Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

yetiman

#3465
Dovada ca CNADNR ne urmareste forumul:
QuoteComunicat de presă
09.06.2016
Începe reabilitarea DN 18, Moisei  Iacobeni
Compania Naţională de Autostrăzi i Drumuri Naţionale din România informează că astăzi,
09.06.2016  a  fost  semnat  contractul  de  Proiectare  și  Execuție  Reabilitare  DN  18  Moisei  )
Iacobeni pentru remedierea lucrărilor existente și finalizarea lucrărilor rămase de executat:
LOT 4 Cârlibaba – Iacobeni, km 199+400 ) km 220+088.

Au corectat data.  :D
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Beowulf

Quote from: aditd on June 09, 2016, 10:20:07 AM
De la Sibiu la Rm. Valcea nu ai nimic? :)
Pe mine ma intereseaza cum arata lucrarile in partea de largire la 3 - 4 benzi ( nu mie clar cate si cum ) de pe VO.

Clipul de mai jos pare sa arate ce vrei . Cred ca e realizat saptamina trecuta:

Ordinea prioritatilor:
A1: Bucuresti-Nadlac;  A3: Bucuresti-Bors;  A10: Sebes-Turda;  A0+DNCB: Centura Bucuresti; A8: Tg Mures- Ungheni; A12+A14: Calafat-Craiova-Pitesti-Tirgoviste-Ploiesti-Buzau-Braila; A6: Lugoj-Calafat; A7+DN(2X2): Botosani-Focsani-Slobozia-Calarasi.

aditd

Mesi si +1.

La acelasi user am gasit si , partea de inceput.
Pare ca mai e mult pana la deschidere. Nu cred ca dau drumul pe portiuni si chiar de ar fi asa, la primul video, lipseste parapetele ... deci cred ca vorbim de saptamani pana sa fie gata.

3xteam

ce mai 'spun' ziarele.....


Un tir încărcat cu butelii a luat foc pe DN2E85 pe raza localității Mihăilești, în județul Buzău


http://www.agerpres.ro/social/2016/06/10/alerta-buzau-dn2-blocat-din-cauza-unui-tir-incarcat-cu-butelii-care-a-luat-foc-10-26-53

slartibartfast

Îmi place atenția la detaliu a celor de la Agerpres: DNJ 2H e de fapt DJ102H; ,,Vlădeanu Sărat" nu există, poate doar ,,Glodeanu Sărat". Altfel, șicana aia de la Mihăilești produce permanent accidente de pomină.

NGC

Scriu aici, desi este valabil si pentru alte 2 topicuri.

Zilele trecute s-au emis noi ordine de plata pentru lucrari la drumuri nationale, variante de ocolire si poduri. Le gasiti in locul obisnuit.
Urmeaza probabil zilele viitoare si plati pentru autostrazi.
Stay tuned!

JohannDB

Pentru cine n-a mai trecut pe V.Oltului de curând, dar va trece ....
      La KM 200, podul de la "Cârligul Mare" aflat în reparații; așa se trecea pe aici acum o săptămână și trei zile....Coada la semafor era mică și trecerea se făcea destul de repede, era aproximativ ora 19 și "încă" se lucra !!


      "Prinderea" cozii, la semafor, deja pe pod.


     "Situaţia s-a înverzit" şi intrăm în zona de lucru.









JohannDB

 Acelaşi pod de la "Cârligul Mare"....









    Cam asta este/era (nu cred că s-a schimbat mult) situaţia la acest pod. Drum bun şi atenţie sporită când ajungeţi în zonă!


infraAdi_ro

Am fost recent pe DN 2D Focsani-Tg Secuiesc si am notat ceva probleme

alunecare de teren cu tot cu drum....km 52



asfalt frezat km 72





Alunecare  de  teren a taluzului pe partea carosabila km 89





frumoasa rigola,etansata





dupa o ploaie buna

Romania are un viitor doar daca are prezent!

marinul

Cateva poze de sambata pe DN 76 pe lot5 (Azvi) intre capatul lotului si Sudrigiu

















Sent from my iPhone using Tapatalk

marinul


alecu26

Chiar sa speriat AZVI și s-au apucat de lucru?
Drumurile noastre POATE;

marinul

da, s-au inteles, le-au achitat si o factura. cred ca ar fi lucrat si duminica daca nu ploua torential. sper sa finalizeze cu bine proiectul. are cineva vesti de pe Varfuri-Stei?


Sent from my iPhone using Tapatalk

ICO

Nici o miscare pe Varfurile-Stei. Saptamanal traversez portiunea aceasta si nu vad nici un progres.

TibiV

Astazi veneam pe DN1 dinspre Otopeni spre Baneasa.
Era in timpul unei reprize de ploaie torentiala, asa ca am fost complet luat prin suprindere cand inaintea pasajului de la IKEA (repet, venind dinspre Otopeni, deci spre oras) am vazut... muncitori lucrand la parapete!
Eram pasager in spate, si inca pe partea dreapta, de aceea am reactionat cu intarziere.
Inceputul rampei pasajului IKEA spre Baneasa

Pana am schimbat pozitia... a trebuit sa pozez in urma.

Aproape de KIA Motors...

... dupa KIA

In planul doi stalpii galbeni sunt balizele din axul pistei de la Baneasa, iar in fundal se vede cupola aerogarii.

Aici se termina noul parapet metalic si incepe vechiul parapet de beton (existent de la inceput) al rampei de intrare in pasajul subteran Baneasa. Cupola aerogarii in fundal.


Cine doreste sa vada mai in detaliu, are pozele full aici: http://imgur.com/a/3qSby
Mama proștilor este mereu gravidă... :)