[B] Ce-am mai vazut din mers in Bucuresti

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:52:47 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

BIGRED1984

Big Residence (in cazul in care nu știați ce minune fac in locul fostelor restaurante până în rondul florilor)







Powered by API/PUM imgur uploader


alexd4u2

Plimbare prin zone "verzi" ale Bucurestiului:

BIGRED1984


TibiV

De la Ionut Ivasca: Parcul Tudor Arghezi / Bucuresti / Sector 4 - 30.05.2023


Parccul asta pare sa fi fost un bun pretext ca sa mai faca o parcare supraetajata...

PS
Cred ca Baluta are o mica obsesie cu Tudor Arghezi.
Parcul Tudor Arghezi se afla la 3,3 km de statia de metrou Tudor Arghezi...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


BIGRED1984


TibiV

Bai frate, cum de s-a permis asa ceva?!?!...
Cata spaga si-a luat primarul?!... "Dezvolatorul" o fi din "Clanul sportivilor"?!...

De la @adix aka Alberto Costea: Tineretului Park Residence


Bucurestenii (mai ales cei din S4) inteleg de ce sunt suparat...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

BIGRED1984

Ansamblul a fost inceput de mult, era doar 1 bloc terminat, au fost ceva contestatii sau nu au mai avut bani, dar acum au reusit sa le termine si pe celelalte 2.

Nu e primul caz si din pacate nu cred ca va ramane singurul... 

de exemplu:
jos, langa strandul vacaresti, o parte din parc e retrocedat si s-a construit ceva, dar e stopat momentan.(cam ca la Titan).

in mijlocul parcului, probabil ca l-ati vazut sau nu, langa Polivalenta, "Conacul din Parcul Tineretului va fi demolat pentru a face loc unui ,,pavilion cultural", e retrocedat si se asteapta o autorizatie (momentan suspendata pentru ca o asociatie a reusit sa stopeze). 



GIV

nu stiu unde sa postez mai adecvat aceasta stire 
https://www.economica.net/certificate-de-urbanism-pe-banda-rulanta-in-sectorul-2-pentru-turnuri-de-pana-la-35-de-etaje_683097.html

dar eu nu prea inteleg articolul.

Deși în toamna lui 2021 autoritățile au emis certificat de urbanism pentru blocuri cu cel mult 28 de etaje, acum, pentru același parcele, s-au emis certificate pentru clădiri înalte de 35 de etaje

pana la urma cum e legal? de ce initial 28 si acum se pot construi pana la 35 etaje?

Radu Mihaiu, primarul sectorului 2, a anunțat luna trecută că a depus un denunț la DNA pentru furt de teren din proprietatea statului împotriva lui Saadati-Sohi. Primarul spune că acesta a luat 1.800 de mp din terenul statului pentru baza Radet.

daca s-a "furat" teren cum s-a emis certificat  pe un teren pe care ar fi un litigiu?

Cristi N

In certificatul de urbanism ai in principal 3 limite:
 - Regimul de inaltime - numarul maxim de nivele: supraterane dar si subterane
 - CUT - Coeficient de Utilizare a Terenului, este raportul intre suprafata desfasurata a cladirii si suprafata terenului pe care aceasta e construita;
 - POT - Procent de ocupare a terenului, este raportul intre amprenta cladirii si suprafata terenului;
 - retragerile fata de vecinatati.

Probabil initial s-a cerut CU pentru 28 de etaje dar o amprenta la sol mai mare, iar la a doua iteratie au micsorat amprenta dar au crescut nr de etaje.

Legat de terenul "furat", pentru el nu cred ca s-a emis vreun certificat de urbanism si cu atat mai putin AC. Adresa lui este Fabrica de Glucoza nr 2 sau Calea Floreasca nr 240 si ceva. Zona aia nu apare cu numere postale.

Povestea PUZ S2 e lunga si va mai dura ceva pana se va transa definitiv.

Vezi articolul Catiusei Ivanov de pe Hotnews unde sunt destul de multe detalii si explicatii chiar daca titlul e cam bombastic:

https://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-26405328-exclusiv-autorizatii-dat-primaria-sectorului-2-puz-aprobat-administratia-firea-care-liber-betonarea-zeci-hectare-spatiu-verde.htm


BIGRED1984