[SM] Centura Satu Mare

Started by NGC, April 08, 2018, 01:51:54 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

klacsma

#30
Eu de unul, sper in 2025, mai repede vor ajunge ungurii la granita cu drumul expres M49.


Powered by API/PUM imgur uploader

>:( Pasajul peste CF de la Moftin s-a construit timp de vreo 7 ani.
:( Centura Careiului s-a impotmolit la singurul pasaj CF, si sta bine mersi pe loc la 85%, de 4 ani.... suma necesara finalizarii, ar fi cam 1% din valoarea VOSM....

....
Am facut astazi o mica tura a centurii, fara sa fac poze.
Nu se poate spune ca nu se lucreaza, dar in mod sigur nu va fi Itinera si VOSM mult doritul model de executie:
-s-a decopertat intre DN19 (catre Carei) si DN19A (catre granita) si inca cate un km spre sud respectiv nord, deci partea din vest.
-pe malul stang a aparut prima foreza si niste structuri cilindrice pt. fierbeton.
-de asemenea s-au facut rambleuri pt. trecerea digului de catre utilaje, pe ambele maluri (drumuri tehnologice)
-spre sud, la CF catre Carei si mai de parte spre Zalau nimic...
-spre nord: am sa mai verific in weekend daca s-au apucat de lucru
....
Legat de poduri:
Al treilea pod (la est de cele doua existente) este un proiect de zece ani, si este unul strict necesar pentru traficul din oras -cum bine a precizat Pasadia. Inca NU s-au apucat de constuirea lui efectiv !
Podul de pe centura (la vest) va ajuta mai mult la ocolirea orasului.


manuel.matias.503


Filmulețul lunar postat de ITINERA


Sent from my iPhone using Tapatalk

manuel.matias.503


Câteva capturi din filmulețul celor de la ITINERA


Sent from my iPhone using Tapatalk

voicul

Partea buna la acest video, nu este ca se mai face arheologie la 1 an + de la inceperea lucrarilor!

Partea buna este ca o sa avem filmari cu droana de acolo.

pasadia

Abia daca au 2 luni de la primirea AC, hai sa nu propagam minciuni totusi...

voicul

Intradevar nu stiu de cand au AC, dar daca te uiti la user-ul https://www.youtube.com/channel/UCdhbzfg4SJCYS8Sbax38Tuw
o sa vezi filmari din mai, aprilie si inclusiv august 2017 cu centura Satu-Mare avand muncitori in santier.

De asta am zis 1 an +.

TibiV

#36
^

In filmarea din 2017, in afara de plantat flori in Satu Mare si niste caiacuri pe rau, mai sunt 2 cadre cu inceputul unui drum tehnologic, un cadru cu niste baieti care "colecteaza pamant" (geotehnie) si o poza cu niste topografi....

In aprilie 2018 se vede clar ca faceau doar arheologie. Pana nu le da muzeul "descarcarea arheologica" nu primesc AC.
Atentie, decopertarile se pot face, astea nu intra sub incidenta AC. Deci au decopertat, au "arheologit" si cand au primit AC s-au apucat cu adevarat de treaba.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

klacsma

#37
....
Legat de poduri:
Al treilea pod (la est de cele doua existente) este un proiect de zece ani, si este unul strict necesar pentru traficul din oras -cum bine a precizat Pasadia. Inca NU s-au apucat de constuirea lui efectiv !
Podul de pe centura (la vest) va ajuta mai mult la ocolirea orasului.



De fapt se vor construi patru poduri noi peste Somes in judetul SM, dupa 28 de ani fara nici unul:
- Inca unul se afla in constructie intre Seini (MM) si Pomi (SM):
http://www.graiul.ro/2018/08/10/podul-peste-somes-la-seini-prinde-contur/
- Iar unul -pietonal- se pregateste intre cele doua poduri rutiere existente in oras: va lega mallul aflat in constructie de palatul administrativ/"centrul nou":
https://portalsm.ro/2018/05/s-a-votat-se-face-podul-pietonal-peste-somes-va-lega-centrul-satmarului-de-mall-ul-nepi/

Scuze daca am "deraiat" de la subiect...

raulbogdan23

Duminica, 26 august, pe portiunile din imediata apropiere a DN19 se puteau vedea mai multe podete metalie care se montau, unele erau aproape gata, alte in stadiu incipient

manuel.matias.503

Poze din DN 19, lângă hotel Dana

Ionut

Sunt făcute de tine? Ajungi usor în zona?

manuel.matias.503

Da sunt făcute de mine și pot sa ajung in zona

klacsma

VoSM Nord: pozele sunt luate incepand de la Somes spre nord.
Nimic spectaculos -zic eu-, totusi e "atacata" toata sectiunea de nord, mai putin intre DJ194A si DN19.
Tunele metalice pregatite cca 6.





Powered by API/PUM imgur uploader






turnul "simbol" al orasului in indepartare





























sectiunea scurta DJ194-DJ194A


DJ194A


pista proaspat inaugurata


Locul sensului giratoriu de la capat DN19 catre Baia Mare



Powered by API/PUM imgur uploader

klacsma

#43
Spre sud e decopertata aproape pana la CF, pana unde va fi cu 4 benzi. Singurul loc unde se lucreaza si la structuri este pe mal
stang chiar langa dig. Mai exista o "groapa" si langa DN19 spre Carei.







Vedere de pe dig spre sud. La stanga ar fi foreza (nu-i prinsa in poza), in departare fundatia (next image)


Groapa aia ciudata din filmulet nu este pt arheologie, ci fundatie pt. peretele capat terasament.






Powered by API/PUM imgur uploader

Locul viitoarei parcari din sud inainte de CF.



Powered by API/PUM imgur uploader

manuel.matias.503

La centura Satu Mare 0% oficial? Sunt o grămada de utilaje pe șantier, pe topic se vede bine din poze ca ITINERA lucrează