News:

.

Main Menu

Energie eoliana

Started by Harry, November 11, 2016, 11:21:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pasadia

Și eolienele din zona Cazanelor nu le menționăm? Doar avem și coleg de forum care (cred) a lucrat la montarea celor din zona Moldova Nouă....

istvan78

Le putem mentiona, doar ca s-au concretizat pana acum putine proiecte in zona, desi este potential de vant. E un parc mic la Oravita, unul ceva mai mare la Sf. Elena si unul mic la Toplet (?). S-au facut masuratori de durata in mai multe zone (Anina-Carasova, Comoraste-Gradinari, Moldova Noua, etc...) dar proiectele s-au impotmoit cand s-a schimbat legislatia.
Totusi, nu sunt intinderi atat de mari cu potential ca si in Moldova sau Dobrogea.

nicolaem

se pare ca s-a sincronizat in mod fericit vantul cu frigul. producem constant peste 2GW din eoliene.

Nu acelasi lucru pot zice cei din vestul europei care stau incredibil de prost.
Belgia de exemplu de care discutam ca inchide c. nucleare importa de dimineata 2GW din Franta. Eolienele erau aproape de 0. la Fel si in Olanda si Germania.

reed

Se poate consulta harta asta.nu prea sufla vantul prin Vest intr'adevar
https://app.electricitymap.org/zone/DE

nicolaem


nicolaem

Partea buna a avertizarilor meteo de vreme rea:

Peste 2.5GW acum provin din vant. 30% din tot ce consumam.

stangabriel

Cred ca avem record, si mai e loc de crestere. 

2710 MW la ora 12.24 pm, din total 3014 MW instalat, din ce am verificat.

carutasul

nu îmi e clar ce se întâmplă, de ieri "producția" e zero, ba chiar cu minus, arată ca o defecțiune ceva, pe site-urile de meteo nu mi s-a părut că ar fi vreo furtună și nici "calm plat...


adiarc

Noroc ca mai investesc privatii...

Altfel daca statul nu incepe sa bage bani grei..sute de milioane de euro anual...daca nu miliarde,in liniile de inalta tensiune ,apoi dupa ce gata cu aceste in cele de medie tensiune,etc...dupa ce facem suficiente facilitati de producție, ne trezim ca "pusca" " firele" :lol:
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

nicolaem

la ce stat avem nici nu vreau sa il vad ca "investeste".
Mintia, CEO, Iernut, Electrocentrale Galati toate in insolventa sau chiar faliment.
Hidroelctrica cu greu a iesit din insolventa.
In afara de Nuclearelectrica toti producatorii de energie detinuti de stat au fost sau sunt in insolventa.
Asa ca nu pot decat sa imi doresc sa nu investeasca deloc, sa ii lase pe privati. Maxim sa traga niste fire si niste statii de transformare pt transport.

Da stiu, ideal ar fi sa avem management competent, sau politicieni competenti.

etravel

Quote from: nicolaem on March 19, 2022, 01:47:12 PMAsa ca nu pot decat sa imi doresc sa nu investeasca deloc, sa ii lase pe privati.

Sigur, si dupa aceea te trezesti ca privatii tai practica niste preturi de nu poti plati kilowattul sau metrul cub de gaze. Thanks but no, thanks. 
E cazul sa invatam ceea ce e de invatat din asa-zisa "liberalizare" a pietii la energie. 

nicolaem

#87
de unde frica asta "comunista" ca privatul ne jupoaie?
la lapte, paine, benzina pare ca totul merge bine. de ce nu ar fi la fel la electricitate ca doar legile economiei se pot aplica la orice produse de baza.

Statul poate sa ramana actionar important ca la Petrom, nu zic sa se retraga complet din bussiness.
In situatii exceptionale ca acum statul poate interveni prin legislatie de plafonare.
Comunismul si 30 de ani de tranzitie ne arata fara exceptie ca lucrurile nu functioneaza in companiile. Cat sa persistam in greseala?
Fara nuclear si eolienele facute de privati (cu ajutor de la stat) rationalizam energia acum ca painea in anii 80. Noroc cu Bulgarii ca ne dau inclusiv acum 1GW. Avem aproape zilnic momente in care importam 25% din necesar de unde apucam.
Paradoxal e ca am ajuns in situatia asta dezastroasa tocmai ca nu am facut liberalizarea la timp, nu am lasat privatii sa intre in piata asta, iar in energie toate guvernarile au avut cercetati penali la nivel inalt sau chiar condamnati (Sova) pt capusarea acestei industrii.

adiarc

cu siguranță e o combinație de factori...si da...cred ca ai dreptate...statul nu a investit nimic in 30 ani si acum vine nota de plata...fara noile capacitati private era jale...

problema este ca situatia se va acutiza...oricat ne-ar ajuta plafonarile ( ma ajuta si pe mine ),sunt conștient ca pierderi la furnizori sau profit la limita inseamna investitii minime sau deloc

iar statul,prin reprezentanții lui,in afara de jalnice exercitii de imagine ( sustinem,încurajăm,bla,bla )....nu a facut nimic concret....nu sunt in stare nici macar sa treaca o amarat de lege prin parlament ( off shore )
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

etravel

Quote from: nicolaem on March 19, 2022, 11:02:49 PMde unde frica asta "comunista" ca privatul ne jupoaie?
In primul rand te rog sa nu ma faci comunist.
In al doilea rand, istoria recenta si foarte recenta ne demonstreaza ca, in lipsa unui stat puternic si decis sa apere interesele cetatenilor, acestia ajung in mainile privatilor care nu fac decat sa jupoaie asa-zisii clienti, de fapt persoane captive electric si gazier. Persoane care, in lipsa "acordului" fortat cu noile "conditii" contractuale nu au decat sa crape de frig in casa. Pe intuneric.

Quote from: adiarc on March 20, 2022, 09:29:57 AMiar statul,prin reprezentanții lui,in afara de jalnice exercitii de imagine ( sustinem,încurajăm,bla,bla )....nu a facut nimic concret....
Statul francez a facut. Cel german a facut. Statul italian a facut. Cred ca si cel bulgar asisderea.Cum Dzeu numai cel roman nu a facut nimic, in afara unor penibile luari de pozitie care de fapt nu au rezolvat nimic?
Nu cumva pentru a conserva veniturile artificiale si in ultima instanta abuziv marite, ale unor entitati care nu accepta in ruptul capului sa ramana cu mai putin? Carora poate nu le pasa ca exista persoane care muncind nu isi pot permite sa achite preturile monstruoase solicitate de ele? Doar intreb.