News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 10 Guests are viewing this topic.

razvan96

Pe Nord e licitatie deja de aproape un an :lol:. Si daca aici a mers mai bine licitatia pentru documentatii cadastrale si nu a durat 2 ani ca pe sud ce sa faca, sa trimita HG-ul spre avizare si aprobare mai tarziu ca sa aiba timp sa termine firma care se ocupa pe Sud? In sfarsit au pregatit si ei mai bine un proiect (mai bine ca birocratie, ca de la SF-ul vechi de 10 ani nu am pretentii).

Plus ca din cele 5 localitati, 3 cred ca au terenuri pe segmentele de pe Nord licitate impreuna cu loturile de pe Sud (Glina, Dragomiresti Vale si Joita), deci e nevoie de exproprierile astea pentru AC pe L1 si L3 Sud.

GeorgeSB

#1456
In sedinta de guvern de azi Bode sustine ca turcii incep sa ntre in teren in iunie pe lotul 2 si in iulie pe lotul 1. Au aprobat si ceva exproprieri azi pe cele 3 loturi din sud.

Gendan

Pe Nord, depunerea ofertelor pentru L4, intre Cernica si A2: e amanata data de pe 6.05 pana pe 18.05.

NGC

"Proiectare si Executie Autostrada de Centura Bucuresti km 0+000-km 100+900, Sector Centura Nord km 0+000-km 52+770, Lot 1: km 2+500-km 20+000"

Quote from: NGC on March 02, 2020, 08:37:48 PM
Quote from: NGC on February 08, 2020, 11:58:16 AM
Quote from: NGC on January 06, 2020, 07:08:02 PM
Am uitat sa va spun despre "cadoul" de Mos Craciun de la CNAIR pentru AKTOR. :lol:

Din toate zilele din luna Decembrie posibile, au ales tocmai ziua de 24 Decembrie, deci ajunul Craciunului, pentru a comunica celor de la AKTOR ca i-au respins la etapa de evaluare DUAE, pentru ca nu ar fi declarat subcontractori pentru descarcarea arheologica si deminare.

Interesant ca din 25 Decembrie si pana azi cand a fost ultima zi in care se putea contesta respingerea, majoritatea au fost liberi. S-or fi gandit ca AKTOR "doarme" si nu observa si nu contesta ca nu mai are timp? :lol:

Stati "linistiti", AKTOR a contestat si din ce se aude, sunt acoperiti.

Quote from: NGC on January 07, 2020, 04:02:39 PM
Nu este o problema in sine ca nu declari subcontractori pentru descarcarea arheologica si deminare, daca tu ca ofertant esti acreditat pentru a face astfel de operatiuni si le faci singur. AKTOR are acreditare in Grecia.

CNSC a respins contestatia AKTOR. Probabil va urma si CAB si sunt tare curios ce parere vor avea ei.

De remarcat ca la licitatia pentru lotul 2 au declarat subcontractori. ;)

Avem recurs la CAB, asa ca mai asteptam.

AKTOR a renuntat la recurs, asa ca au ramas de caruta. La celelalte licitatii la care au depus ulterior oferte, au folosit subcontractori pentru lucrurile cu pricina. ;)

voicul

Pun ofertantii si intreb: deci acum au mai ramas doar 10?

Astfel, până la termenul limită de depunere au depus oferte următorii ofertanți:
1. Aktor Technical Societe Anonyme (Aktor SA)
2. China Railway 14th Bureau Group CO, LTD
3. Asocierea Constructii Erbasu SA - Vahostav SK as - Danube Total Grup SRL - Concelex SRL
4. IC Ictas Insaat Sanayi Ve Ticaret AS
5. Asocierea Impresa Pizzarotti & C SpA - Retter Project Management SRL
6. Intracom Constructions Societe Anonyme Technical and Steel Constructions (Intrakat)
7. Asocierea Kalyon Insaat Sanayi Ve Ticaret AS - Met-Gun Insaat Taahhut Ve Ticaret AS
8. Mapa Insaat Ve Ticaret AS
9. Nurol Insaat ve Ticaret A.S.
10.Sinohydro Corporation Limited
11.Asocierea SA&PE Construct SRL - Spedition UMB SRL - Tehnostrade SRL

NGC

Vrabiutele spun ca au ramas mai putini.

dr4qul4

Cum ar fi sa câștige o firma serioasa si sa termine inaintea celor de pe A0 sud.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

miahi

^^ @NCG Vrabiutele dau si ele un interval de genul intre 2 si 5 ? sau intre 4 si 7?

voicul

Parca s-a zis ceva dar am uitat: ceva sanse sa intre cineva in teren pe A0 S, macar mai tarziu anul acesta?

Ionut

Cica s-ar intra in teren pe A0 Sud in curand. Ce-o insemna mai precis asta, nu e clar.

TibiV

Unde pe A0 sud?
Ca la Mihai Trans am facut poteca....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

Parcă scrisese cineva de iunie. Nici la Bragadiru nu mișcă nimic momentan , am fost alaltăieri pe undeva, că și eu mă uit... lung :)

survola

Curând, în sens istoric sper, nu geologic  :D

horatiu.cosma

Prima transă de exproprieri pe sud are HG de expropriere apărut în Monitorul Oficial pe 12 mai. Urmează în iunie Decizia de expropriere, apoi imediat AC și lucrări. Deci probabil la final de iunie vom vedea lucrări pe tronsonul 2.

razvan96

"Stadiul proiectelor" mentioneaza asa:

L1:
QuoteLipsa exproprieri. In data de 30.04.2020 a fost aprobat in sedinta de Guvern proiectul de HG in care sunt incluse imobile din cardul UAT Glina, Cernica, Popesti-Leordeni, Berceni si Vidra.

L2:
QuoteLipsa exproprieri. A fost semnat contractul ,,Intocmire documentatii cadastrale, rapoarte de evaluare si asigurare de servicii juridice de asistenta si reprezentare in vederea dobandirii prin expropriere/ transfer a imobilelor necesare proiectarii si executiei obiectivului de investitie Autostrada de centura Bucuresti km 0+000 – km 100+900 – sector Centura Sud km 52+770 – km
100+900" in iunie 2019

L3:
QuoteLipsa exproprieri. In data de 30.04.2020 a fost aprobat in sedinta de Guvern proiectul de HG in care sunt incluse imobile din cardul UAT Clinceni si Ciorogarla (Sector Sud).

La cum e scris si tinand cont ca localitatile mentionate sunt toate cele pentru care s-au facut exproprieri, interpretarea mea proprie si personala e ca pe L2 nu au exproprieri iar povestea cu inceperea lucrarilor acolo e o minciuna, mai degraba se asteapta terminarea proiectarii pe L1 si intra acolo in teren prima oara. Vedem. Exista o mica sansa ca niste exproprieri din Vidra sa fie de pe amplasamentul L2, oricum mai mult de 2 km nu ar acoperi.