Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

nenea_hartia

^ Opriți haosul!, zise Neferu. Ridicol...

RaduC

Eu cred ca a ridicat problema din prisma unui simplu cetatean care are acces la audienta. Este totusi un punct de vedere valid, si chiar daca d-ra Neferu mai are grave scapari jurnalistice, nu trebuie criticata cand ridica vocea in acelasi fel in care o fac toti cetatenii preocupati de dezvoltarea cu cap a tarii. Pentru asta eu o respect si o aplaud. Vocea ei este o componenta a opiniei publice, la fel ca si vocea mea, a ta si a tuturor. N-am pregatire in domeniu, sunt bata, dar daca ceva nu imi convine, strig si nu cred ca ar trebui sa imi fie descalificata opinia (oricum impartasita de majoritate) tocmai pentru ca sunt afectat ca si simplu cetatean.
Deci pentru demersul ei eu o respect, chiar daca m-am convins de temeinicia cu care se documenteaza cand scrie despre infrastructura.

nenea_hartia

^ Ți-am dat un Like! pentru mesaj :), dar îmi păstrez opinia. Modul cum își scrie domnișoara Neferu articolele este un bun exemplu de ,,haos și multe semne de întrebare", ca să o citez. Nu sunt deloc un fan al CNADNR, dar felul cum răspunde această instituție întrebărilor (oricum, mult mai pertinente!) trimise de pe PUM și SSC mi se pare exemplar. Mă îndoiesc foarte tare că CNADNR ,,nu a mai răspuns de aproape patru luni la nicio solicitare a Ziarului Financiar". Probabil că nici celor din Companie nu le sunt dragi cei care răstălmăcesc în mod repetat și intenționat adevărul, însă există o lege care îi obligă să le răspundă chiar și acelora. Poate că solicitările ZF sunt întocmite la fel de profesionist ca articolele domnișoarei Neferu?

ovicor

Iar eu ti-am dat un like, nenea_hartia, impartasind 100% parerea despre Neferu. Cat priveste praful de pe santiere pe care ar trebui sa-l viziteze mai des cei din CNADR si minister, trebuie mentionat ca nici Neferu nu pare sa le viziteze. Ce-i drept, are de-a face cu praful in alta privinta, articolele ei fiind PRAF !!! Ii recomand Andreei Neferu sa se angajeze purtator de cuvant la MT, in tandem cu Sova ar face dezinformare la superlativ ! Glumesc, evident, nu sunt masochist !

sebba

ca Neferu face sau nu face articole demne de a o pozitiona la nivelul dorit de noi, asta e una din treburile/capacitatile/performantele ei
nu eu, contribuabilul, o platesc pe neferu ci cel ce-i cumpara ziarul si nu e nimeni obligat sa-i cumpere ziarul
impozitul si taxele pe care contribuabilul e obligat sa le plateasca cer in mod normal ca cei ce gestioneaza acei bani sa o faca in interesul celui ce plateste

cand neferu scrie prostii la ziar, nu-l mai cumparam, ca nu e cu musai
insa cand cei ce ne gestioneaza tara fac prostii atunci e obligatia noastra sa-i "articulam" corespunzator
un citat celebru zice ca "somnul ratiunii naste monstrii"! eu imi permit sa adaptez putin si sa zic: "indiferenta (somnul) natiunii naste tot monstrii"

concret, toata stima ptr neferu ca incearca sa puna punctul pe i. ca ii reuseste sau nu, ca o face "profi" sau nu... asta e discutabil dar atat timp cat aproape toti ceilalti jurnalisti nu scriu nimic mai bun... nu vad de ce ar trebui sa o luam la bete si sa punem iar botul la tot felul de gainarii de care avem parte

cine zicea aia cu "prosti dar multi"? ceva cu "capu' lu' xxxxx vrem!". le incurc? poate, dar nu mai conteaza, istoria se repeta, nu-i asa? ;)
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

Hai sa nu deviem in discutii despre presa. Suntem totusi pe threadul de autostrazi. Multumesc.

doryan93

Guvernul a aprobat un memorandum pentru construirea autostrăzii Sibiu-Brașov din fonduri europene.Memorandumul face referire la strategia de absorbţie a fondurilor europene nerambursabile aferente construcţiilor de autostrăzi în România, având ca sursă de finanţare Fondul de Coeziune Post 2007-2013 (cu extindere pentru 2015) şi Fondul de Coeziune 2014-2020, în vederea "evitării decomiterii" (pierdere a fondurilor - n.r.).
România va trebui să atragă 1,28 miliarde euro prin Programul Operaţional Sectorial Transporturi (POST) pentru acest an şi anul viitor, în cadrul Fondului de Coeziune 2007-2013, sumă din care CNADNR propune finanţarea unor tronsoane de autostrăzi, conform unui memorandum aprobat de Guvern.
Sursa

disney

Quote from: disney on March 27, 2014, 09:06:31 PMMaster Planul General de Transport

Vedeti aici ^^^ (click pe quote) raspunsul MT de azi referitor la Master Planul General de Transport.
Nici vorba sa fie gata pina in Aprilie.  :o

nenea_hartia

^ @disney: Mulțam :).

[off-topic] @bogdymol: poate-i pui un link și lui Le Clerk :lol:? [/off-topic]

Ionut


Pelbartus

#925
Adio A6 ? Cred ca orice carasean devine dezgustat cand citeste declaratia lui Mocioalca, parlamentar de Caras si responsabil PSD pe zona de vest.

http://www.caon.ro/autostrada-in-judet-nu-in-viata-asta/1399628

AFC

"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

Ionut


AFC

Scuze Ionut, am uitat cu desavarsire de el. L-am postat si acolo. Multumesc. :)
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

Pelbartus

Din ultimele declaratii ale lui Sova am inteles ca se vor incepe SF-uri pentru mai multe autostrazi, gen Brasov-Bacau, Bucuresti-Alexandria, Craiova-Calafat, etc.
Pentru A6 nici un SF, nici macar Lugoj-Caransebes? E destul de aglomerata portiunea asta si nici nu ar fi greu de construit, teren plat pe majoritatea tronsonului (maxim 60 km).