Comunicare oficiala cu MT/CNIR/CNAIR si alte institutii

Started by Ionut, June 12, 2012, 08:24:17 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NGC

@cristi5: In cazul de fata este vorba despre certificatele fiscale prezentate de TIRRENA pentru VO TM Sud si DX12 T1, dar in document apar si ceva detalii pentru DN6 Alexandria - Craiova si PiSi 5. CNAIR ascunde detaliile (de fapt nu vrea sa ofere detalii) despre certificatele fiscale prezentate de TIRRENA pentru VO TM Sud si DX12 T1. Motivul este clar, respectiv cat de "actualizate" erau inainte de atribuirea contractelor si ceea ce prevede art. 196 alin. (2) din Legea 98 / 2016.

cristi5

#1081
Multumesc mult @NGC!

Quote from: subway on December 26, 2019, 03:59:23 AM
Daca nu vrei sa citesti ok, dar e doar problema ta...

Timpul pe care-l am pt API/PUM nu-mi permite citirea unor PDFuri kilometrice cu litere minuscule, de obicei pe pagini mai late decat ecranul telefonului (deci daca dai "zoom in" sa vezi textul trebuie mereu mutat stanga-dreapta) in care nu se poate da Search etc. Si sunt convins ca sunt si alti colegi care ar beneficia de o "traducere" sau un "rezumat".

Mai ales cand documentul cu multe texte blabla de fapt vrea sa ascunda ceva, nu sa comunice. Nu toti avem timp si nervi de asemenea finetzuri. Urasc birocratii de pe Dambovita suficient de mult, nu am chef sa le si descifrez textele in care de fapt nu vor sa spuna ce i-am intrebat.

Mai demult am contribuit chiar cu o solutie de convertitre automata la text la care se poate da copy-paste pe forum. Dar nu a prins.

Solutia era asa: se incarca PDFul in google docs si apoi se alege ceva de genul File/Save as Doc, si sfantul Google face conversia la text! (adica OCR, optical character recognition). Merge bine si cu scan-uri proaste si inclinate.

Dar in multe cazuri colegul care primeste raspunsul are formatul digital, l-ar putea pune pe forum in QUOTE.

Pe scurt cred ca ne-am putea intr-ajutora mai mult cu scanare si rezumare. Ele nu trebuie neaparat facute de persoana care a primit raspunsul.

TibiV

Quote from: cristi5 on December 27, 2019, 09:48:40 PM
Mai demult am contribuit chiar cu o solutie de convertitre automata la text la care se poate da copy-paste pe forum. Dar nu a prins.

Nu inteleg de ce nu a prins...
Poate din acelasi motiv care se aplica in cazul meu?.... 
Eu NU am vazut mesajul respetiv. Sau poate nu i-am dat importanta necesara?...  :-[

Avem tone de PDF-uri pe forum, citite doar de doua-trei ori.... Pentru ca este prea complicat (cunsumator de timp suplimentar fara sa stii ca este cu adevarat de interes...) ca sa le mai descarci.....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cristi5

#1083
E foarte simplu. 3 pasi. Durata: cam 3 minute. Se poate testa cu unul din documentele de mai sus.

1) Incarci PDFul (sau imaginea) pe Google Drive



2) click dreapta pe PDF/imagine in Google Drive (se gaseste in Recents) si alegi "Open with/Google docs".

https://support.google.com/drive/answer/176692?co=GENIE.Platform%3DDesktop&hl=en



3) Se creeaza un nou document text in Google Drive cu imaginile transformate in litere. Odata creat, documentul se deschide automat si poti sa faci copy-paste pe forum

Documentul va contine si imaginea originala, si textul detectat.

Cristi N

Sugesti: nu se poate pune tutorialul asta langa cel de uploadat poze pe forum? In felul asta ar avea sanse ceva mai mari sa ramana la vedere.

disney

M-am trezit azi cu noaptea-n cap si le-am trimis acum prima solicitare pe 20 20.

Quote
1) Referitor la procedura "Proiectare si executie pentru finalizarea Autostrazii Brasov - Tg. Mures - Cluj - Oradea, Sectiunea 3C: Suplacu de Barcau - Bors (km 4+200 - km 64+450): Lotul 1 - Subsectiunea 3C1: Suplacu de Barcau - Chiribis (km 4+200 - km 30+550)",
a) Va rog sa enumerati toate motivele din care nu a fost anulata inca in Seap aceasta procedura pentru lotul 1, desi prin decizia 2049/C3/2263 din 14.11.2019 CNSC a respins contestatia ofertantului Constructii SA si a precizat clar ca "mentine documentul intitulat Raportul de anulare nr. 13B/8277/11.10.2019"?
b) Ce anume intirzie anularea procedurii?
c) A fost contestata decizia CNSC 2049/C3/2263 din 14.11.2019? In caz afirmativ, unde a fost contestata si care este numarul dosarului?

2) Pentru procedura "Modernizarea centurii rutiere a Municipiului Bucuresti intre A1 - DN 7 si DN 2 - A2: sector DN 2 (km 12+300) - A2 (km 23+750)", cistigatorul (Tirrena Scavi) a fost desemnat de mai multe luni si toate contestatiile au fost respinse.
a) Va rog sa enumerati toate motivele din care de atitea luni nu s-a semnat inca acest contract.
b) Ce anume se mai asteapta pentru a semna contractul?
c) Se va anula procedura? Daca da, cind si din ce motive?

3) Pentru procedura "Proiectare si executie Largire la 4 benzi DN 7 Baldana - Titu km 30+950 - 52+350", cistigatorul (Porr) a fost desemnat de mai multe luni si toate contestatiile au fost respinse (respectiv a venit inclusiv raspunsul de la CJUE si Delta Acm a renuntat la contestatie).
a) Va rog sa enumerati toate motivele din care de atitea luni nu s-a semnat inca acest contract.
b) Ce anume se mai asteapta pentru a semna contractul?
c) Se va anula procedura? Daca da, cind si din ce motive?

4) a) Va rog sa enumerati toate motivele din care de mai bine de 4-5 luni, procedurile de achizitie enumerate mai jos sint suspendate. Chiar daca unele proceduri vor fi reluate si nu vor mai fi suspendate pina veti raspunde, va rog sa precizati motivele si sa nu incercati sa va prefaceti ca nu stiati.
b) Va rog sa enumerati toate motivele din care nu s-a putut inca raspunde solicitarilor de clarificari.
c) Va rog sa precizati clar cite persoane lucreaza pentru a raspunde clarificarilor pentru fiecare procedura in parte.

P01 - "Proiectare si executie Autostrada Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Subsectiunea 3A2: Nadaselu - Mihaiesti (km 8+700-km 25+500) si Subsectiunea 3B1: Mihaiesti - Zimbor (km 0+000 - km 13+260)", suspendata din 14.08.2019
P02 - "Proiectare si executie Autostrada Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea Sectiunea 3B: Mihaiesti - Suplacu de Barcau, Subsectiunea 3B2: Zimbor - Poarta Salajului (km 13+260 - km 25+500)", suspendata din 12.08.2019
P03 - "Proiectare si executie Autostrada Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Sectiunea 3B: Mihaiesti - Suplacu de Barcau, Subsectiunea 3B5: Nusfalau - Suplacu de Barcau (km 66+500 - km 80+054.044)", suspendata din 14.08.2019
P04 - "Proiectare si Executie Autostrada de Centura Bucuresti km 0+000-km 100+900, Sector Centura Nord km 0+000-km 52+770, Lot 2: km 20+000-km 39+000", suspendata din 06.01.2020
P05 - "Proiectare si Executie Autostrada de Centura Bucuresti km 0+000-km 100+900, Sector Centura Nord km 0+000-km 52+770, Lot 3: km 39+000-km 47+600", suspendata din 14.08.2019
P06 - "Proiectare si executie lucrari pentru obiectivul major de investitii Autostrada Lugoj –Deva (A1), Lot 2: km 27+620 - km 56+220 - Sectiunea E si finalizare Sectiunea D", suspendata din 28.08.2019
P07 - "Proiectare si executie Varianta de ocolire Targu-Mures - finalizare lucrari", suspendata din 20.09.2019
P08 - "PROIECTARE SI EXECUTIE ,,Drum Expres Craiova - Pitesti" Tronsonul 4", suspendata din 24.10.2019
P09 - "PROIECTARE SI EXECUTIE ,,Drum Expres Craiova - Pitesti" Tronsonul 3", suspendata din 08.11.2019
P10 - "Proiectare si Executie ,,Drum Expres Brăila - Galați"", suspendata din 10.12.2019
P11 - "Proiectare si Executie ,,Varianta de Ocolire Galati"", suspendata din 12.12.2019
P12-1 - "Modernizare DN71 Baldana - Targoviste - Sinaia, km. 0+000 - km. 44+130 largire la 4 benzi de circulatie si km. 51+041 - km. 109+905 drum la 2 benzi : Lot 1 (Sector 1): Baldana - Targoviste km. 0+000 - km. 44+130 largire la 4 benzi de circulatie", suspendata din 31.07.2019
P12-2 - "Modernizare DN71 Baldana - Targoviste - Sinaia, km. 0+000 - km. 44+130 largire la 4 benzi de circulatie si km. 51+041 - km. 109+905 drum la 2 benzi : Lot 2 (Sector 2): Targoviste - Sinaia km. 51+041 - km. 109+905 - Drum la 2 benzi)", suspendata din 31.07.2019
P13-1 - "Elaborare Studiu de Fezabilitate Drum de mare viteza Baia Mare - Suceava: Lot 1 Baia Mare - Bistrita", suspendata din 08.01.2020
P13-2 - "Elaborare Studiu de Fezabilitate Drum de mare viteza Baia Mare - Suceava: Lot 2 Bistrita - Vatra Dornei", suspendata din 08.01.2020
P13-3 - "Elaborare Studiu de Fezabilitate Drum de mare viteza Baia Mare - Suceava: Lot 3 Vatra Dornei - Suceava", suspendata din 08.01.2020

milo1981

Quote from: NGC on January 12, 2020, 09:48:34 AM
Insa una dintre problemele acestui forum este ca desi are peste 3000 de membrii, dar doar cativa din ei se lupta si cer informatii in baza Legii 544 / 2001. Aici trebuie facut ceva. ;)

Poate ar fi folositor ca pe site-ul ProInfrastructura sa se gaseasca un generator de formulare conform modelului de aici:
Denumirea autorității sau instituției publice . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Sediul/Adresa . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Data . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Stimate domnule/Stimată doamnă . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ,

Prin prezenta formulez o cerere conform Legii nr. 544/2001 privind liberul acces la informațiile de interes public. Doresc să primesc o copie de pe următoarele documente (petentul este rugat să enumere cât mai concret documentele sau informațiile solicitate): . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Doresc ca informațiile solicitate să îmi fie furnizate, în format electronic, la următoarea adresă de e-mail (opțional): . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Sunt dispus să plătesc taxele aferente serviciilor de copiere a documentelor solicitate (dacă se solicită copii în format scris).

Vă mulțumesc pentru solicitudine, . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . (semnătura petentului)

Numele și prenumele petentului . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Adresa . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Profesia (opțional) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Telefon (opțional) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Fax (opțional) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Sursa:
https://www.apador.org/cum-folosesti-destept-legea-5442001-ca-sa-obtii-informatii-publice/

autoMinder - aplicație de management a parcului auto

NGC

^

Cel de mai sus este modelul standard din HG 478 / 2016. Am mai spus ca daca trimiteti o solicitare electronica, nu este nevoie nici de semnatura si nici de adresa fizica, ci doar de numele si adresa de E-Mail.

Dar avem deja aici un ghid al solicitantului de informatii si acolo avem un model putin mai complex.

bgd77

Quote from: bgd77 on December 07, 2019, 11:38:15 AM
Azi am trimis urmatoarea cerere de informatii la CNADNR:

QuoteInformatiile solicitate:

    Va rog sa imi comunicati toate litigiile in care CNADNR/CNAIR a fost parte din 2010 si pana la momentul actual, atat in instantele nationale cat si in cele internationale, in legatura cu proiectele de constructie de autostrazi sau variante ocolitoare, sau proiectele de reabilitare drumuri nationale, cu mentiunile de mai jos
    Mentionez ca NU sunt interesat de litigii legate de licitatii, ci doar de litigiile aparute dupa ce contractul de executie a fost semnat
    Mentionez ca sunt interesat doar de litigiile dintre CNADNR/CNAIR si constructorul si/sau consultantul de pe proiect
    Va rog ca in raspuns sa specificati urmatoarele informatii:
        numele proiectului
        numele celorlalte parti din litigiu
        daca exista o hotarare definitiva si irevocabila a unei instante
        numele instantei care a dat o hotarare definitiva sau irevocabila, daca este cazul, sau numele instantei la care se judeca la momentul actual litigiul in caz contrar
        numarul hotararii definitive si irevocabile, daca este cazul, sau numarul dosarului in caz contrar

Am primit numar de inregistrare, dar nu am primit raspuns, asa ca am trimis o reclamatie administrativa. In cazul in care nu primesc un raspuns nici la aceasta si trebuie sa merg la Tribunal, poate sa-mi explice cineva cu pasi detailati ce trebuie sa fac acolo si ce documente trebuie sa depun? (presupun ca print-uri dupa email-uri, altceva mai trebuie?)

NGC

Poate are timp Ionut sa explice cum s-a procedat in procesele castigate de API. Daca nu, revin eu cu detalii. Ideea principala este ca nu trebuie mers decat pentru depunerea documentelor pentru inceperea procesului, dupa care se poate invoca un articol din Cod si totul se desfasoara fara prezenta petentului. In cazul API Ionut a fost totusi de fata la mai multe procese si poate da detalli suplimentare daca chiar e cazul.

Ionut

E complicat totuși cu procesele... dar dacă are cineva chef, le explic în privat.

bgd77

Mersi. Daca nu primesc raspuns in 15 zile, te contactez in privat Ionut.

NGC

Ai grija la expirarea termenelor. Vezi primul mesaj din topicul asta. ;)

oc7avian

Legat de centura municipiului Făgăraș, jud. Brașov:
QuoteÎn virtutea legii 544/2001, vă rog să îmi comunicați următoarele informații și documente în legătură cu proiectul centurii municipiului Făgăraș:
Care este stadiul proiectului?
Sub autoritatea cui se află?
Care este stadiul studiului de fezabilitate? În caz că acesta a fost finalizat, vă rog să îl prezentați în răspuns.
Care este traseul ales și care sunt nodurile rutiere?
Care este stadiul proiectului tehnic? În caz că acesta a fost finalizat, vă rog să îl prezentați în răspuns.
Care este numărul de benzi per sens preconizat?
Drumul va prezenta acostament ori separator de sens?
Care este graficul de implementare al proiectului și stadiul actual?

Dacă am ratat ceva, le mai trimit o petiție.

dancosta

Am trimis acum.
QuoteBuna,

Va rog sa imi comunicati imediat numarul de inregistrare al prezentei solicitari, conform art. 20, alin. (5) din HG 123/2002 actualizata prin HG 478/2016.

Conform legii 544/2001, va rog sa imi oferiti urmatoarele informatii si documente publice, in format electronic (si editabil daca este disponibil):

1) Studiul de fezabilitate preliminar, daca acesta nu a fost finalizat, analiza muticriteriala, precum si toate rapoartele intermediare, respectiv toate documentele livrate pana acum de catre prestator in cadrul acestui contract, precum si toate rapoartele respectiv documentele care vor fi livrate in cadrul acestui contract pana la decizia definitiva a Curtii de Apel Bucuresti in procesul care va fi intentat in cazul refuzului punerii la dispozitie a acestor documente cu caracter public, dar si toate rapoartele respectiv documentele care vor fi livrate de catre prestator in cadrul acestui contract pana la finalizarea lui integrala, inclusiv studiul de fezabilitate final aprobat de CNAIR, pentru contractul corespunzator proiectului "Elaborare Studiu de Fezabilitate si Proiect Tehnic pentru drum de mare viteza Ploiesti - Buzau", (unde prestatorul este societatea Consitrans S.R.L.)

2) Studiul de fezabilitate preliminar, daca acesta nu a fost finalizat, analiza muticriteriala, precum si toate rapoartele intermediare, respectiv toate documentele livrate pana acum de catre prestator in cadrul acestui contract, precum si toate rapoartele respectiv documentele care vor fi livrate in cadrul acestui contract pana la decizia definitiva a Curtii de Apel Bucuresti in procesul care va fi intentat in cazul refuzului punerii la dispozitie a acestor documente cu caracter public, dar si toate rapoartele respectiv documentele care vor fi livrate de catre prestator in cadrul acestui contract pana la finalizarea lui integrala, inclusiv studiul de fezabilitate final aprobat de CNAIR, pentru contractul corespunzator proiectului "Elaborare Studiu de Fezabilitate si Proiect Tehnic pentru drum de mare viteza Buzau - Focsani", (unde prestatorul este societatea Consitrans S.R.L.)

3) Studiul de fezabilitate preliminar, daca acesta nu a fost finalizat, analiza muticriteriala, precum si toate rapoartele intermediare, respectiv toate documentele livrate pana acum de catre prestator in cadrul acestui contract, precum si toate rapoartele respectiv documentele care vor fi livrate in cadrul acestui contract pana la decizia definitiva a Curtii de Apel Bucuresti in procesul care va fi intentat in cazul refuzului punerii la dispozitie a acestor documente cu caracter public, dar si toate rapoartele respectiv documentele care vor fi livrate de catre prestator in cadrul acestui contract pana la finalizarea lui integrala, inclusiv studiul de fezabilitate final aprobat de CNAIR, pentru contractul corespunzator proiectului "Elaborare Studiu de Fezabilitate si Proiect Tehnic pentru drum de mare viteza Focsani - Bacau", (unde prestatorul este societatea Consitrans S.R.L.)

4) Studiul de fezabilitate preliminar, daca acesta nu a fost finalizat, analiza muticriteriala, precum si toate rapoartele intermediare, respectiv toate documentele livrate pana acum de catre prestator in cadrul acestui contract, precum si toate rapoartele respectiv documentele care vor fi livrate in cadrul acestui contract pana la decizia definitiva a Curtii de Apel Bucuresti in procesul care va fi intentat in cazul refuzului punerii la dispozitie a acestor documente cu caracter public, dar si toate rapoartele respectiv documentele care vor fi livrate de catre prestator in cadrul acestui contract pana la finalizarea lui integrala, inclusiv studiul de fezabilitate final aprobat de CNAIR, pentru contractul corespunzator proiectului "Elaborare Studiu de Fezabilitate si Proiect Tehnic pentru drum de mare viteza Bacau - Pascani", (unde prestatorul este societatea Acciona)

5) Studiul de fezabilitate predat in data de 09.10.2019, asa cum a fost predat, precum si analiza multicriteriala pentru autostrada Sibiu-Fagaras (contractul corespunzator proiectului "Revizuirea Studiului de Fezabilitate pentru Autostrada Sibiu-Fagaras").

6) Va rog sa imi spuneti care este numarul autorizatiei de construire bazata pe decizia de expropriere 305 / 2019 si sa imi trimiteti prin E-Mail o copie dupa aceasta autorizatie de construire. Precizez ca decizia de expropriere este pentru sectorul Bucuresti-Ploiesti km 0 - km 6 al autostrazii A3.

Avand in vedere ca rapoartele le aveti deja in format electronic, va rog sa nu trageti de timp 30 de zile.

Multumesc,
Costa Dan