[B] Ce-am mai vazut din mers in Bucuresti

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:52:47 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

lucian

De asta si dezvoltarea asta,a celor de la sectorul 4,cu parcuri,metrou,viitor aeroport si asa mai departe. Este bine ca tin pasul si fac cate ceva pentru ca daca incepe sa se construiasca pe fosta platforma IMGB,putin spre sute de mii de locuitori in zona,daca nu milionul de la cei care vor sta in zona,pana pa cei care iti vor veni la viitorul mall de acolo.


BIGRED1984


Dido

De pe pagina Inițiativa Favorit:
QuoteTocmai a început montarea pilonilor înclinați care vor forma acoperișul clădirii. În paralel se lucrează și la tronsonul 4 al clădirii.
Atașăm poze și cu structura metalică a clădirii, că să vă puteți face o idee cum evoluează lucrările.
Dacă se va merge în acest ritm și dacă primăria va onora la timp facturile sunt toate premizele să vă invităm la inaugurare în toamna lui 2025.
Mai multe poze și noutăți direct pe pagina lor de Facebook










Powered by API/PUM imgur uploader

TVlad

Nu exista nici un standard pentru dimensiunea locului de parcare?
Iata ce porcarie avem pe str. Apusului, un spatiu de jumatate de masina, fost spatiu verde cotropit, acum inchiriat de ADP pe post de loc de parcare, jumatate pe trotuar.

Pietonii sa se descurce, ca sint fraieri; altfel ar fi avut masina...










Eram pe punctul de a-l acuza pe primarul Ciucu dar situatia e mult mai veche:






Cristi N

#635
Pentru locuri de parcare exista normativul NP 24 cu 2 variante, 1997 sau 2023. In functie de anul in care a fost proiectat parcajul se aplica cel 1997 sau cel 2023. Aici il gasesti pe cel din 2023: link si aici pe cel din 1997: link

Dar locurile astea nu "violeaza" normativul de parcari ci pe cel pentru trotuare: NP 051/2012.

Daca vrei sa fie desfiintate trimite o sesizare pe mail (inclusiv datele tale de identificare) la Brigada Rutiera, se ocupa ei sa someze ADPDU S6.

Din pacate situatia asta exista prin toate sectoarele, toate ADP-urile au marcat astfel de locuri in trecut, iar unii o fac si acum.
Tot din pacate singura solutie este ca ADP-ul respectiv sa refaca sistematizarea astfel incat sa fie imposibil sa mai parchezi ca acum (de ex stalpisori sau bordura). Daca doar se sterge dunga si cele 2 locuri devin unul singur nu va dura mult pana cand se va reveni la stilul actual de parcare.

TibiV

De la @adix aka Infrastructura Romania: [29 FEB 2024] O noua lucrare marca Negoita in S3: Str.Lunca Priporului

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TVlad

A propos de investitiile mari din S3: e clar ca sint destul de costisitoare si probabil o parte din fonduri se duc unde trebuie...

Avind in vedere ca bugetele celorlalte sectoare sint asemanatoare, imi pun intrebarea: "unde se duc acei bani?". Ca nu se vede mai nimic.

punktnet

Este interes direct pentru Negoita in zona luncilor sa-si faca infrastructura pentru viitoarele zeci de blocuri ce se vor construi langa Dedeman Palady.
Just kidding.

survola

Quote from: TVlad on March 06, 2024, 08:49:57 AMAvind in vedere ca bugetele celorlalte sectoare sint asemanatoare, imi pun intrebarea: "unde se duc acei bani?". Ca nu se vede mai nimic.
Intrebarea asta mi-o pun și eu, dar legată de investițiile de la sectorul 4.
La S4 este o adevărată cursă pentru tot felul de investiții, mai bune sau mai proaste, dar lucrurile se schimbă, predominant în bine. Incepând cu parcările noi pentru autovehicule (plătite) și cu ridicarea celor parcați aiurea.

TVlad

La noi in sect.6 se face putin si fara rost. Au refacut din temelii citeva "microzone" desi asfaltul si bordurile nu prea aveau nimic iar spatiile verzi dintre blocuri au ramas de izbeliste (mai putin cele de la bulevard, care se vad...).

Sint in continuare strazi de pamint pline de balti (nu, nu alea unde cica nu il lasa Nicusor sa lucreze). De exemplu str. Catinei, linga gara Chiajna (care tot in sect. 6 e):

https://www.google.com/maps/@44.4681668,25.9806298,3a,75y,1.97h,72.46t/data=!3m6!1e1!3m4!1shmup_3WEmRceJ84MS6926Q!2e0!7i16384!8i8192!5m1!1e4?entry=ttu


misiekwas

^Îți contrazic, din 2020 s-a schimbat foarte mult în bine prin sector, chiar dacă implicarea deocamdată depinde de zona. Însă este o grămadă de îmbunătățirii care se vad la aproape fiecare pas, de la peisagistica (părerea mea cea mai buna în București), consolidare și reabilitare de scolii, parcuri etc. Da, pe rutier e mai puțin, dar Osiei și Valea Largă chiar vor ajuta enorm. Dar infrastructura pana la urma nu-i numai carosabil.
Și da, are talentul Ciucu sa se autovictimizeze și sa cauta vina la alții, dar nu am îndoială că este primarul competent.

dr4qul4

Intreb pentru un prieten: E ceva rau ca Primaria sa faca infrastructura inainte sa apara zeci de blocuri in zona?
Ba mai mult, negoita a facut pe acolo si infrastructura sportiva (terenuri de fotbal si tenis), si ma astept sa faca si gradinite si scoli (sau macar sa lase loc pentru ele).
Sau ne place ce a iesit in Popesti, Prelungirea Ghencea si Militari Residence?

Da, dezvoltatorii au si de castigat, dar, nefiind inca blocurile construite, pot renunta la o bucatica din teren pentru a face strazi normale, nu drumuri de acces de 5m latime.
Din ce stiu, PS3 ii "incurajeaza" sa cedeze gratuit terenurile pentru strazi.
Iar in final, cei care beneficiaza de aceasta infrastructura, sunt oamenii care vor locuii acolo zeci de ani.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Valentin

Pentru comparatie intre sectoare recomand https://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-26869150-analiza-cati-bani-primariile-sector-2024-cheltuie.htm

Despre PS3 si PS4 no comment, de la mizeria PS4 cu schimbarea solutiei podului (inaugurat recent) in decembrie inainte de revelion care a pus transportul public pe plan secund si a distrus corespondente rapide intre mijloacele de transport + mizeria PS3 de la Unirii unde au facut lucrari pe terenul altcuiva NU pot sa am incredere ca "dezvoltarea" are doar "ganduri bune" si nu exista nimic ilegal, fie ca vorbim de devize de lucrari umflate, lucrari langa terenuri cu proprietari "apropiati" de primarie, s.a.m.d.

Mi se face scarba, in special de mentalitatea "a furat dar a si facut", unde acel "facut" poate sa insemne si niste devize "preferentiale".

TVlad

#644
De acord, ideal ar fi "sa faca" si sa nu fure. Dar iata ca sint unii care doar "fura".
Multumim pentru tabelul cu bugetele primariilor. O sa il prelucrez putin ca sa apara sub forma de grafic, mai usor de comparat vizual:








Powered by API/PUM imgur uploader