Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

RobertH

Stai linistit ,e vorba de Aktor aici. O sa dureze 7 ani pana poate ajung sa lucreze in zona ta.  :lol: Sa nu fiu rau, hai 5 ani.

Ionut

Mda. La cate marlanii imobiliare se fac... nu ma mira.

De început vor începe unde au terenul liber de sarcini, unde e aprobat PT, iese AC și nu au alte blocaje (gen stâlpi LEA de mutat). Nu stiu situatia la km 9+100 unde esti tu, dar pot începe mai întâi fix la tine daca acolo nu au blocaje. Nu are treaba ca e în mijlocul lotului.

horatiu.cosma

Câteva rânduri de copaci nu reduc zgomotul cu niciun decibel. La 100 de metri de autostradă, cu pădure serioasă între mine și autostradă auzeam perfect traficul.

Ionut

@Attreyu

Problema ta majoră nu este acum, la momentul execuției. Ci după, cand se va auzi un vuiet permanent de la trafic. Chiar și cu panouri fonoabsorbante, tot se va auzi pentru ca esti lipit de autostrada. Sincer nu stiu ce solutii sunt. Probabil ca mai poti face una alta, dar liniște nu vei avea în curte și cu geamurile deschise.

Bonus: centura va fi plină de trafic greu, TIR-uri, dube, autocare...

Attreyu

In cazul asta o sa ma gandesc serios sa imi deschid un mic punct de autoservire in curte, si ma apuc sa le vand mancare/racoritoare muncitorilor, cu servirea la gard/poarta.

Nu am unde planta copacei sau gard viu, in curtea din fata am piscina si parcarea betonata, plus un petic de 10mp de verde.

Asta-i viata, nu ne putem impotrivi "progresului".

Macar sa o faca, vad pe plan ca e un spatiu de servicii la 500 de metri, cel putin voi avea iesire la autostrada la 5 minute, nu sunt multi care se pot lauda cu asta.

Ionut

Nu poti intra prin spatiul de servicii pe A0. :)
Dar da, poti vinde niște limonada muncitorilor. :D

Attreyu

De ce nu pot intra ? :( Strada asta, Paraul Rece, se prelungeste catre spatiul de servicii din plan, presupun ca va fi folosit pentru aprovizionare si trafic pentru personalul care il va deservi, sau ce vor face pe el (toalete, peco, etc.).

Ma gandeam ca ies din casa, merg pe Paraul Rece pana la spatiu, si apoi intru pe A0 in directia A1.

dr4qul4

Nu vei putea intra legal prin spatiul de servicii. Dar de fapt vei putea. Cam peste tot se poate, desi ramane o portiune de pamant.
Din ce inteleg, intre stada aia si autostrada vor ramane vreo 20-30m. Acolo ar merge plantati niste copaci.
Chiar, cum se procedeaza cu exproprierea in astfel de cazuri? Ia CNAIR si bucata aia? sau ramane la privat o portiune pe care nu poate face nimic?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

Ionut

Teoretic se pune gard acolo la spațiul de servicii... Nu se va putea intra. Dar na, românul e inventiv. :lol: Plus e posibil spatiul de servicii sa fie pe rambleu. Atunci clar nu poti intra. Nici nu trebuie gard. Nu stiu detaliile astea, nici nu stiu daca exista PT+DDE acolo.

Europiu

@Horatiu, îmi permit să te contrazic. Am mai spus-o în alt context: locuiesc la 2-3 sute de metri de autostradă, există câteva rânduri de copaci pe marginea ei și se aude diferența dintre iarnă și vară.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

jaston


yetiman

 :D Stiu ca nu e A0, dar am un exemplu de pe A1 unde se poate intra/iesi prin spatiul de servicii.

iesire spre Pianu

Chiar si Google / Waze te ruteaza pe acolo.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

bogdymol

Quote from: CNAIRCNAIR a desemnat câștigătorul pentru proiectarea și execuția lotului 1 al Centurii București, sector Nord (17,50 km)!

Luni, 15.06.2020, au fost transmise adresele de comunicare a rezultatului procedurii de atribuire a contractului  având ca obiect "Proiectare și Executie Autostrada de Centură București, km 0+000-km 100+900, Sector Centura Nord, km 0+000 - km 52+770, Lot 1: km 2+500 - km 20+000" către toți ofertanții.

Ofertantul desemnat câștigător este NUROL INSAAT VE TICARET A.S., cu preţul de 746.763.568,57 Lei fără TVA și un punctaj total de 100 puncte, din care 50 de puncte pentru componența financiară și 50 de puncte pentru componenta tehnică.

Durata contractului este de 34 de luni, din care 12 luni perioada de proiectare și 22 de luni perioada de execuție a lucrărilor.

Perioada de garanție a acestora este de 10 ani.

Obiectul contractului îl reprezintă proiectarea și execuția lucrărilor pentru construcția Autostrăzii de Centură București, km 0+000-km 100+900, Sector Centura Nord, km 0+000-km 52+770, Lot 1: km 2+500 - km 20+000, pentru 17,50 km.

Semnarea contractului de achiziție publică va fi posibilă după expirarea perioadei de depunere a eventualelor contestații și respectiv după soluționarea tuturor contestațiilor/plângerilor formulate în cadrul procedurii de atribuire.
http://cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/cnair-desemnat-c%C3%A2%C8%99tig%C4%83torul-pentru-proiectarea-%C8%99i-0?
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

jaston

#1543
Ce parere aveti despre castigatorul licitatiei?

Ce experienta are in domeniul constructiei de autostrazi?
Cu ce portofoliu de lucrari vine?
Este o carte castigatoare pt noi?

yetiman

#1544
Au in portofoliu de toate:
- Autostrazi
- Tuneluri
- Poduri
- Baraje
- Metrou
- Reabilitari cai ferate
- retele de canalizare
- Sisteme de irigatii
....
:D

Asta doar in domeniul infrastructurii. Ca au si constructii civile si industriale.


https://www.nurolinsaat.com.tr/en
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu