Waze, Google Maps și navigație GPS

Started by sebba, September 04, 2012, 12:29:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pentium10

Poate fi și 5 zile dar și 5 luni. Momentan e desenat dar la nivel de proiect. Trebuie sa se prindă un editor intern cum sa publice. Va țin la curent.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Anca_Emanuel

#181
Quote from: elcraft on September 29, 2019, 08:35:15 PM
Contributor level 4 in Google Maps. Cum fac asta? ???
Uite aici ceva date: https://support.google.com/maps/answer/6304221?co=GENIE.Platform%3DDesktop&hl=en
Odata înregistrat ca și ghid local maps îți pune întrebări despre locurile unde ai fost. Dacă știi, răspunde. Așa câștigi puncte să ajungi la level 4.
Telefon cu Android e recomandat, și dacă pui poze mai iei ceva puncte.
Nu te aștepta să ajungi la un nivel mare în timp scurt. E nevoie de ceva perseverență.

dr4qul4

Eu sunt contributor level 4... Pot sa modific ceva pe harta ?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Anca_Emanuel

^ Eu am adăugat un nume de stradă și au acceptat. Deci poți modifica !

dr4qul4

Nume de strazi si adrese stiu ca se pot edita. Ce nu am reusit (si inteleg ca nici level 6 nu paote) este sa modific nume de rauri sau sa adaug drumuri noi. Pt drumuri noi macar pot raporta. Dar pt nume gresite de rauri nu pot decat da feedback general cu screenshot.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Anca_Emanuel

^ din ce știu editarea nu are nici o treabă cu nivelul local guide,


elcraft

Clipul asta e din 2012. Nu gasesc optiunea "Report a problem" pe Directions. Am folosit "Report a data problem" pe bucata de drum, dar mi se da reject pur si simplu. Problema cu obligatoriu stanga exista si astazi pe rutare. Deci:
1. Cum o rezolvam?
2. Cum reclamam reviewerii imbecili? >:(

voicul

#187
Eu m-am dus aici
Click dreapta si de aici am facut raportarea.

Nu inteleg de ce Google lasa pe toti sa modifice Waze, dar pe Maps care e tot al lor se cacaie atat. Am vazut cum 3 luni nu a aparut pe harta o bucata din autostrada de langa Sofia.
Si nu inteleg de ce Maps nu ia datele/hartile direct din Waze ...

dr4qul4

a gasit cineva cum se raporteaza denumirea gresita a unui rau?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

elcraft

Quote from: voicul on December 25, 2019, 12:14:06 PM
Eu m-am dus aici
Click dreapta si de aici am facut raportarea.
Pai nu e cum am descris eu?  :o

oc7avian

Bazat pe intuiție și ce am citit: Google Maps are o popularitate ridicată pentru toate categoriile de persoane, în timp ce Waze e la șoferi. Fiind foarte mulți care editau, era foarte greu de moderat conținutul. Pe vremuri era chiar mișto. Țin minte că eram copil și am plecat prin cartier să iau adresele complete ale tuturor blocurilor, apoi le-am adăugat inclusiv geometria. A mers super ușor și rapid.

În prezent simt că au dat-o în extrema cealaltă. Îmi vine să îmi smulg părul din cap când trebuie să corectez ceva. De exemplu, pe șantierul Podului Ciurel apar un hotel și un parc numit "Parcul". Le-am raportat pe amândouă ca inexistente demult (octombrie ultima dată). Culmea, la unul din ele am crezut că adaug poză drept dovadă. În realitate, mi-a publicat-o ca poză a acelui landmark. Tot acolo se află și acum...

Am mai vrut să adaug niște drumuri private, imposibil... Sunt curios cât va dura cu lotul ăsta A1, pentru că am raportat destui.

voicul

@elcraft - confirmam si eu.

Se vede pe o filmare Holdea - Ilia cum 2 masini, 1 cu numere de Germania, ezita sa intre pe A si pana la urma se duc tot pe DN68A.
Nu e neaprat ca utilizau maps, dar ar fi decent sa faca updatet-ul cat mai repede.

Noroc ca la intoarcere, de la Ilia, toti o sa gasesca simplu noua autostrada.  :)

Allex

A aparut A1 pana la Holdea pe Google Maps. S-au miscat destul de repede tura asta.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

voicul

#193
Bun. Acum asteptam rutarea - vreo 2 zile si in vreo 7 - 10 zile si partea de trafic.
Cifrele nu sunt exacte, ci cam ce am vazut pe alte sectiuni

TibiV

Giratoriul de la Holdea este rosu si la ora asta.
Nici nu vreau sa stiu ce este in realitate...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)