News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] Ce-am mai vazut din mers in Bucuresti

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:52:47 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Valentin

Multumim de forma grafica, crezi ca se poate strecura si bugetul PMB? Ar fi interesant de comparat (chiar si fara impartire pe categorii).

dr4qul4

#646
"la Unirii unde au facut lucrari pe terenul altcuiva".  O spui de parca ar fi intrat peste cineva in casa.

Realitatea este ca Mucusor = multimea vida.
Terenul nu era "al altcuiva", era tot terenul statului, localizat in Sectorul 3, dar aflat in administrarea PMB, nu a PS3 (ca asa e la noi). Pentru cetateni este important sa se faca ceva.
Dupa logica ta, atunci si altii fac pe "terenul altcuiva" : Ciucu face Valea Larga si a facut si Parcul Liniei, Baluta a reparat pasajul Unirii si acum vrea sa faca si planseul (stiu ca sunt si aici controverse, mai bine astepta pana cadea de tot), ala de la 2 a facut D-na Ghica (ca PS2 s-a zbatut pentru a termina lucrarile). Ba chiar si CNAIR-ul a facut DN dintr-o strada de 2-3 km doar ca sa poata sa o reabiliteze ei si sa nu mai astepte dupa PMB.
Eu nu vad unde este furtul. Vad o situatie win-win, in care mai multi antreprenori, in loc sa dea o spaga unde trebuie pentru a fi lasati sa construiasca cum si cat vor ei, se asociaza intre ei si discuta cu primaria, intr-un cadru legal, pentru a obtine beneficii mai mari. Mare parte din infrastructura din zona aia este facuta pe fonduri europene nerambursabile.
Un om rational nu ar cere ca primarul sa fie destept, bun gospodar, cinstit si...sarac.  Invidia ii roade pe multi.

Si daca se tot apropie alegerile, sa ne amintim promisiunile lui mucusor de acum 4 ani:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TVlad

Quote from: Valentin on March 06, 2024, 01:47:49 PMMultumim de forma grafica, crezi ca se poate strecura si bugetul PMB? Ar fi interesant de comparat (chiar si fara impartire pe categorii).

Il strecor dar, cum nu sint priceput in ale contabilitatii, mi-e teama sa nu gresesc ceva, sa compar aiurea.
Am gasit cea mai recenta forma a bugetului la sfirsitul lui 2023. As zice ca  Primaria Generala a avut de cheltuit in 2023 suma de ~12,047 miliarde de lei deci dublu fata de PS4.

https://www.pmb.ro/buget/arhiva/get-anual-buget-list/2023/80

misiekwas

Problema nu e ca "sa facă ceva", ci sa facă ceva sustenabil și ce va aduce la spațiu urban mai bun, nu pavelizarea de nesimțire. Problema cu multe proiecte marca Negoiță și Baluța nu neapărat duc la asta ci cu timp vor aduce noi probleme (parcărizarea de spatii pietonale, geniale borduri supraînălțate în S3 - când am fost de curând la Dristor, te simți ca la penitenciar) și foarte des în lucrări negoitene, calitatea lucrărilor absolut teribila.
Nu-i nimic rău în dezvoltarea la marginea orașului și cu pregătirea infrastructurii pentru aceasta, însă tare ma tem cum în S3 va fi rezolvat acest lucru. Pentru ca dacă construiești un cartier întreg și te bazezi ca lumea se va duce cu mașina, nu-i faci niciun aport la calitatea de viata.

misiekwas

Nu știu dacă merita comparat. Pana la urma, PMB și sectoare au funcții cu totul diferite decât PMB și istoric s-a întâmplat asa ca la sectoare ai totul ce îți aduce venit și voturi, iar la PMB totul pentru ce te înjura lumea (termoficare, STB) și și pierzi. Ceea ce mi atrage atenția aici este jale financiara de PS5.

Valentin

Eu n-am o problema sa lucreze PS1, 2... X pe terenul PMB sau altcuiva, DAR LEGAL, CU ACTE, CU CONTROL din partea celui care detine terenul, nu la misto. In acelasi timp, E O ABSURDITATE ca primariile de sector sa dispuna de fondurile aferente constructiei unui pasaj rutier, iar PMB sa se chinuie cu subventii si bugetul pentru investitii sa fie insuficient.

Cred ca toate lumea e de acord ca e o absurditate impartirea birocratica a fondurilor/resurselor in Bucuresti.

TVlad

Cu precizarea ca datele pentru PMB se refera la anul 2023 (intrucit deocamdata nu avem buget votat pe 2024), situatia comparativa e asta:





Powered by API/PUM imgur uploader

Daca e ceva gresit, va rog sa imi spuneti ca sa nu raspindesc bazaconii in spatiul public.

misiekwas

Un fenomen fascinant de proiectare de mai demult în București: spatii carosabilizate absolut aiurea, care au tăiat din spațiu verde și trotuar, dar nu au nicio funcție și încurcă enorm (pe pietoni și pe șoferi).

TVlad

#653
Au golit un tronson al albiei betonate (bief) Dimbovitei, in zona Izvor.
E multa mizerie depusa pe fund, inclusiv 7 trotinete. Unele dintre ele se vad in imagine.
Am o vaga banuiala ca nu o sa curete nimeni nimic. Nu inteleg rostul acestor goliri daca nu se aduna aluviunile si gunoaiele:





Powered by API/PUM imgur uploader

marius21

Eu as corela cheltuielile de personal si cu populatia fiecarui sector.

survola

Rolul golirilor ESTE să se curețe fundul albiei.

carutasul


TVlad

#657
Nu. Au golit si la Timpuri noi pentru doua zile. Aici fac probabil la fel. Astazi dupa amiaza se vedeau in mîl doua urme de roti de tractor dar fara alte semne ale unei tentative de curatire.

Cele 4 trotinete din dreapta facusera pasi...Urmele de noroi lasate pe mal sugereaza ca nu au fost luate de cei cu tractorul.

Quote from: survola on March 25, 2024, 01:58:43 PMRolul golirilor ESTE să se curețe fundul albiei.

Aici nu s-ar zice ca a fost reusita operatiunea :)

TVlad

#658
Cred ca asteapta sa se usuce sedimentele pentru a fi incarcate si transportate mai usor.

Au disparut toate trotinetele si gunoaiele de dimensiuni mai mari.

















Powered by API/PUM imgur uploader

Telvanni

Cat de banal, un rau intr-o caseta de beton.
Avem o comoara neexplorata prin mijlocul orasului, sunt atatea exemple in lume in care au renuntat la caseta de beton si au facut un curs de rau cat mai aproape de unul natural.