Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

aditd

S-a vorbit despre separatorul de bordura de la Cluj. Acum si imagini:


alecu26

Pai SCT nu prea mai exista. Eu nu înțeleg de ce nu se reziliază. Nu cred ca sunt depuse sau valabile garanțiile.  Sau o fi reziliat și a rămas tableta?  Șeful la SCT e Horia Simu. ....Dacă va zice ceva numele.
Drumurile noastre POATE;

Granata06

Pe langa faptul ca reprezinta o tampenie, cred ca de o luna de zile nu s-a mai lucrat la montarea lor.                                                         Deci avem borduri + santier parasit= prostie mare.

mircea

@zorro probabil au realizat în timp că un sens giratoriu acolo mai mult încurcă traficul. Nu știu cine l-o gândit, dar ar fi bine să-și dea două palme.

Allex

DN2F - zona Fundu Tutovei - Plopana, plus coborarea din padure dinspte Bacau -> se decoperteaza pe zone lungi, pentru refacerea cailor de rulare. Lucreaza CNADNR in regie proprie, din cate am vazut.

Daca mergea mai bine la topicul Mentenanta drumurilor, rog un admin sa mute mesajul.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

zorro

@mircea  ai dreptate nu cred ca s-ar impune un giratoriu acolo, dar s-au intimplat multe accidente acolo deoarece se merge cu viteza destul de mare si dupa colt direct trecere de pietoni, multi nu au mai reusit sa opreasca la timp. Cred ca au gandit giratoriul numai pentru reducerea vitezei. Este totusi o zona cu o circulatie destul de intensa.
Nu contează cine votează, contează cine numără voturile! (Iosif Vissarionovici Stalin)

Horațiu 87


JohannDB

#3502
      În sfârșit, pentru că acest DN 28B între Maxut (IS) și Flămânzi (BT), mai cu seană la zona de deal dintre IS-BT sectorul cu satul Rădeni pe stânga (spre Botoșani) o ia "la vale", mai cu sârg, în ultima vreme... Și mai sunt zone proaste, Boureni-Balș, intrarea în Frumușica dinspre Hârlău, sectorul betonat de la Cotu-Copalău-Zăicești.....

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Beowulf

#3504
DN7, Valea Oltului, lucrari de largire intre Lazaret si  Boita, 18 iun 2016

Ordinea prioritatilor:
A1: Bucuresti-Nadlac;  A3: Bucuresti-Bors;  A10: Sebes-Turda;  A0+DNCB: Centura Bucuresti; A8: Tg Mures- Ungheni; A12+A14: Calafat-Craiova-Pitesti-Tirgoviste-Ploiesti-Buzau-Braila; A6: Lugoj-Calafat; A7+DN(2X2): Botosani-Focsani-Slobozia-Calarasi.

SILVIUFG

@Iuli faina filmare. Nu m-am uitat la toata bineinteles. Ai avut 25 km/h in curba din dealul de le Persani. Daca dobitocul ala (Dumnezeu sa-l ierte) tinea cont de indicatoare, semnalizari etc.... nu mai murea nimeni. In fine... Te-ai imbolnavit si tu de sindromul Florian Shaorma-Fagaras.  :lol:

iuli

Don't get it la faza cu saorma din Fagaras. Cred ca te referi la acea saormerie deschisa in fata catedralei  :lol: Doar am ras de ea. Oprirea a fosts a vizitam cetatea (care spre rusinea mea nu am vizitat-o pana acum desi am trecut de zeci de ori) dar nu a fost cu noroc ca era lunea. Data viitoare...
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

SILVIUFG

 :p Bun!! Fara shaorma!! In catedrala nu e mare lucru de vazut. Nu e pictata, am inteles ca ar costa vreo 2 mil de euro pictura... Te-ai cam complicat un pic cu reintrarea in DN, am crezut ca vrei sa intri la Cetate, mergand pe acolo. La muzeul Cetatii aveai ce vedea. In catedrala deocamdata doar o marmura foarte aspectuoasa si presupun si foarte scumpa. Gata ca ma bate Ionut. Drumuri bune!!

JohannDB

DRUMURILE NAŢIONALE şi COMERŢUL "AMBULANT" din parcările acestor DN-uri......
      Prin peregrinările voastre pe drumurile din ţară aţi sesizat că parcările, unde din varii motive, vrei să tragi pe dreapta (o mare problemă o ai dacă eşti pe camion/tir), sunt "ocupate" de aşa zişii comercianţi ambulanţi, mai mult sau mai puţin tuciurii, care când ai nevoie să tragi pe dreapta, se răzvrătesc la cel mai serios mod.....
     Câteva imagini recente, care pe undeva mi-au trezit (şi nu pentru prima dată) nişte întrebări, legate de Poliţia Rutieră de CNADNR şi cei de la SDN (în ultimă instanţă), legate de aceste fapte de comerţ....la care tu cel care ai nevoie de-un pic de odihnă (eşti cu turismul propriu şi cu familia) sau trebuie să faci un 45 de minute sau doame fereşte o pauză de cel puţin 9 ore...
     Până la urmă, ce sunt parcările şi pentru cine sunt ele "create" ??






Cu scuze la poza de sus, este CONTRASENS Huedin-Gilău.





     Şi nu este un loc singular.....cănd urci panta de la intersecţia din Bălăuşer, de pe DN 13 spre Găeşti, pe sectorul Sighişoara-Acăţari / Tg. Mureş "comercianţii" sunt atât de agresivi cu tarabele improvizate, încât acestea (cu formele lor ciudate) intră peste limita dungii albe din dreapta carosabilului....
     Căutaţi să intraţi în parcare, pe "Posada", între Sinaia şi Comarnic şi nu numai....................
     Am bântuit şi prin "vest", dar forma asta de comerţ nu am văzut-o, nici în Ungaria vecină.
     Parcă aveam şi noi reglementări stricte pentru acest fel de "comerţ"......şi să n-o luaţi în nume de rău, dar mai este vorba de "lucruri ascunse" pe care nu le vezi, dar ating sănătatea şi.....siguranţa traficului, până la urmă.

florin74

Nimic nu egaleaza "mall-ul" de la Dealul Negru. 24/24, 7/7.  O bucurie sa treci pe acolo. :)