Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Ionut

Aveam promisiuni ca se emite AC in noiembrie pentru Rasnov-Cristian. S-a emis și mi-a scapat mie? Ordin începere din aprilie 2018. Contract semnat în octombrie 2017. Extraordinara eficientă și pregătire a proiectului.

Ionut

In aproximativ 2 ore, de la 16:30 sunt live pe Digi24 Oradea (local). Vorbim despre A3 de la granita si pana in Bucuresti, daca apucam.



Ionut

Pariu ca se reziliaza Rasnov-Cristian sau la ce te referi?

tom_sawyer

Declaraţii susţinute de premierul Viorica Dăncilă la începutul ședinței de guvern:

QuoteLa finalul acestei săptămâni vor fi anunțați candidații selectați în perspectiva atribuirii contractului de parteneriat public-privat pentru realizarea autostrăzii Ploiești-Comarnic-Brașov, urmând să depună ofertele tehnice şi financiare.

gov.ro

venache

Oficial sau nu la Moara Vlasiei se poate intra LEGAL spre Bucuresti. Ieri au luat indicatorul de interzis si au mai montat cateva indicatoare. Despre parapetele lipsa nu am idee daca a fost montat - e destul de greu sa gasesti o bucata lipsa daca nu iti propui sa faci asta.
Tot de ieri si Google pune ruta spre Bucuresti prin nod.

alecu26

Nu cred ca se reziliaza Rasnov Cristian. Cam in toate PPP urile..., concesiunile încercate pana acum erau in afara zonei de taxare si concesionare.
Problema mea e alta: pretul de 1.3 miliarde e maximal? Ca atunci o sa vedem ceva gen half profile.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

perfidus

Totul e negociabil dupa desemnarea castigatorului, evident ca si pretul final.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

slartibartfast

Apropo de parapete pe bretelele A3 București: a doua bandă de urcare de pe DNCB pe A3 pe sensul spre Ploiești e gata, dar nu se circulă pe ea (e 1+1 intrare-ieșire, fără probleme de trafic). Alaltăieri lucrau niște oameni cu 2 utilaje, iar astăzi se vede montat parapet nou.

ovicor

Revazand filmarea din drona a celor de la ASCORO din 10.12.18, analizand indicatoarele orizontale (cele de pe asfalt), mai ales ca vorbim de tronsoane predispuse la "coloane in asteptare", opinez:
1) Sageata din Petricani (min.4:15) pe banda 1 "doar inainte" e pusa cand virarea la dreapta nu mai e posibila. La fel, venind dinspre D. Pompeiu, daca este coloana in asteptare, sageata "doar inainte" ar trebui pusa mai devreme, in locul de desprindere a benzilor de stanga.
2) Intre Petricani si Gherghitei, pe ambele sensuri, preselectia trebuie facuta mult mai devreme.
3) Breteaua de iesire din A3 spre D. Pompeiu ar trebui sa fie mult mai lunga, sa inceapa dupa iesirea de pe pod.

NGC

#19421
"Atribuirea unui contract de parteneriat public-privat pentru realizarea obiectivului ,,Autostrada Ploieşti- Brașov", în conformitate cu OUG nr. 39/2018"

Quote from: alecu26 on December 21, 2018, 08:12:18 AM
Problema mea e alta: pretul de 1.3 miliarde e maximal? Ca atunci o sa vedem ceva gen half profile.

Quote from: perfidus on December 21, 2018, 10:21:48 AM
Totul e negociabil dupa desemnarea castigatorului, evident ca si pretul final.

In fabula "Cainele si catelul", Grigore Alexandrescu zice asa.

Quote
Că nu iubesc mândria şi că urăsc pe lei,
Că voi egalitate, dar nu pentru căţei.

De ce am citat asta? Simplu. E negociabil, dar este si o limita. Limita de a nu veni cu un pret mai mare. :lol:

Quote from: NGC on December 15, 2018, 05:08:46 PM
C1I2



Asadar, se poate veni doar cu un pret mai mic sau egal cu 1.360.000.000 Euro si atunci problema ridicata de alecu26 este legitima. Ce vom obtine in final? ;)

voicul

In situatia de fata o nesemnare de contract ar fi pasul castigator in ecuatie.

Oricum cred ca la banii astia obtinem jumatate din half-profile si probabil contractul de dezapezire platit anticipat pe ambele sensuri.

NGC

Au mai ridicat si altii problema.

Quote from: NGC on December 15, 2018, 05:17:16 PM
Estimari de cost? Alta intrebare!

C15I4



O fi scris Iordache raspunsul? :o

panda_no 5

Iluminatul de pe cele 4 bratele de linga Popasului nu mai functioneaza,
Nici iluminatul din giratoriul din Popasului de sub A3.
E si un stilp care in prima faza a unctionat doar cu lampa de pe o parte.
Acum a cedat de tot.

Oare unde am putea sesiza cele de mai sus?