[B] Bucurestiul istoric

Started by Ionut, February 01, 2014, 07:52:19 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Clădirile istorice din centrul Capitalei au devenit o nouă ţintă pentru investitorii imobiliari

Compania a identificat mai multe zone din Bucureşti unde există clădiri istorice care, prin investiţii în modernizare şi reabilitare ar putea să intre în circuitul imobiliar comercial. Printre acestea se numără Piaţa Universităţii, Centrul Vechi, Bulevardul Regina Elisabeta, Calea Victoriei şi zona Cişmigiu. În aceste zone există multe clădiri istorice, bine întreţinute şi conservate şi care în consecinţă necesită investiţii mai reduse din partea potenţialilor cumpărători. Pe de altă parte, aceste clădiri au dimensiuni generoase, care permit investitorilor să realizeze proiecte mai atractive în termeni comerciali.

Metropolis Center, George Enescu Office Building, Aviatorilor 8, Bratianu Business Center, Dionisie Lupu 70, Hilton Garden Inn din Centrul Vechi, spitalul Sanador de pe strada Sevastopol de lângă Piaţa Victoriei, Palatul Universul, The Ark, sunt cateva dintre cele mai cunoscute proiecte care au rezultat din modernizarea sau convertirea clădirilor vechi în spaţii noi, moderne.

Dacia One, cele două clădiri de pe Calea Victoriei cumpărate de grupul Hagag, proiectul dezvoltat de Hanner pe amplasamentul fostei fabrici de bere Griviţa, Hotel Corinthia (Grand Hotel du Boulevard), hotelul Autograph by Marriott, dezvoltat în locul Marmorosch Blank, una dintre cele mai frumoase clădiri din Bucureştiul vechi sunt alte astfel de proiecte în diverse stadii de dezvoltare.

Toate aceste proiecte ar putea atrage în total investiţii de sute de milioane de euro, vor crea locuri de munca şi, în cazul hotelurilor, vor atrage turişti. Având în vedere aceste evoluţii, vedem o schimbare a abordării investitorilor în ceea ce priveste clădirile vechi, în sensul că acestea nu mai sunt folosite de ambasade sau de casele de avocatură, ci sunt cel mai des sunt reconvertite în hoteluri sau integrate în proiecte mai ample, cu componenta de birouri.

Mediafax

Harry

Garajele Leonida vor fi restaurate si vor deveni muzeu al mobilitatii


Harry


Harry

1938, penthouse bucurestean cu green roof (et8+9). blocul a fost demolat de tovarasi dupa 1950.



Proiectul de arhitectura a fost realizat de E. Botez si L. Garcea. Din prezentarea proiectului aflam ca peretii erau din zidarie de caramida in cadre de beton armat, cu exterior finisat Dolomit si interior din grund raschetat, zugravit in culori de apa.

Pardoselile erau din caramida dublu presata de 4 cm grosime, slefuita si ceruita, mozaic de amrmura lustruit, turnat pe loc in placi de 50/50 cm in culori negru si verde precum si parchet din lemn baltuit.

Scara interioara era din molid baltuit, ars si ceruit cu grila rustica din fier lucrat la rece.

Tavanele au grinzi aparente din beton armat imbracat in molid baltuit, ars si ceruit.

Semineul era din piatra artificiala mozaicata, turnat pe loc, pe soclu din piatra naturala.

Tamplaria era din molid baltuit, ars si ceruit.

Bucataria avea electrocasnice ce functionau pe curent, marca General Electric si General Motors.


TibiV

Wow!
Ce repede trece timpul...
:cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Pentru ca in 93 eram destul de mic si nu ma aventuram prin partea asta de oras am si eu 1 intrebare:
Targul Vitan era pe locul unde acum e Asmita? Eu credeam ca era exact pe locul actualului autovit...
Si inca ceva... Aveam sens unic pe directia inversa pe Calea Victoriei? Sau pur si simplu erau atat de putine masini incat nu venea niciuna din sens opus?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

cezar-mario2012

 Unde este Asmita acum acolo era talcioc, iar Calea Victoriei era cu dublu sens.

dr4qul4

Multumesc pt explicatii. Asa imi aminteam si eu despre Calea Victoriei.
Incredibil cat de verde era zona Vacaresti-Vitan. Eu abia prin 2000 am ajuns in zona Bucuresti Mall. Invatam langa Foisor si nu puteam sa ratez "minunea" capitalista.
Acum 9-10 ani (cand m-am mutat in zona), in locurile in care acum au rasarit blocuri, era plina de maghernite: dezmembrari auto,  magazine care vindeau obiecte sanitare/electrice/mobila/textile/piese auto, service-uri auto, vulcanizari, benzinarii. Spatiul verde disparuse.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024


Harry

din 15 etaje din lipsa de bani s-a facut cu 6 etaje, ARO Calea Victoriei


Earthchild

#176
Hanul Solacolu in curs de expropriere in vederea reabilitarii.
primaria isi propune spatiu cultural municipal

Cristi N

Probabil Arcul va fi deschis asemenea unui muzeu, pe ordinea de zi a urmatoarei sedinte a CGMB e un proiect in sensul asta: link

Harry


Harry

-1933
-Popa Tatu #22
-blocul Radu Teodorescu
-arhitect Nicu Georgescu
Azi arata "intr-un mare fel",, si evident ca statuia a disparut....