News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Asistență tehnică forum și server

Started by Ionut, September 26, 2016, 09:32:33 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

rizzuh

@dr4qul4, cu ma zis si Cristi, daca merge de pe RDS si nu de pe Telekom problema este foarte probabil la Telekom sau intreva intre Telekom si ce provider foloseste datacenterul (n-am idee).
@yetiman, din ce vad pachetele se pierd dupa ce intra in reteaua UPC.

@cristi5, cel mai bine asa ar fi. Singura parte naspa este ca Cloudflare vrea sa iti muti tot DNS-ul la ei, asa ca nu putem pune doar un subdomeniu.proinfrastructura.ro fara sa mutat tot proinfrastructura.ro (decat la planuri business de $200/luna :lol:). Nu am niciun domeniu in Cloudflare pe care pot sa pun un subdomeniu (am, dar nu le mai reinnoiesc la anul); o sa inchiriez eu un domeniu si fac niste subdomenii pentru harti & uploader si o sa vorbesc cu Ionut daca ar vrea sa adauge cu CNAME subdomenii sub proinfrastructura.ro pentru ele, ca sa fie mai "oficial" :)

Asa nu mai este expus direct IP-ul si putem muta oricand pe alt server instant (modificarile de IP in Cloudflare se propaga in sub 60s in cele mai multe cazuri daca e proxy activ).

cristi5

#211
Inteleg ca cloudflare adauga un hop intermediar, adica tu te conectezi de fapt la serverul lor si de acolo la masina la care vrei sa te conectezi. E un soi de proxy.

Deci totul e ca
1) retelele din Romania sa aiba o ruta spre clodflare (nu cred ca e o problema)
2) cloudflare sa se poata conecta la server (imi exprim speranta)

Intrebarea este cat costa distractia asta.

Si din pdv fiabilitate nu pot sa nu observ ca rezolvam problema cu o solutie menita pentru altceva :). Adica noi nu avem nevoie de serviciile cloudflare ci vrem sa reparam  niste rute de retea. Nu ar fi mai bine sa sunam la UPC si Telekom si care or mai fi, si sa intrebam de ce nu au ruta spre 85.208?...



TibiV

@cristi5,
situatia este neschimbata privind likurile pe care mi le-ai dat si la care am facut capturi aici: https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=476.msg210048#msg210048.

Chestia este ca aseara eram pe conexiunea de net de acasa (Telekom) iar acum sunt la la job, unde nu stiu ce provider avem dar este o conexiune foarte buna si rapida. (Avem si un intreg departament IT care intretine sistemele.)

Vestea buna este ca merge fara probleme http://www.proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=7/46/25/0
Voi incerca diseara si acasa, dar probabil ca va functiona.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rizzuh

#213
Quote from: cristi5 on August 27, 2018, 05:16:50 PM
Inteleg ca cloudflare adauga un hop intermediar, adica tu te conectezi de fapt la serverul lor si de acolo la masina la care vrei sa te conectezi. E un soi de proxy.

Exact :)

Quote from: cristi5 on August 27, 2018, 05:16:50 PM
Deci totul e ca
1) retelele din Romania sa aiba o ruta spre clodflare (nu cred ca e o problema)
2) cloudflare sa se poata conecta la server (imi exprim speranta)

Daca 1 nu merge atunci o buna parte din 'net e picat.
Daca 2 nu merge... atunci ma duc la datacenter, reziliez contractul si mut serverele altundeva.

Quote from: cristi5 on August 27, 2018, 05:16:50 PM
Intrebarea este cat costa distractia asta.

Cloudflare este gratuit daca nu ai nevoie de functionalitati avansate.

Quote from: cristi5 on August 27, 2018, 05:16:50 PM
Si din pdv fiabilitate nu pot sa nu observ ca rezolvam problema cu o solutie menita pentru altceva :). Adica noi nu avem nevoie de serviciile cloudflare ci vrem sa reparam  niste rute de retea. Nu ar fi mai bine sa sunam la UPC si Telekom si care or mai fi, si sa intrebam de ce nu au ruta spre 85.208?...

Ah, da, clar, este foarte ciudat ca nu UPC/Telekom/altii? nu au ruta. Cert este ca problema nu se intampla foarte des si doar in unele locatii, nu in toata tara. Nu de alta, dar printre altele, serverele tin un site de comenzi de mancare si un sistem pentru aplicatii de taxi. As fi sunat de cineva suparat imediat daca ar fi o problema grava. Cu Cloudflare doar am avea un "workaround", pentru ca sunt mai mici sansele sa nu mearga.

Am trimis un PM catre yetiman, Bogdan_Cluj si TibiV sa ma ajute cu ping si traceroute, ca sa iau legatura cu datacenterul, sa verifice daca problema este de la ei, sau daca nu, de la cine este.

cristi5

#214
Am inteles intre timp cum merge cloudflare, vezi mai sus (mi-am editat complet mesajul pe baza acestei intelegeri :) )

Quote from: rizzuh on August 27, 2018, 05:48:14 PM
Da, este foarte ciudat. Mai ciudat este ca din traceroute-ul lui yetiman se pierde undeva in reteaua UPC, deci nici nu are treaba cu datacenterul. Am trimis un PM catre yetiman, Bogdan_Cluj si TibiV sa ma ajute cu ping si traceroute, ca sa iau legatura cu datacenterul, sa verifice daca problema este de la ei.

Pai asta inseamna ca nici UPC nu are ruta la datacenter. Astazi nu am auzit decat utilizatori de RDS care spun ca au.

Din Suedia ne conectam via buca-b1-link.telia.net . Buca nu e fesa, ci Bucharest cred. Anyway am vazut pe google ca si utilizatorii RDS care au vreodata (nu acum) probleme cu conectarea in afara ro tot prin aceasta masina trec (si apoi prag, adica Praga, ca in ruta de mai jos)

Deci si eu si utilizatorii RDS folosim aceeasi ruta. Restul utilizatorilor nu stim daca se pot conecta.

Quote
stockholm-tug-r1.sunet.se (130.242.6.72)  0.459 ms  0.367 ms  0.364 ms
se-tug.nordu.net (109.105.102.17)  0.446 ms  0.419 ms  0.400 ms
se-fre.nordu.net (109.105.97.1)  0.551 ms  0.479 ms  0.475 ms
s-b3-link.telia.net (213.248.97.17)  1.506 ms  1.051 ms  1.094 ms
s-bb4-link.telia.net (62.115.119.110)  0.960 ms
    s-bb4-link.telia.net (62.115.114.164)  1.217 ms
    s-bb3-link.telia.net (62.115.133.24)  1.062 ms
hbg-bb4-link.telia.net (62.115.115.58)  29.479 ms
    hbg-bb1-link.telia.net (80.91.249.8)  22.161 ms  22.110 ms
10  prag-bb1-link.telia.net (62.115.139.209)  35.589 ms
    win-bb2-link.telia.net (62.115.119.51)  38.410 ms  38.294 ms
11  buca-b1-link.telia.net (62.115.119.117)  56.985 ms
    buca-b1-link.telia.net (62.115.119.123)  59.746 ms
    buca-b1-link.telia.net (62.115.119.117)  55.675 ms
12  primetelecom-ic-312098-buca-b1.c.telia.net (80.239.130.42)  63.103 ms  63.322 ms  62.063 ms
13  * * *
14  85.204.22.188 (85.204.22.188)  67.370 ms  67.196 ms  67.107 ms

pentium10

doar harta se incarca de la cristi5?
eventual se poate pune si pe AppEngine standard (free for all include multe beneficii)
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

cristi5

Si hartile si uploader-ul vin de la cristi5.ddns.net pana se clarifica situatia retelei

AppEngine pare ceva foarte diferit de ce am folosit pana acum. Eu as vrea sa inchid povestea asta ca mai am si alte treburi, nu sa invat ceva nou :)

pentium10

e un PaaS, platform as a service, in loc de FTP faci din linie de comanda > gcloud app deploy
fa-mi un zip cu fisierele sa incerc daca merg pe platforma
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

cristi5

#218
poate ca uploader-ul ar merge acolo.

Dar hartile nu vad cum. E cam asa:
- download zilnic datele OSM pt romania de la geofabrik.de (163 Mb)
- importat datele in postgresql cu osm2pgsql
- pe baza datelor postgres generat JSON pt harta proiectelor
- tot pe baza datelor, generat imagini (bucati din harta = tiles) folosind tilestache si mapnik
i) la cerere, cand cineva navigheaza harta calitatii drumurilor (culori) sau harta proiectelor (anii de pe segmente)
ii) pre-generare pentru nivelurile de zoom 7-12
- la fel ca mai sus folosind tilestache, generat vector tiles (informatii numai pentru o anumita zona de harta, format JSON) pentru editorul hartii de calitate

rizzuh

^ pe AppEngine ar fi mult de munca ca sa poti rula toate astea, daca se poate. In schimb uploader-ul s-ar putea pune acolo foarte usor.
Pentru harti, un VPS ar fi cea mai buna varianta. DigitalOcean este ieftin si foarte OK, altii nu am folosit (mint, Microsoft Azure, dar e de 5x mai scump :lol:)

Am trimis acum un mail catre datacenter, astept raspunsul lor. @cristi, te tin la curent.

dr4qul4

gata, merge si de pe Telekom. Probabil le-a luat ceva mai mult pana au indexat noul domeniu
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

rizzuh

^ nu are treaba cu indexatul domeniului ;) Trebuia sa mearga din prima secunda. Pe Vodafone mobil nu merge, timeout.

TibiV

Am ajuns acasa si in seara asta merg si cele cu 85.204.22.188
Adica toate cele care nu nu mergeau aseara aici: https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=476.msg210048#msg210048
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cristi5

Inteleg ca http://pum.project-online.se/maps/test-projects.html merge pentru toata lumea acum? Daca nimeni nu are probleme, trecem pe noul server.

pentium10

trebuie verificat de ce nu este la ultima actualizare harta, probabil nu a rulat cronul, sau nu e setat
se poate verifica cu procentele la loturile Geiger/Astaldi care pe vechiul sunt la zi (editat de mine intro zi pe openmaps)
dar la acest nou link sunt la procentele vechi
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures