Mission X: filmari din avion ale obiectivelor de infrastructura

Started by Ionut, July 02, 2012, 10:59:41 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

MHN

Mutat aici:

Quote from: Eurocopter on July 22, 2012, 03:26:12 PM
http://www.finantistii.ro/transportu...goj-deva-73998  8)

Daca tot avem succes cu filmuletele iar momentan finantarea este asigurata pentru inca doua zboruri, propun sa ne gandim la urmatoarea actiune. Unul dintre colegi a venit cu ideea de a filma totusi 3C Suplacu de Barcau - Bors pentru a mediatiza faptul ca se lucreaza in batjocura, in ritm de 0,5% pe luna.

Alte idei?
Daca intr-adevar ritmul de avansare a lucrarii este de 0.5% pe luna, sunt de acord ca ar fi util de mediatizat acest aspect.
Dupa parerea mea, interesanta ar fi o frecventa de una sau doua filmari pe luna: alternativ una pe anumite tronsoane din A1 iar cealalta pe A3, daca e cazul, iar daca nu, atunci pe alte segmente din A1.

Deci pentru urmatoarea filmare, proprunerea mea ar fi
- Segment: A3 Bors-Suplacu
- Data aproximativa 1-3 August, in functie de programul lui Eurocopter si de vreme

Ionut

Pun o intrebare: nu cumva e frustrant si ineficient sa filmam A3 Bors-Suplacu doar ca sa aflam ceea ce stim deja? Adica sa filmam un progres aproape inexistent?

Eurocopter

Quote from: Ionut on July 23, 2012, 01:58:07 PM
Pun o intrebare: nu cumva e frustrant si ineficient sa filmam A3 Bors-Suplacu doar ca sa aflam ceea ce stim deja? Adica sa filmam un progres aproape inexistent?

Ba da, dar este un lucru pozitiv dupa parerea mea ca facem un filmulet de calitate cu starea lucrurilor din prezent pentru a fi preluat si mediatizat. Cel facut de mine anul trecut este cam slabut din punct de vedere calitativ. Plus ca daca il realizam intr-o dimineata in timpul saptamanii putem vedea clar si ritmul de lucru.

savagedanyro

TIMISOARA 2021 !

ciprebbe

Avand in vedere ca filmuletele de vineri au avut un impact si in media , ei sunt acum cu ochii pe noi si asteapta urmatoarea filmare.
Asa ca daca dorim sa tragem un semnal de alarma cu A3 acum e momentul, iar eurocopter sa zboare de la Suplacu pana aproape de granita sa se evidentieze ft clar ca acolo nu se vrea sa se munceasca(lipsa banilor ).
Bechtel are forta sa termine cei 64 km in 1 an dar cine ii va stimula sa inceapa lucrul?
Concluzia: si eu sunt pt A3 chiar daca imaginile nu vor diferii ft mult fata de anul trecut insa cred ca va fi prima filmare de pe aliniament si cu scule mai profi.
E parerea mea...oricum eu ma voi supune majoritatii.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

MHN

Dupa cum am scris, eu sunt acum in favoarea filmarii de pe A3 iar peste inca doua saptamani din acel moment sa se incerce filmarea tronsonului Arad-Nadlac.

@ Eurocopter, chiar daca ne-ai spus ca filmarea primului tronson din A1 este la limita pentru tine, de ce anume ai avea nevoie pentru asta? Trebuie sa faci o escala pentru realimentare?

Ionut

Hm, OK, daca tot vom decide sa facem Bors-Suplacu macar sa punem WATERMARK!!! :D
Cat ar costa? Eurocopter, ne poti da un buget?

Eurocopter

Treaba sta in felul urmator: in perioada 1-15 august s-ar putea sa reusim sa facem doua zboruri. Dupa 15 august voi fi plecat in concediu pana la sfarsitul lunii. In cazul in care intr-adevar vom face doua zboruri in acea perioada, propunerea mea ar fi sa filmam 3C si Arad-Nadlac, pentru ca sunt neacoperite si in acelasi timp cele mai problematice. Ulterior, dupa ce ma intorc din concediu mai putem zbura din nou si peste Sibiu-Deva.

Costurile se pot calcula la 170 RON/ora de zbor. Estimez ca o iesire pentru Suplacu ar insemna undeva la 2 ore si jumatate, deci cost total ~420 RON. Arad-Nadlac era problematic pentru ca e destul de aiurea sa zbori 1 ora si jumatate dus o ora si jumatate intors pentru a filma doar 38km de santier (10 min de film), dar odata merita facut un efort totusi.

Daca sunteti de acord sau aveti alte propuneri, putem stabili de pe acum planul de bataie.  :)

Eurocopter

Quote from: Ionut on July 21, 2012, 07:08:02 AM
.
Clipul poate fi acum transmis, pe TV chiar, fara ca persoanele care il vad sa stie de fapt cine l-a facut si cu ce eforturi, dupa principiul "daca e pe YouTube e moca, pot sa-l folosesc dupa bunul meu plac".

Propun ca de acum inainte sa mai asteptam un pic procesarea clipurilor si sa punem de la inceput watermark si credits, astfel incat sa nu mai poata fi preluat abuviz de presa. Si chiar daca preiau, sa se vada watermarkul. Macar sa faca promovare daca nu sunt in stare sa-si puna banii, timpul si oamenii lor la treaba!!!

Nu stiu pentru voi cum e, insa pentru mine este foarte frustrant sa vezi ca efortul, timpul si banii nostri platesc salariile celor din presa. I-am trimis si lui Eurocopter linkul. Deci sa-mi spuneti daca ati fi de acord, de acum inainte sa avem rabdare pana se proceseaza cum trebuie clipurile, cu watermark, stabilizare de imagine sau ce-o mai trebui.

Am primit solutionarea plangerii de la youtube si m-i s-a dat castig de cauza. Clipul a fost sters.

Ionut

Deci ar fi:
Bors-Suplacu aprox 420 RON
Arad-Nadlac aprox 510 RON
total 930 RON?!

bogdymol

Incerc sa ma interesez astazi de Arad-Nadlac, dar nu promit nimic deocamdata.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

OK, intereseaza-te, ideea este sa ne spui azi-maine daca ai rezolvat ceva sau nu ca sa ne facem un plan. Din experienta iti spun ca daca nu raspund repede (cateva zile), nu raspund deloc. :ohno:

bogdymol

Am discutat!

Treaba sta in felul urmator: putem face zborul peste Arad-Nadlac cu un deltaplan (am eu un clip mai vrchi cu el pe youtube). Probkema e ca nu se va putea zbura zilele astea pentru ca:
- eu sunt liber doar in week-end
- sunt ceva curenti peste zona asta si pana nu trec nu se poate zbura (deltaplanele au nevoie in general de vreme buna)

De costuri nu stiu nimic, dar nu va fi foarte scump.

Mai tin legatura cu pilotul.

Edit: camera s-ar putea sa o tin eu in mana in timpul zborului. Nu am aparatura lui Eurocopter
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Eurocopter

Quote from: Ionut on July 24, 2012, 05:57:48 AM
Deci ar fi:
Bors-Suplacu aprox 420 RON
Arad-Nadlac aprox 510 RON
total 930 RON?!

Arad-Nadlac e peste 3 ore, ca mai dureaza 20min mersul pana la Nadlac si inapoi, deci sa spunem un 560 RON. In rest da, cu maxim 1000 RON s-ar putea acoperi ambele obiective.

Ionut

OK, atunci bogdymol te rog sa ne dai si un buget. Ar trebui sa fie mai putin de 550 RON, altfel nu are sens, poate face Eurocopter. Ramane pe Eurocopter atunci sigur A3 Bors-Suplacu... si asteptam vesti de la Arad. :)

@Eurocopter: daca faci ambele zboruri vrei sa le faci pe ambele in aceeasi zi? Adica depinzi cumva de vesti de la bogdymol? Oricum vad ca toata lumea vrea sa facem Bors-Suplacu, deci poti sa-ti faci "bagajele" de pe acum.