destul de greu (se vede inclusiv pe harta de trafic Gmaps). Nu stiu daca lucrarea este cea anuntata de CNAIR sau e doar facuta de municipalitatea Carei - as zice mai degraba ca e vorba despre a doua situatie tinand cont ca pe harta e trafic nu s-ar vedea lucrari in alte zone ale acestui DN. Eu am trecut ulterior prin capatul celalalt, la Supuru, si acolo nu exista nici o urma de lucrari.

marinul

Sunt poze cu DN1F pe pagina de facebook a DRDP Cluj din 3 octombrie. Daca sunt aceleasi utilaje la intrare in Carei inseamana ca ei sunt











Powered by API/PUM imgur uploader



pasadia

Eu i-am vazut doar din centura Carei, nu am intrat pe DN19F deloc - deci nu pot spune sigur. Oricum, ciudat modul asta de lucru, cu front pe toata latimea drumului. De obicei se lucreaza cate o banda pe rand.

Sorinus


elphax

Dupa tipul de utilaje asa pare, cisterna cu aditivi care se adauga la ce "macina" utilajul ala care nu mai stiu cum se cheama. Dar nu ma convinge ceea ce vad pe jos

NGC


NGC

DN1T

Sa trecem noua AC.

11.10.2019: "Reciclare in situ pe DN 1T, km 0+000 – km 3+361"

NGC

Quote from: NGC on June 27, 2019, 11:03:35 PM
Apropo de asta, se ocupa de exproprieri pentru un alt sector.

http://mt.gov.ro/web14/transparenta-decizionala/consultare-publica/acte-normative-in-avizare/2509-hg26062019dgipsmp

26.06.2019: "Proiectul de Hotărâre a Guvernului privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional "Realizare banda a treia DN 7 Valea Oltului între km 256+675 - km 258+950""

Mai incercam o data. :lol:

http://mt.gov.ro/web14/transparenta-decizionala/consultare-publica/acte-normative-in-avizare/2627-hg09102019dgispmp

09.10.2019: "Proiectul de Hotărâre a Guvernului privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional "Realizare banda a treia DN 7 Valea Oltului între km 256+675 - km 258+950""

voicul

Acu trebuie, exact cand se face A1 pana la Boita.

adiarc

wow...2 km...mama..mama...ce lungime impresionantă  >:(
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dr4qul4

DN1T?  cum naiba a ajuns asta DN? Are 3,361 km lungime totala si leaga un DN de un DJ. Iar pe maps pare jumatate forestier, jumatate comunal (categorie la care ar fi trebuit incadrat).
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

GDPR

^^^Si vor mai incerca inca o data. Se schimba guvernul si atunci toate actele normative aflate pe circuitul de avizare vor trebui refacute si resupuse spre avizare.

NGC

"Proiectare si executie lucrari pentru obiectivul "Modernizare DN 2L Soveja-Lepsa km 60+145-76+277""

Quote from: NGC on July 29, 2019, 03:12:52 PM
Quote from: NGC on June 25, 2019, 07:06:36 AM
Quote from: NGC on May 27, 2019, 10:50:28 PM
Quote from: NGC on May 22, 2019, 10:26:22 AM
Acum cateva saptamani a fost lansata licitatia "Proiectare si executie lucrari pentru obiectivul "Modernizare DN 2L Soveja-Lepsa km 60+145-76+277"".

Valoare estimata: 85.105.740,00 RON fara TVA

Durata contractului: "30 luni perioada de proiectare si executie a lucrarilor: - 6 luni proiectare; - 24 luni executie lucrari"

Fonduri: Bugetare

Termen depunere oferte: 27.05.2019

Iar azi licitatia s-a anulat, pentru ca s-au "inghesuit" ofertantii. ZERO!

Astazi a fost relansata aceasta licitatie si au marit valoarea estimata.

Valoare estimata: 93.565.250,00 RON fara TVA

Termen depunere oferte: 29.07.2019

Desi au marit valoarea estimata, nu au avut succes nici de aceasta data si licitatia a fost anulata astazi pentru ca nu s-a inghesuit nimeni.

Sa vedem ce mai modifica si daca a treia oara or avea noroc. :lol:

Incercam si a treia oara. :D

Asadar astazi a fost relansata licitatia, iar valoarea estimata a ramas aceeasi ca si ultima data.

Termen depunere oferte: 18.11.2019

punktnet

De DN7 ce se mai aude de extinderea până la Titu pe 4 benzi ?


Just kidding.