Asistență tehnică forum și server

Started by Ionut, September 26, 2016, 09:32:33 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cristi5

#240
Quote from: adigsm on September 15, 2018, 10:28:30 PM
din pacate iar fara uploader

In legatura cu "caderile" uploader-ului. Eu nu ii fac nimic, nici nu-l dau jos, nici nu-l ridic.

S-ar putea sa fie calculatorul prin care trec toate pozele (pum.project-online.se) dar ma indoiesc.

Cred mai degraba ca imgur vede multe poze venind de la acelasi client (care in acest caz e intermediarul de mai sus) si limiteaza pur si simplu, pentru o vreme, incarcarea. Apoi merge iar.

Alta explicatie nu am la ora asta. Daca cineva are posibilitatea sa apese Ctrl-Alt-I cand apare problema, si sa faca copy-paste de pe "Console", as sti mai multe.

Pe vremuri uploader-ul incarca fara intermediar, direct la imgur. O sa incerc ca refac varianta aia, dar daca  teoria de mai sus e adevarata si cineva incarca poze multe (chiar direct pe imgur), atunci tot se va bloca temporar (dar *numai* pentru utilizatorul respectivi, ceilalti colegi nu vor fi afectati). Faptul ca incarcarea directa (fara uploader) merge cand uploader-ul e blocat, confirma de fapt teoria (pentru imgur sunt doi clienti diferiti, unul=intermediarul, blocat temporar, si celalalt=calculatorul de acasa, care inca nu e blocat).

Pana una-alta, cred ca ar ajuta sa mai selectati din poze daca e posibil. Sau sa puneti cele mai importante poze intai, apoi detaliile.

pentium10

#241
uploaderul la mine merge si incarca pozele, si se construieste linkul imgur

daca apuc ca nu merge, iti dau din console
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

cristi5

#242
Pai da, e greu de reprodus problema, pentru unii merge totdeauna, pentru altii in general merge dar uneori nu.

Daca teoria mea de mai sus e adevarata, merge daca nu au incarcat altii foarte mult recent. Deci depinde de restul colegilor, nu de netul de-acasa, nu de calculatorul intermediar, etc.

Fiind greu de reprodus, nici nu prea am cum s-o repar, fara sa stiu macar ce scrie pe consola cand nu merge.

cristi5

#243
Daca sunteti nevoiti sa incarcati direct cu imgur, pentru ca pozele sa se incarce rapid la colegi, adaugati un h la sfarsitul adresei pozei. h vine de la Huge (pictograma uriasa a pozei)

Deci in loc de
https://i.imgur.com/jlY6uMr.jpg

scrieti
https://i.imgur.com/jlY6uMrh.jpg

Cine vrea sa vada poza in detaliu, poate sterge h-ul

cristi5

Eu nu mai primesc notificari pe Tapatalk de aseara. Poate e mai bine :)

Ionut

Eu n-am apasat pe nimic legat de Tapatalk. :) Ce notificari? Eu nu folosesc...

Allex

Poate au scos versiune noua cei de la Tapatalk si inca nu ai facut update pe dispozitivul tau. Incearca un update manual.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

dumbravaandrei

Vin si eu cu o propunere... mi s-ar parea foarte util sa avem o functie de "Mention". Probabil ii va umple inbox-ul lui Ionut, dar...
Vad ca pentru SMF este si un plugin.

cristi5

Quote from: AlexAllex on October 23, 2018, 07:28:33 PM
Poate au scos versiune noua cei de la Tapatalk si inca nu ai facut update pe dispozitivul tau. Incearca un update manual.

M-am prins de unul singur dar merci! Deci asta e, daca Tapatalk nu primeste update inseamna ca app-ul are nevoie de update.

cristi5

Search in dreapta sus cauta numai in topicul curent ceea ce e util, dar nu returneaza rezultate vechi.

Search avsnsat poate fi limitat la un grup de topice ("autostrazi") nu un singur topic. Returneaza rezultate vechi dar nu pare sa le returneze pe toate

Exemplu: nici una din functii nu va gasi Holdea pe A1 in 2015

Ionut

Pentru search folositi Google. :) Merge foarte bine, este excelent indexat.

TibiV

Quote from: cristi5 on December 31, 2018, 12:36:59 AM
Exemplu: nici una din functii nu va gasi Holdea pe A1 in 2015
Se poate cu cautare "manuala".... Insa doar daca iti amintesti ce cauti si cam din ce perioada...
Adica greu... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cristi5

#252
Quote from: Ionut on December 31, 2018, 07:51:20 AM
Pentru search folositi Google. :) Merge foarte bine, este excelent indexat.

Corect. Folositi site:peundemerg.ro "nume topic"
La care se poate adauga keyword, autor, an...

De exemplu aceasta cautare Google va da rezultatul dorit, dar va indica data 1 august 2015 in loc de 3 august.  Deci Google stie data paginii (nu a postarii individuale) dar e ok...

site:peundemerg.ro Holdea A1 cristi5 2015

Ionut poate poti pune undeva un link la

https://www.google.com/search?q=site%3Apeundemerg.ro

Ionut

^ Unde anume sa pun link? Pe forum? Daca esti tu bun si n-ai ce face :lol: scrie un mic tutorial de search pe Google pentru forum si vad eu cum pun un link vizibil pe undeva ca sa fie usor de gasit pentru oameni.

alexa_adrian2001

Oare de ce uneori nu mi se incarca harta cu proiectele? http://www.proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=7/46/25/0
Saptamana trecuta nu a mi-a mers, dupa aia a mai mers 2 3 zile, de ieri iarasi nu merge.

Any known issue?