News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

TibiV

Imediat dupa Green City se termina si stratul nou de uzura...

.. dar avem un pic de NJ

Intram pe ocolitoare



Au ramas aceleasi restrictii ca in fimarea lui mihaimai din iulie

Podul temporar



Hopaaaaa !....

Intersectia vechiului DN5 cu breteaua spre giratoriul de pe noul DN5

Indicatorul "Interzis la stanga" este la mishto. Nici macar inainte nu se poate merge. Bidoanele din plastic din fimarea lui mihaimai  au fost inlocuite cu ceva mult mai solid.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Deci, vrei nu vrei, faci dreapta...

...pana ajungi la...

... Giratoriul 5, de la intrarea pe centura Adunatii-Copaceni! Singurul de vreo 4 aspirine...

Forumistul pasionat intra prin cotloane...

... si ajunge, pe intrarea din dos, la benzinaria MOL aproape parasita

Fosta bretea de intrare in benzinarie, cand veneai dinspre Bucuresti

Dar o iau la pas pana la capatul podului... Unde au inchis accesul cu un gard zdravan. Drumul blocat cu NJ din prim plan este un mic drum local.

Pe santier cam subtire activitatea...

Astia doi erau singurii muncitori pe care i-am observat...

Asa ca am urcat pe pod cu curaj...

Moment in care s-au intamplat simultan doua lucruri: mie mi s-a descarcat telefonul, iar cei doi au plecat (banuiesc) la masa de pranz. S-au uitat lung la mine cand au urcat pe tablier, asa ca am plecat sa incarc telefonul, sperand ca nu o sa lase jos lingura/furculita macar o ora....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Dupa 15 minute am revenit cu bateria ceva mai plina















O veche componenta a rostului de dilatatie...


Setul 2 de poze il gasiti aici: https://imgur.com/a/HU14ouo
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Nu va mai arat tot drumul de intoarcere. Doar cateva cadre cu acele podete care nu duc nicaieri...





Aparent risipa de bani... Dar mai bine sa le ai facute si cand se va construi, sa stie omul unde isi pune poarta...

Macar se vede clar ca avem strat de uzura


Mergem acum la Giratoriul 4, de la Mihai Trans

Deja cineva a "tunat" un stalp



Inapoi spre Bucuresti.
Evident, nici acum nu au terminat largirea pe acest sens la intersectia cu DJ401A






Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

La intoarcere doar cateva poze...
Zona din Jilava unde se termina/incepe stratul de uzura

Giratoriul 3...

... care deocamdata spre vest duce nicaieri



Giratoriul 2...



... si inegalabilul Giratoriu 1 de la intrarea in orasul martir... Martirizat de turnuletele care se vad in stanga... :(


Partea a 3-a reportajului este aici: https://imgur.com/a/VX8KKNR
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

Cred că eu am trecut un pic mai târziu ( pe la 12:30) și era o diferență: în 1 Decembrie era trasată linia continuă pe centru ( nu și celelalte) .

Dominik

You're in Steelers Country

TibiV

La 00.10, ce senini stau aia pe carosabilul ingustat...
Oare isi imagineaza ca vestele lor colorate ii transforma in Iron Man?....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alecu26

:)) mobilizarea constructorului a crescut datorita DRDP. Daca e adevarat...as sugera sa imprumute reteta miraculoasa si la alti colegi. In rest pare foarte regizat totul.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).


voicul

Realitatea este ca nu stiu cand s-a transformat Florica (comuna) in mega destinatie turistica de vin chinezii la ea SI deci nu inteleg de ce este aceasta intersectie mai cu mot ca altele de a primit un astfel de gard?

ovideatza

Pai asta nu are nici o relevanta ca poate mai sunt si alte cazuri la fel. Or fi primii care au indraznit sa faca taraboi. Bravo lor.

Strict din filmulet, situatia nu pare in regula. Intersectie in T stransa si probabil nu vezi nimic din masina mica, asa pare, ca trebuie sa iesi cu botul masinii pe "acostament" ca sa te asiguri. Ori pe acolo trec masini. Asa ca ar trebui sa faca scandal cat mai multi in aceeasi situatie, sa se schimbe ceva. Benzi de accelerare de ex.

voicul

^Exact asa si este. Sunt multe garduri in B care fac acelasi lucru: forteaza sa iesi foarte mult in afara ca sa poti sa vezi ceva.

luc

Sfaturi și situația la zi de la aceeași, excelentă, sursă:

https://www.facebook.com/784085338281534/posts/2719148741441841/

"Pentru cei ce tranziteaza DN76 in octombrie, se lucreaza pe toate tronsoanele unde sunt contracte in derulare. In schimb tronsonul Lunca – Varfurile a fost tras pe linie moarta... Se lucreaza pe tronsonul Ionesti-Varfurile (14 km si, unde numarul semafoarelor variaza intre 5 si 6), si pe tronsonul cel mai lung din varful Dealului Bitii si pana la intrarea in Baile Felix ( aprox 53 km). Daca doriti sa scapati de Oradea - Copaceni, va recomandam ruta Oradea-Les-Tinca-Beius. In ce priveste tronsonul Cristioru de Jos - Varfurile, atentie marita in zona alunecarii de teren, in special noaptea, unde acele izvoare active (pentru care nu ia nimeni nici o masura), au distrus din nou o portiune de aprox 100 de metri de asfalt,cu denivelari foarte mari... In acea zona, nu mai sunt portiuni neasfaltate, dar nu au fost rezolvate denivelarile dintre casete.Va recomandam atentie sporita. Daca doriti sa ocoliti aproape tot, deci si zona Cristioru de Jos – Varfurile - Ionesti atunci alegeti Oradea-Tinca-Beliu-Bocsig – Gurahont, de unde o luati pe DJ 708 si 707C pana la intersectia cu DN7 si apoi, spre Deva . Intre Oradea si Dusesti pot exista semafoare in zona Hidisel si Baile Felix sau, in rest, traficul este dirijat la paleta. In week-end sunt cozi mari si foarte mari in zona Hidisel – Felix si, mai bine ocoliti..."

marinul

Cateva poze de pe DN19E





















Arata bine pana aici sper sa si tina. Doar ca din poza de mai jos dn-ul o sa fie relocat prin dreapta autostrazii. Mi se pare aiurea sa bagi bani intr-o portiune de 3 km care nu va mai fi drum national. Sau poate ei se asteapta sa mai dureze multi ani finalizarea  lotului 2 Biharia-Chiribis








Powered by API/PUM imgur uploader