News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 7 Guests are viewing this topic.

oneLess

#8880
Nu știu, eu nu am auzit/văzut niciodată o declarație de la orice constructor în România care să spună explicit că se deschide pe data de țî embrie ceva vreodată. Toate sunt speculații din gura presei că au auzit ei că reprezentantul CNAIR ar fi zis c-o fi și c-o păți! Nu există surse, link-uri doar genul de păreri ale Mădălinei și opinii ale Anemonei!

naivu

^a fost totusi o exceptie, inainte de deschiderea centurii Bacau, Umbrarescu a zis cu gura lui ca deschide in x saptamani. In rest, ai dreptate, constructorii nu au iesit niciodata pe mass-media sa declare cand termina; si in general nu ies pe mass-media pt nimic.

Ramsil

Nu a ieșit Umbrarescu sa spună ca termina într-o anumita data, dar ma gândesc ca cei din CNAIR când vin și spun asta, o spun în urma unor discuții cu reprezentanți din cadrul companiei UMB.
Ca cei din presa vin și spun x termene ca să castige audienta e foarte posibil. Oricum informația din media pe orice articol de foarte multe ori nu este cu totul reala.

oneLess

Azi se împlinește un an de la cele 2 filmări de excepție ale lui @Raducu Popa cu T3 și T4.
Mulțumim Răducu!

Este măcar la fel de avansat T4 acum în comparație cu T3 acum un an ?
Din păcate nu avem materiale pentru comparație !


AdrianRO

Azi ii mai ajuta vremea. Dupa iar scad la 3-4 grade temperaturile.

georgec

Filmarea asta de la Jitaru imi seamana foarte mult cu refacerea unei autostrazi in Japonia in 14 zile dupa un dezastru natural. Bravo UMB!

Ionut

Ce bravo UMB mă... trebuiau să termine în toamnă... acum ne c***m pe noi să termine terasamentele alea îmbibate cu apă... țară tristă plină de naivi și uituci.

API 2 ian 2023:
QuoteȘanse MAXIME de inaugurare în toamnă sunt și pe T3 DEx12 Slatina-Colonești (31,75 km) executat de UMB din care șoferii vor putea folosi doar aproximativ jumătate (Valea Mare-Negreni).

Că veni vorba. La descărcarea aia reușesc sau rămâne cum am stabilit?

oneLess

#8887
^ Descărcarea la Colonești este COMPLET asfaltată pe ambele sensuri, e terminată, identificată și implementată. Am scris mai sus! Doar marcaje , parapeți lipsă, se pun ...
Între Colonești și Negreni se poate da chiar de azi drumul în circulație, mă rog cu standard de DJ acum, neavând toate marcajele și elementele de siguranță. Doar acei 100m la Jitaru nu sunt asfaltați din tot T3-ul. Pe porțiunea Valea Mare-nod Negreni nu s-ar putea circula acum din cauza asta!.

Ramsil

Quote from: AdrianRO on December 03, 2023, 09:26:24 AMAzi ii mai ajuta vremea. Dupa iar scad la 3-4 grade temperaturile.

Azi nu lucreza degeaba este azi bine.

Dani

Quote from: georgec on December 03, 2023, 09:29:08 AMFilmarea asta de la Jitaru imi seamana foarte mult cu refacerea unei autostrazi in Japonia in 14 zile dupa un dezastru natural. Bravo UMB!

Exceptionali baietii, poti sa te bazezi pe ei la orice ora! Hai cu deschiderea!

horatiu.cosma

E riscant ce face UMB acolo pe timp de noapte, in pătratul ăla cu zeci de oameni și utilaje. In general lucrau schimb de noapte doar mecanizat (utilaje cu operatori, la săpături și umpluturi, unde e grad mare de repetitivitate). Însă aici e o operațiune pe spatiu mic care necesita precizie mare. Să sperăm că nu vor fi momente de neatenție.

Din ce poze și filmări ați pus zilele astea, am impresia că merge destul de greu parapetele, acolo pare a fi punctul critic. Însă o filmare integrală ar ajuta mai mult pentru o imagine clară. Oricum, nu îi oprește asta, in 2020 au deschis la Bacău cu kilometri de bidonase de plastic unde lipsea parapetele.

Ramsil

#8891
La Jitaru era gata din toamna dacă se lucra de la bun inceput.
Sa nu uitam ca acolo cei din zona s-au opus sa cedeze din teren și de aceea a trebuit sa se refacă proiectul și sa se emită alte autorizații.
CNAIR s-a mișcat greu.
Ce nu înțeleg este cum de nu i-au dărâmat și nu i-au relocat pe cei din zona.
Știam ca la proiectele de infrastructura națională ești obligat sa cedezi terenul, casa, etc.
A fost ferm pe poziție cel care are asociația de acolo și uite asa a ținut proiectul pe loc sa se lucreze acum contratimp și cu posibile defecte ulterioare.

AdrianRO

^ tind sa cred ca nu asta e povestea pentru ca asa cum ai zis si tu, in situatiile astea esti expropriat si punct. nu e la mica intelegere ¨stai ca mai la dreapta sau mai la stanga¨. singurul lucru pe care il poti ¨dezbate¨ este despagubirea si asta in instanta.

dar cine stie ce legende locale se transmit prin zona in lipsa de cunoastere a legii si a aparut acest ¨lider de asociatie¨.

miahi

La Jitaru nu era prevazuta in proiect acea supratraverare la care se lucreaza acum. DEx-ul intersecta drumul comunal in rambleu si bloca accesul riveranilor la Nord de DEx. Rambleu a fost inlocuit cu un pasaj, cu birocratia aferenta. Din punctul meu de vedere, felicitari celor de la Jitaru care au reusit sa faca mai multe ca cei din zona Corbeanca la A0.

Ramsil

@oneLess, ai dreptate în tot ce ai spus.
App de azi am am observat ca se circula din nou pe noul pod la Colonești și prin sensul giratoriu de la Negreni.