Comunicare oficiala cu MT/CNIR/CNAIR si alte institutii

Started by Ionut, June 12, 2012, 08:24:17 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

disney

Am cerut raportul final de expertiza ce l-au facut in cadrul contractului "Realizare Expertiză Tehnică a lucrărilor de artă proiectate și executate în cadrul contractului ,,Proiectare și Execuție Autostrada Lugoj – Deva Lot 3, km 56+220 – km 77+361"".


Avem colegi din Timisoara care pot merge la sediul DRDP Timisoara sa faca o copie dupa raport? Ii rog sa ma contacteze prin mesaj privat.

vancouver

ma gandesc ca ar trebui ceruta o prelungire cu un an a tuturor programelor de fonduri europene, POIM si asa mai departe, dat fiind covid si ca unele activitati vor fi blocate un an de zile.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

dancosta

Quote from: dancosta on January 23, 2020, 02:30:30 PM
Am trimis acum.
QuoteBuna,

Va rog sa imi comunicati imediat numarul de inregistrare al prezentei solicitari, conform art. 20, alin. (5) din HG 123/2002 actualizata prin HG 478/2016.

Conform legii 544/2001, va rog sa imi oferiti urmatoarele informatii si documente publice, in format electronic (si editabil daca este disponibil):

1) Studiul de fezabilitate preliminar, daca acesta nu a fost finalizat, analiza muticriteriala, precum si toate rapoartele intermediare, respectiv toate documentele livrate pana acum de catre prestator in cadrul acestui contract, precum si toate rapoartele respectiv documentele care vor fi livrate in cadrul acestui contract pana la decizia definitiva a Curtii de Apel Bucuresti in procesul care va fi intentat in cazul refuzului punerii la dispozitie a acestor documente cu caracter public, dar si toate rapoartele respectiv documentele care vor fi livrate de catre prestator in cadrul acestui contract pana la finalizarea lui integrala, inclusiv studiul de fezabilitate final aprobat de CNAIR, pentru contractul corespunzator proiectului "Elaborare Studiu de Fezabilitate si Proiect Tehnic pentru drum de mare viteza Ploiesti - Buzau", (unde prestatorul este societatea Consitrans S.R.L.)

2) Studiul de fezabilitate preliminar, daca acesta nu a fost finalizat, analiza muticriteriala, precum si toate rapoartele intermediare, respectiv toate documentele livrate pana acum de catre prestator in cadrul acestui contract, precum si toate rapoartele respectiv documentele care vor fi livrate in cadrul acestui contract pana la decizia definitiva a Curtii de Apel Bucuresti in procesul care va fi intentat in cazul refuzului punerii la dispozitie a acestor documente cu caracter public, dar si toate rapoartele respectiv documentele care vor fi livrate de catre prestator in cadrul acestui contract pana la finalizarea lui integrala, inclusiv studiul de fezabilitate final aprobat de CNAIR, pentru contractul corespunzator proiectului "Elaborare Studiu de Fezabilitate si Proiect Tehnic pentru drum de mare viteza Buzau - Focsani", (unde prestatorul este societatea Consitrans S.R.L.)

3) Studiul de fezabilitate preliminar, daca acesta nu a fost finalizat, analiza muticriteriala, precum si toate rapoartele intermediare, respectiv toate documentele livrate pana acum de catre prestator in cadrul acestui contract, precum si toate rapoartele respectiv documentele care vor fi livrate in cadrul acestui contract pana la decizia definitiva a Curtii de Apel Bucuresti in procesul care va fi intentat in cazul refuzului punerii la dispozitie a acestor documente cu caracter public, dar si toate rapoartele respectiv documentele care vor fi livrate de catre prestator in cadrul acestui contract pana la finalizarea lui integrala, inclusiv studiul de fezabilitate final aprobat de CNAIR, pentru contractul corespunzator proiectului "Elaborare Studiu de Fezabilitate si Proiect Tehnic pentru drum de mare viteza Focsani - Bacau", (unde prestatorul este societatea Consitrans S.R.L.)

4) Studiul de fezabilitate preliminar, daca acesta nu a fost finalizat, analiza muticriteriala, precum si toate rapoartele intermediare, respectiv toate documentele livrate pana acum de catre prestator in cadrul acestui contract, precum si toate rapoartele respectiv documentele care vor fi livrate in cadrul acestui contract pana la decizia definitiva a Curtii de Apel Bucuresti in procesul care va fi intentat in cazul refuzului punerii la dispozitie a acestor documente cu caracter public, dar si toate rapoartele respectiv documentele care vor fi livrate de catre prestator in cadrul acestui contract pana la finalizarea lui integrala, inclusiv studiul de fezabilitate final aprobat de CNAIR, pentru contractul corespunzator proiectului "Elaborare Studiu de Fezabilitate si Proiect Tehnic pentru drum de mare viteza Bacau - Pascani", (unde prestatorul este societatea Acciona)

5) Studiul de fezabilitate predat in data de 09.10.2019, asa cum a fost predat, precum si analiza multicriteriala pentru autostrada Sibiu-Fagaras (contractul corespunzator proiectului "Revizuirea Studiului de Fezabilitate pentru Autostrada Sibiu-Fagaras").

6) Va rog sa imi spuneti care este numarul autorizatiei de construire bazata pe decizia de expropriere 305 / 2019 si sa imi trimiteti prin E-Mail o copie dupa aceasta autorizatie de construire. Precizez ca decizia de expropriere este pentru sectorul Bucuresti-Ploiesti km 0 - km 6 al autostrazii A3.

Avand in vedere ca rapoartele le aveti deja in format electronic, va rog sa nu trageti de timp 30 de zile.

Multumesc,
Costa Dan

Batjocura maxima de pe vremea lui Scarlat. Voi retrimite intrebarile sa vedem daca doamna e mai buna.

dancosta

#1113
Cineva (parca @adiarc) dorea sa stie care e situatia proiectului "Modernizarea infrastructurii privind siguranta circulatiei pe DN1, in sate lineare si puncte negre si audit siguranta circulatiei".



alexV

Mersi de info, eu intrebam de ele.

Lot 5 si lot 7, exact de ele eram interesat. Cica is "in derulare". Pe dracu, ca n-a lucrat nimeni la bordurile alea din mijlocul drumului de vreo 2 ani.

disney

Am trimis niste intrebari in Ianuarie si mi-au raspuns acum. :o Bine totusi ca au raspuns ceva.





pasadia

O sa pun pe topicul asta căci aici au fost cele mai multe discuții despre 544: mai jos o hotărâre luată în primă instanță la o plângere privind răspunsul pe 544 oferit de o instituție publică.

Motivarea oferita de instanță mi se pare groaznica - s-au apucat sa analizeze interesul petiționarului și să judece in baza acestuia dacă ar trebui sau nu să aibă acces la informație.
E mult prea aiurea faptul că există atâtea interpretări juridice și o lipsă crasă de interpretare unitară a legii.

NGC

Nu prea conteaza ce zice prima instanta. Si API a pierdut in prima instanta, dar a castigat la recurs.
Spune-i persoanei respective sa faca recurs.

pasadia

Va fi recurs, dar totuși: cat timp exista asemenea interpretări date de instanțe se vor găsi juriști prin instituțiile publice dispuși să găsească diverse alte chichițe pentru a-și justifica refuzul.

dancosta

Am scris acum la MT si am cerut ce a cerut si Bode. :D
QuoteI) In comunicatul Ministerului Transporturilor din 24 Aprilie 2020 (http://mt.gov.ro/web14/spatiul-media/comunicate-de-presa/2924-24042020) scrie ca ministrul Bode a declarat "Când am venit aici am trecut și pe Lotul 3 al autostrăzii Lugoj – Deva. Cu această  ocazie am solicitat conducerii CNAIR, ca săptămâna viitoare, să-mi pună la dispoziție rezultatul expertizelor, dar și  o decizie cu privire la ridicarea  restricțiilor de pe acest sector. Să-mi prezinte stadiul exact al lucrărilor ce mai trebuie executate, pentru ca în cel mai scurt timp să fie ridicate restricțiile și circulația să se poată realiza în condiții de siguranță. Vorbesc aici de termene clare,  de un grafic de lucrări care să fie monitorizat de CNAIR. Ce trebuie remediat, trebuie făcut cât se poate de repede, cu respectarea tuturor standardelor de calitate și siguranță.Cu privire la Lotul 2- secțiunea E, al aceleiași autostrăzi Lugoj-Deva, am solicitat, și aici, un grafic de implementare clar, cu termene asumate, prin care să fie "atacat" cât mai repede acest lot de autostradă."
a) Va rog sa imi trimiteti prin e-mail o copie dupa rezultatul FINAL al expertizelor pentru lotul 3 al autostrazii Lugoj-Deva, acelasi rezultat pe care l-a cerut si primit si ministrul Bode.
b) Va rog sa imi trimiteti pentru lotul 3 al autostrazii Lugoj-Deva prin e-mail o copie dupa "stadiul exact al lucrărilor ce mai trebuie executate, pentru ca în cel mai scurt timp să fie ridicate restricțiile și circulația să se poată realiza în condiții de siguranță. Vorbesc aici de termene clare,  de un grafic de lucrări care să fie monitorizat de CNAIR", adica exact ce a cerut si primit si ministrul Bode.
c) Ne mutam acum pe lotul 2 al autostrazii Lugoj-Deva si va rog sa imi trimiteti pentru acest lot prin e-mail o copie dupa "un grafic de implementare clar, cu termene asumate, prin care să fie "atacat" cât mai repede acest lot de autostradă", adica exact ce a cerut si primit si ministrul Bode.

II) In comunicatul Ministerului Transporturilor din 15 Mai 2020 (http://mt.gov.ro/web14/spatiul-media/comunicate-de-presa/2953-15052020) scrie ca ministrul Bode a declarat ca "Avem toate clarificările transmise către Comisia Europeană, suntem pe ultimii metri în a primi răspunsul pentru "acea problemă cu gândacul"".
Va rog sa imi trimiteti prin e-mail o copie dupa clarificarea trimisa catre Comisia Europeana pentru "acea problema cu gandacul".

dancosta

Quote from: disney on March 08, 2020, 11:59:29 PM
Am cerut raportul final de expertiza ce l-au facut in cadrul contractului "Realizare Expertiză Tehnică a lucrărilor de artă proiectate și executate în cadrul contractului ,,Proiectare și Execuție Autostrada Lugoj – Deva Lot 3, km 56+220 – km 77+361"".

Avem colegi din Timisoara care pot merge la sediul DRDP Timisoara sa faca o copie dupa raport? Ii rog sa ma contacteze prin mesaj privat.
S-a facut rost de raport? Eu nu l-am gasit pe forum, dar poate ma ajuta cineva cu un link. Sau sa cer si eu de la DRDP raportul final? De la MT am cerut azi, dar oare cine e mai rapid, MT sau DRDP? :lol:

disney

#1121
Poti trimite linistit pentru ca au mintit. Acum doua saptamini au zis ca nu e posibil, dar in 31 Ianuarie 2020 (vedeti primul mesaj de pe pagina) au zis ca raportul final se poate prezenta la sediul lor, desi dosarul de arbitraj e din Decembrie 2019 din ce zic ei.


disney

Vrem sa stim si noi cit ne-au costat arbitrajele si le-am scris acum.

QuoteStimata Doamna, Stimate Domn,

Va rog sa imi comunicati imediat numarul de inregistrare al prezentei solicitari, conform art. 20, alin. (5) din HG 123/2002 actualizata prin HG 478/2016.

Conform art. 7 si 9 din Legea 544 / 2001 actualizata, privind liberul acces la informatiile si documentele de interes public, va solicit citeva informatii si documente cu caracter public.

Mentionez ca doresc aceste informatii si documente in format electronic si editabil, conform art. 15, alin. (3) si alin. (4) din HG 123/2002 actualizata prin HG 478/2016.

Va rog sa tineti cont de prevederile art. 22, alin. (2-1) din HG 123/2002 actualizata prin HG 478/2016, care prevede ca "în situația în care informația publică solicitată se află pe un înscris care conține atât informații la care accesul este liber, cât și informații exceptate de la liberul acces, informația publică solicitată va fi comunicată, după anonimizarea informațiilor exceptate, prevăzute la art. 12 din Legea nr. 544/2001, cu modificările și completările ulterioare".

Va rog sa imi prezentati sub forma de tabel, TOATE dosarele de arbitraj deschise din 1 Ianuarie 2010 (doua mii zece) si pina in 1 Iunie 2020 (doua mii douazeci) in care una din parti a fost sau este CNAIR, iar cealalta parte a fost sau este un constructor sau o asociere de constructori, pentru orice contract de proiectare si executie lucrari sau doar executie lucrari, unde a fost deschis un dosar de arbitraj.

Pentru fiecare dosar de arbitraj, va rog sa prezentati in tabel urmatoarele coloane/informatii:
- data deschiderii dosarului
- curtea de arbitraj la care a fost deschis dosarul
- care parte implicata a deschis dosarul
- constructorul sau asocierea de constructori implicata in dosar
- stadiul curent al dosarului
- daca inca nu exista o decizie partiala sau finala, va rog sa precizati suma sau sumele revendicate de constructor sau asocierea de constructori pina la data prezentei
- daca inca nu exista o decizie partiala sau finala, va rog sa precizati suma sau sumele revendicate de CNAIR pina la data prezentei
- data deciziei partiale
- descrierea solutiei partiale
- suma sau sumele pe care trebuie sau a trebuit sa le plateasca respectivul constructor sau asociere de constructori catre CNAIR in urma deciziei partiale
- suma sau sumele pe care trebuie sau a trebuit sa le plateasca CNAIR catre respectivul constructor sau asociere de constructori in urma deciziei partiale
- data deciziei finale
- descrierea solutiei finale
- suma sau sumele pe care trebuie sau a trebuit sa le plateasca respectivul constructor sau asociere de constructori catre CNAIR in urma deciziei finale
- suma sau sumele pe care trebuie sau a trebuit sa le plateasca CNAIR catre respectivul constructor sau asociere de constructori in urma deciziei finale
- daca decizia finala a fost contestata la Curtea de Apel Bucuresti, va rog sa precizati numarul dosarului
- suma sau sumele achitate pina in prezent
- daca suma sau sumele achitate contin TVA, va rog sa precizati valoarea TVA

Cu stima,
Alex David

disney

In Ianuarie am adresat intrebarile de mai jos la MT si inca nu am primit raspuns, dar am uitat sa fac reclamatie administrativa si a expirat timpul in care puteam face.
Quote
Pentru fiecare din proiectele
- "Proiectare si Executie autostrada Sebes - Turda lot 1" (antreprenor Impresa Pizzarotti)
si
- "Proiectare si Executie autostrada Sebes - Turda lot 2" (antreprenor Aktor):
1) Va rog sa precizati stadiul actual fizic si financiar si termenul asumat la ora actuala de antreprenor pentru finalizarea lucrarilor.
2) Va rog sa enumerati data si numarul de inregistrare al tuturor certificatelor interimare de plata trimise de antreprenor catre inginerul care asigura supervizarea lucrarilor, sa precizati suma mentionata in fiecare certificat interimar de plata, precum si data si numarul raspunsului inginerului pentru fiecare certificat de plata primit spre aprobare in parte.
3) Va rog sa enumerati toate ordinele de plata emise pina acum de CNAIR pe numele antreprenorului, precizind pentru fiecare ordin de plata data si numarul lui, precum si suma mentionata in fiecare ordin de plata.
4) Va rog sa enumerati toate ordinele de plata emise pina acum de CNAIR pe numele oricarui subcontractor si/sau tert sustinator al antreprenorului implicat in acest proiect, precizind pentru fiecare ordin de plata data si numarul lui, numele subcontractorului si/sau tertului sustinator pentru care s-a emis ordinul de plata, precum si suma mentionata in fiecare ordin de plata.
5) Va rog sa imi puneti la dispozitie prin e-mail in format electronic editabil, varianta actuala a graficului de executie actualizat de antreprenor.
Cine trimite din nou intrebarile?

disney

In Ianuarie am adresat intrebarile de mai jos la MT si inca nu am primit raspuns, dar am uitat sa fac reclamatie administrativa si a expirat timpul in care puteam face.
Quote
In raspunsul 44929/14.01.2020 la solicitarea deputatului Tudor Vlad Benga (solicitarea 9271A/2018 la Camera Deputatilor) ati precizat ca studiul de fezabilitate pentru autostrada Sibiu-Fagaras a fost predat in 09.10.2019 si i-ati pus la dispozitie analiza multicriteriala care face parte din studiul de fezabilitate.

1) Va rog sa imi trimiteti prin e-mail sau sa imi spuneti de unde poate fi descarcata analiza multicriteriala pe care i-ati pus-o la dispozitie si domnului deputat.
2) Va rog sa imi trimiteti prin e-mail sau sa imi spuneti de unde poate fi descarcat studiul de fezabilitate COMPLET predat in data de 09.10.2019 pentru autostrada Sibiu-Fagaras, asa cum a fost depus, indiferent daca a fost aprobat sau nu de catre (CTE) CNAIR si/sau (CTE) MT si/sau alte institutii.
Cine trimite din nou intrebarile?