News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 12 Guests are viewing this topic.

bogdix

^
Un link care nu merita titulatura de articol de presa. Poate "text de propaganda" pentru partid.

E comica afirmatia din final.

Allex

Sa rulam din nou clipul la sfarsitul lui 2017 si sa vedem atunci daca macar 75% din ce se promite se si realizeaza. Desi ma indoiesc. Pacat ca nu spune si cine isi asuma responsabilitatea pentru finalizarea tuturor proiectelor.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

ion59

#4052
^
Dna Sevil cred că confundă asigurarea finanțării pentru execuția completă a lucrării în acest an cu posibilitatea executării. Altfel, ea este de bună credință, zic eu, pe principiul, eu îți asigur toți banii, tu nu ai motiv să nu termini! Numai că motive sunt destule!

Quest

^ Ion59, nu cred c-a vorbit doar de finantare, ca dovada c-a mentionat doar ST3-4 ca se vor termina in 2017, nu si ST1-2 care n-au cum sa fie gata, e normal c-a mentionat LD3 ca se va termina anul acesta, dar ma mir c-a pus pe lista de finalizare si LD4. Eu continui sa cred ca UMB nu va duce pina la capat LD4 cu suma licitata, mai ales c-au aparut tot felul de lucrari de structuri neprevazute la data licitarii.
Common sense will get you far !

ion59

#4054
^^
Cred că suntem de acord cu toții că, de fapt, din toată lista, problema este LD4!

GDPR


alexandru_m

^^ si faptul ca a "uitat" de Gilau-Nadaselu. Nu a zis "dam in folosinta" ci "finalizam". Mi-e clar cam cat de la curent este si doamna aceasta...

ciprebbe

Gilau-Nadaselu e cu probleme mari :)) minim 6 luni consolidari aproape de viaduct VI (dar oricum nu stia doamna asta de asa ceva).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

luc


ciprebbe

stati sa vina dezghetul.... anul acesta nu au fost temperaturi peste 0 grade in zona.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alexandru_m

Eh, au timp pana plimba baietii hartiile si se apuca de pod...

perfidus

Quote from: ciprebbe on January 29, 2017, 12:40:37 AM
stati sa vina dezghetul.... anul acesta nu au fost temperaturi peste 0 grade in zona.
Parca inadins se intampla toate... Se activeaza alunecarile posibile exact cand zicem si noi ca vom avea parte de o bucata excelenta de autostrada, cu priveliste si toate cele puse la punct... viaducte iluminate...
Deci sa nu ne mai para rau ca nu avem pod la Gilau?
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat


Dan027

Dar ce schimbare de atitudine... Parca nu promitea nimic...

Earthchild

Quote from: gdo on February 21, 2017, 07:15:44 PM
Alte probleme legate de lotul 2:
http://ziarulunirea.ro/foto-stirea-ta-drumul-beldiului-din-teius-distrus-de-utilajele-care-lucreaza-la-autostrada-sebes-turda-mai-multi-cetateni-se-plang-ca-isi-strica-masinile-409531

Aceeasi poveste reloaded de n ori. Daca le-ar introduce canalizare ar face la fel de mult scandal.

2008
"Oamenii se plang ca traficul greu a distrus drumul in asemenea hal incat cei care si-au luat masini noi nu se indura sa mearga cu ele la Cluj, de teama sa nu ramana cu vreo roata prin gropi. Trepidatiile de la masinile supraincarcate au distrus si fundatiile de piatra ale caselor. Sunt batrani care si-au ridicat casele acum 50 de ani si care se tem acum ca va pica tavanul peste ei", a adaugat primarul din Iara. Motii din comuna au blocat in repetate randuri drumul judetean folosit de utilajele Bechtel. Ei au cerut devierea traficului greu pe un drum privat, construit de societatea Holcim din Turda, care se aprovizioneaza cu calcar tot din zona lor. Reprezentantii Holcim au refuzat sa permita accesul masinilor Bechtel pe motiv ca drumul lor ar putea fi ireparabil stricat in scurt timp. Daca traficul Bechtel nu va fi deviat pana la data de 15 aprilie, motii ameninta ca vor bloca – cu tractoare, carute si bolovani – drumul judetean care trece prin Iara si ca nu vor mai permite circulatia utilajelor Bechtel. Ei spun ca nu vor da inapoi nici daca Guvernul ar trimite tancurile impotriva lor. Primarul Dorin Popa i-a atentionat pe oameni ca risca sa se aleaga cu dosare penale, insa motii spun ca mai bine merg la inchisoare decat sa ajunga in mormant din pricina silicozei si a prafului.
http://www.romanialibera.ro/special/investigatii/bechtel-inghite-bani-si-produce-praf-122082

2010
Ca dupa bombardament, asa arata casele si drumurile dintr-o comuna prahoveana. Disperati, localnicii dau vina pe masinile de mare tonaj folosite la constructia autostrazii Bucuresti - Ploiesti.
http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/ajutor-autostrada-le-distruge-strada.html

2012
Dezastru pe drumul ce duce spre Balint. Camioanele care lucreaza la autostrada au distrus total soseaua.
http://lugojonline.ro/dezastru-pe-drumul-ce-duce-spre-balint-camioanele-care-lucreaza-la-autostrada-au-distrus-total-soseaua/

2015
Drum distrus de constructorii autostrăzii Deva-Lugoj. Oamenii sunt disperaţi ca maşinile supraîncărcate le distrug drumul şi casele.
http://radiotimisoara.ro/2015/01/27/audio-drum-distrus-de-constructorii-autostrazii-deva-lugoj-oamenii-sunt-disperati-ca-masinile-supraincarcate-le-distrug-drumul-si-casele/

Dar dupa terminarea santierului nu mai apare nici un articol despre repararea drumurilor si beneficiile autostrazii.

Doar daca autostrada este din nou inchisa isi aduc aminte cum este fara ea.
https://www.oradesibiu.ro/2016/01/17/video-inchiderea-autostrazii-intre-saliste-si-cunta-a-transformat-dn1-in-drumul-mortii-oamenii-sunt-ingroziti/