[B] Splaiul Independentei-Ciurel-Autostrada A1

Started by Ionut, January 12, 2012, 04:07:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Luci76

Oricum...timpul e limitat....daca nu dau drumul la proiect anul acesta, de anul viitor nu cred ca mai exista traseu....este incredibil cat de mult s-a construit in zona intr-un an jumate

bogdan4ice

Traseul teoretic e blocat .. Practic ...
Primarul din S6 se plangea ca datorita lipsei de decizie nu pot reabilita o serie de strazi aflate pe traseu cum ar fi Drumul Manastirea Sihastria sau Strada Drenajului. Plus in zona MR se vede traseul si la noul Kaufland unde parcarea a fost limitata in partea cu Chiajna.

TVlad

Nu cred sa construiasca nimeni pe traseu daca nu au facut-o pina acum.
Primarul de la S6 nu rateaza nici o ocazie sa isi justifice incompetenta pe seama lui Nicusor.
Are "N" strazi in sector pe care le poate moderniza in voie dar se cramponeaza de astea.

bogdan4ice

Cred ca confunzi primarii.
Din contra l-a tinut 3 ani in brate desi i-a tot intarziat proiectele cu tot felul de cerinte absurde si nejustificate.
L-a protejat si i-a asigurat majoritate in consiliu...
Nicusor a avut timp 3 ani de zile sa gasesca o solutie de continuare chiar si improvizata dar ce a ales sa faca? Nimic


danutzu_1069

@burli, doar un link chior, fara un copy -paste la articol?
Noi, p-aci cam asa obisnuim.. :)

silviu1987

Str. Amilcar C. Săndulescu nu pare ca rezolva mare lucru, cam tot pe Virtutii ajungi daca vrei sa ajungi undeva. Multi bani pentru putin.

irirat

^Utilitatea străzii Amilcar C. Sandulescu este de a asigura legătura dintre Militari (str. Dâmbovița) și Splai, circulația în sens opus e aproape inexistentă, sunt doar riveranii.
Dimineață e o mică coadă să intri pe A.C. Sandulescu așa ca sigur are utilitate.

bogdan4ice

Este o strada unde locuiesc oameni care arata jalnic, acum au mai peticit si nu are trotuare.
Este o investitie foarte utila.
Daca in ultimii 4 ani se cautau ceva solutii punctuale cu costuri minime podul ar fi avut o mai mare utilitate.

Lyvyoo

Intreaba Ciucu azi:
" Ce se poate face:
Primăria Sectorului 6 poate iniția un PUZ prin care să facem lucrări de bun simț, nu OZN-urile suspendate și extrem de scumpe la care visa Oprescu. Aici avem 3 opțiuni, care pot alinia viziunea Primarului General cu viziunea mea, cel care sunt responsabil de civilizarea zonei.
• Opțiunea nr. 1, drum cu două benzi pe sens de preluare a traficului din zonă, fără a-l conecta cu Șoseaua de Centură. Așa degrevăm bd. Uverturii și ușurăm accesul spre oraș și invers al oamenilor care locuiesc în zonă.
• Opțiunea nr. 2, drum cu sens unic, conectat cu Șoseaua de Centură, dar doar în sensul în sensul spre centură, pentru a nu aduce traficul în București, dar care ar putea să-l scoată. Două benzi pe sens, plus bandă dedicată STB, plus piste de biciclete;
• Opțiunea nr. 3, cea susținută de specialiști, facem un drum normal, cum este și Valea Largă, conectat la Șoseaua de Centură cu două benzi pe sens, cu piste de biciclete, etc.
Pentru ca să putem civiliza zona, este nevoie de un nou PUZ ce poate fi inițiat de către Primăria Sectorului 6, discutat cu Primăria Generală, agreată soluția în prealabil și votată în CGMB."

Sursa: https://www.facebook.com/ciprian.ciucu/posts/pfbid0No1ee8igbEdgemWKk1cysMKfNqmyUP4X5KxXGCTGGjTbTjjjMGcnZ3zjZJrgSuTfl


paullie

Eu am mai intrebat o data, stie cineva care este legea care zice clar "nu e voie drum la mai putin de X metri de zonele de protectie sanitara" ?

bogdan4ice

Nu exista. E doar in mintea primarului. Daca dorea ceva ar fi cautat solutii de continuare macar pana in Uverturii.
Dar stiti parerea lui despre poduri si pasaje... Sunt inutile...

Poate avem noroc mai mult din toamna.

lone_wolf32

Ce sunt drumurile alea albastre? Ala dealungul lacului arata... interesant

silviu1987

Doar o pastila inainte de alegeri. A avut 4 ani sa initieze acel PUZ daca chiar se dorea. Poate in 4 ani chiar ar fi ajuns la un consens cu Nicusor.