[IF] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Ilfov

Started by Goldmund, February 06, 2018, 07:45:42 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.


TibiV

Poate ne spui si ce reprezinta.

Rezolutia este atat de proasta incat nu se poate citi nimic pe planse...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Hef

Ultima plansa este giratoriul din Volunatri, Popasului cu Millo, iar restul sunt largirea Matei Millo.
Incerc sa le salvez la rezolutie mai mare.

Telvanni

Din cate stiu pe Matei Millo stau Firea cu Pandele...

laurashgeo

#64

Arata bine, insa adevarata problema este Popasului care trebuie neaparat largita si pare ca loc ar fi.
Saptamana viitoare ma mut si eu pe Matei Millo si am copiii la gradinita in floresca, asa ca ma intereseaza imbunatatirea traficului pe Popasului si Fabrica de Glucoza.

razvan96

Azi CJ Ilfov a lansat licitatia [CN1037360] - Servicii de proiectare faza SF pentru obiectivele,,Drum de legătură între DJ 401 Berceni (zona Valea Mamina) – DN 4 – DJ 301A Poșta, județul Ilfov" – LOT 1, ,,Drum de legătură între Centura Bucureștiului - DJ100 - DJ200B"

Durata e de 3 luni. Vor un drum cu o banda pe sens dar interesant ca s-au gandit din start la niste solutii low-cost :lol:. Se spera ca CNAIR va fi de acord cu un giratoriu la intersectia cu DN4 si chiar si la cea cu DNCB nord.

mirceaeliade

Nu stiu daca un Science Park apartine de un forum de infrastructure (in caz ca nu rog stergerea posterii). Dar pare un proiect de cercetare de vreo (din cate am auzit curent) 60 mil euro adiacent la "Laserul de la Magurele".  Se pare ca va afecta infrastructura din zona.

>The association is the engine for developing the biggest science & technology park in Romania. We foster dialogue between research and academia, entrepreneurs and businesses, and the public authorities.

https://www.magurelesciencepark.ro/en/about-us/

>Măgurele Science Park, parte din Laser Valley - Land of Lights, va fi construit cu 38 milioane de euro plus TVA

>Obiectivele proiectului constau în întărirea capacităţii de cercetare, dezvoltare şi inovare a organizaţiilor de cercetare, prin crearea facilităţilor necesare derulării activităţilor de cercetare şi dezvoltare; stimularea creşterii competitivităţii economice a mediului privat, prin acces la competenţe specifice şi prin stimularea inovării; dezvoltarea legăturii dintre mediul academic şi mediul de afaceri, prin consolidarea capacităţilor de transfer tehnologic.

https://adevarul.ro/economie/stiri-economice/magurele-science-park-parte-laser-valley-land-of-lights-construit-38-milioane-euro-plus-tva-arata-parcul-stiintific-video-1_6034f5575163ec427146ba4d/index.html

>În prezent, proiectul parcului științific se află în fază preinvestițională, iar Consiliul a finanțat realizarea documentațiilor specifice acestei etape. A fost realizat studiul de fezabilitate și proiectul tehnic și se află în curs de finalizare documentația de urbanism, anume Planul Urbanistic Zonal în orașul Măgurele pentru Măgurele Science Park.  Aceasta este motorul dezvoltării celui mai mare Parc Științific si Tehnologic de ultimă generație din România.

>De asemenea, Consiliul Județean Ilfov a alocat în bugetul anului 2022 fonduri pentru realizarea studiului de fezabilitate pentru sistematizarea zonei Măgurele Science Park.

https://www.arenaconstruct.ro/magurele-science-park-va-fi-suspendata/

Goldmund

Laurashgeo, probleme cu circulatia vor fi si pe Matei Millo daca se va construi in continuare precum aici(Maps din mai 2022!):
https://www.google.com/maps/@44.4919692,26.1586097,3a,46.7y,170.51h,86.44t/data=!3m6!1e1!3m4!1sxYBj9P-T698R1L_DyXWZow!2e0!7i16384!8i8192

...iar Fabrica de Glucoza este deja modernizata...dar si acolo cred ca se vor construi blocuri si mai multe...

Hef

Pe Emil Racoviță (Voluntari) a început de câteva zile lucrul la giratoriul cu strada ce duce spre stadion (Str Elisabeta Lipa). Pare ca se mișcă destul de repede cu lucrarea.

Timingul pare bine ales pentru ca acum este destul de liber în zona și nu crează disconfort în trafic.

panda_no 5

Mie imi creeaza senzatia de sens giratoriu inghesuit.
Deja au repozitionat de 2 ori bordurile pentru ca nici macar autobuzele din Voluntari nu reuseau sa ia virajele fara sa calce pe borduri. De un autocar sau un autocamion mai lung nici sa nu mai vorbim.
Abia cand au vazut ca bordurile au fost scoase din beton de rotile masinilor si-au pus intrebarea daca nu cumva toate virajele sunt prea stranse.
Nu stiu cine a fost proiectant dar pare o jucarie de sens giratoriu.
Aveau spatiu sa faca bretea dedicata pentru virajul la dreapta cum se vine dinspre A3 spre stadion.

panda_no 5

Am senzatia ca in mijlocul giratoriului se toarna un soclu de beton cam de 1mx1mx1m.
Sper sa nu apara vreo hidosenie/traznaie de-a primariei.

Hef

Am văzut și eu acel cofraj de lemn. Sper sa fie de la un cămin de vizitare ceva, nu de la vreo troiță.

vm75

Garantat e o hidosenie pandeleasca. Nu putea rata ocazia. Am trecut azi de cateva ori prin zona. Dimineata in jur de ora 8 se blocheaza strada Popasului pana dincolo de nodul cu A3. Se blocheaza si breteaua de iesire de pe A3 dinspre Ploiesti. Va fi interesant cand se termina vacanta. Giratoriul este meschin, autobuzele aproape opresc ca sa treaca. Ar fi avut loc sa faca o banda directa pe sensul spre A3, mai ales ca seara este iad pe iesire. Dar a fost mai important sa-si faca statuie in mijlocul giratoriului. Evitati zona in zilele urmatoare, se lucreaza in giratoriu si e plin de utilaje.

panda_no 5

In mijlocul intersectiei e un soclu de beton plin cu armaturi care ies in sus in mod evident.
Sigur mai urmeaza ceva deasupra soclului altfel nu vad de ce ar mai fi lasat armaturile in sus.
Se circula foarte greu in zona
Daca puteti ocoliti zona cel putin 2-3 zile lucratoare.
Promit ca va anunt cand se va da drumul la circulatie fara paleta.......

panda_no 5

Se circula fara probleme, s-au terminat lucrarile la carosabil,se mai lucreaza la trotuarul care binenteles ca este ingust.
Sa vedem cum va prelua sensul giratoriu traficul si cum se vor forma cozile acum.
Deocamdata aseara coada era pe Emil Racovita, cei care vin dinspre stadion intra primii in sensul giratoriu si nu erau decit 2-3 masini.
Cei care veneau de pe Emil Racovita dinspre lac spre A3 trebuie sa le dea prioritate si coada era de citeva zeci de masini.
Intre noul sens giratoriu si giratoriul de sub A3 e ambuteiaj aproape continuu dupa-amiaza/seara.