News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 13 Guests are viewing this topic.

madac

Salut . Pe lotul 3 intre A1 si DJ601A  a fost marcat culoarul de expropriere , iar astazi in zona Bacu / Joita se fac sapaturi pe traseu ( din loc in loc de-a lungul traseului ).

Ionut

Săpăturile alea sunt transversale? De-a latul autostrăzii? Daca da, probabil descărcare arheologică.

Gendan

Quote from: Gendan on May 13, 2020, 09:44:23 AM
Pe Nord, depunerea ofertelor pentru L4, intre Cernica si A2: e amanata data de pe 6.05 pana pe 18.05.

Si acum e pe 26.05.

madac

Descarcare arheologica sunt. Am vorbit cu cei care le fac.

punktnet

"HG privind exproprierile pe A0 (Nord)

În ședința de Guvern de aseară a fost aprobat proiectul de HG privind declanșarea procedurilor de expropriere a tuturor imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes național ,,Autostrada de Centură București, sector Centura Nord km 0+000 – km 52+770", pe raza localităților Afumați, Corbeanca, Dragomirești Vale și Glina, din județul Ilfov și Joița, din județul Giurgiu.

Autostrada de Centură București Nord (A0) este împărțită în 4 loturi care sunt scoase la licitație pentru proiectare și execuție.

➡️ Lotul I este între A1 și DN1.
➡️ Traseul Lotului II se află între DN1 și DN2.
➡️ Lotul III este între DN2 și DN3.
➡️ Lotul IV se află între DN3 și A2.

Autostrada de Centură București Sud, între A1 (București-Pitești) și A2 (București-Constanța), este împărțită în 3 loturi care sunt licitate și adjudecate pentru proiectare și execuție.

Autostrada de Centură București A0 este parte a unui uriaș proiect european de infrastructură rutieră numit Coridorul 4 pan-european și va avea o lungime totală de 101 km.

📌 Așa cum am promis, în 2 ani vom finaliza cele 5 pasaje pe actuala Centură a Bucureștiului, respectiv Mogoșoaia, Berceni, Cernica, Domnești și Popești-Leordeni și, în 3 ani, Autostrada de Centură București A0, mai precis cele 3 loturi de pe A0 Sud.

#A0 #AutostradaCentura #A0București
#infrastructurarutiera #dezvoltare #modernizare #infrastructura #RomaniaInainte"


Source: https://www.facebook.com/IrinelScriosteanu/
Just kidding.

Gendan

Quote from: Gendan on May 13, 2020, 09:44:23 AM
Pe Nord, depunerea ofertelor pentru L4, intre Cernica si A2: e amanata data de pe 6.05 pana pe 18.05.

Si acum e pana pe 26.05.

razvan96

Probabil va fi amanata pana la inceput de iunie. :)

Gendan

#1477
^

N-am mai postat, a fost amanata pana astazi.
De regula, postau erata cu amanarea cu doua zile inainte de termen. De data asta, nu mai avem o alta erata.

Xed

Salutare!

Am aflat zilele trecute de la un bun prieten care lucreaza la una dintre balastierele de pe Arges, in zona podului de la 1 Decembrie, ca sunt in discutii relativ avansate cu turcii de la Alsim_Alarko despre cumpararea balastrierei de catre turci. Din ce am inteles sunt sanse ca achizitia sa se intample undeva in urmatoarea perioada daca or sa cada de acord asupra tuturor aspectelor.

pasiune pt infrastrucura

Stie cineva cand incep lucrarile propriu zise la centura?

GDPR

^Firmele de drumuri care se respecta aduc balast de la Stancesti din judetul Prahova. Cel de Arges e nisipos, toata lumea fuge de el.

razvan96

Proiectare și Execuție ,,Autostrada de Centură București km 0+000 – km 100+900", Sector Centură Nord km 0+000 - km 52+770, Lot 4: km 47+600 - km 52+770

Doar 3 oferte pe lotul asta, ciudat daca ne raportam la ce s-a intamplat pe celelalte 3 loturi.

1.CHINA RAILWAY 14TH BUREAU GROUP CO LTD
2.Asocierea Impresa Pizzarotti& C SpA Italia S.p.A. - RETTER Projectmanagement
3.Asocierea SC SA & PE CONSTRUCT SRL - TEHNOSTRADE S.R.L. - SPEDITION UMB.

voicul

UMB si Retter sunt firme bune. Pacat ca e si Pizza in asociere cu Retter.

Lotul asta e muzeu fara lotul 3.

al3x

De celelalte loturi din A0 Nord nu se mai aude nimic?
Cred ca au trecut 9 luni de la depunerea ofertelor pt celelalte 3 loturi.

NGC

Se aud destule lucruri, dar va zic mai multe zilele viitoare. ;)