DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

voicul

^^
Intradevar sa urci 280 de m cu piciorul ... nu ar fi turisti aia ci atleti, dar tot ar fi un public tinta.

Si la cat costa ... bani de un lift nu gaseau?

RobertH

Locatia o stiu , doar ca in SF sunt prezente doua tipuri : automata si manuala. Intrebam care din cele doua va fi implementata.

TibiV

@voicul
repet: la Golden Gate nu sunt lifturi...

Si dupa nine-eleven este mai bine ca astfel de structuri sa nu fie la indemana oricarui "curios", caci nu stii ce are in rucsac...

Ca sa nu mai vorbesc de inventivitatea celor ne-rau-intentionati... Doar Dorei.
A fost de ajuns un "Dorel de Paris" la Notre-Dame si iacata....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)




Horațiu 87



NGC

"Supervizarea Proiectarii si Executiei Podului suspendat peste Dunare in zona Braila"

Quote from: NGC on January 19, 2019, 10:54:32 AM
Astazi a fost lansata licitatia "Supervizarea Proiectarii si Executiei Podului suspendat peste Dunare in zona Braila".

Valoare estimata: 48,988,269.50 RON fara TVA

Intre timp licitatia a fost suspendata pentru ca au primit foarte multe intrebari la care sa raspunda si vom primi candva un nou termen pentru depunerea ofertelor.

tom_sawyer

Creţu: Nu a fost depusă nici până acum cererea de finanţare pentru Podul peste Dunăre

Comisarul european pentru politică regională, Corina Creţu, a declarat marţi, într-o conferinţă de presă susţinută la Brăila, că, la Comisia Europeană, nu a fost depusă nici până în prezent cererea de finanţare pentru Podul peste Dunăre, cel mai important proiect de infrastructură demarat în estul României după 1989.

"Odată semnat de către Guvern contractul de execuţie înainte ca proiectul să fie aprobat de Comisie, există riscul ca anumite cheltuieli sau chiar unele sume să nu fie eligibile şi să se piardă bani europeni. Comisia Europeană a fost informată, notificată, că va primi acest proiect la finalul acestui an, sperăm să se întâmple asta şi să se încadreze. La ora actuală, în Masterplanul de transport, acest pod este trecut pe finanţare europeană 540 milioane de euro, care ar urma să fie deduşi din Programul de dezvoltare integrală a Deltei Dunării. Riscurile sunt acelea că, în mod normal, un proiect întâi se aprobă, dar probabil nu au autorizaţie de mediu. Nu poate fi depus la Comisia Europeană fără să fie toată documentaţia gata. S-a semnat contractul de execuţie înainte ca proiectul să fie aprobat de Comisie şi aici există riscul ca unele porţiuni să nu fie eligibile, dar întreg proiectul să se piardă bani, nu. Dacă nu e gata până în 2023, deşi constructorii ne-au garantat că în trei ani e gata, ar putea fi fazat, am fazat 40 de proiecte", a spus Corina Creţu.

economica.net

alin2pas

Asta înseamnă că cineva doarme în papucii statului sau probabil se așteaptă să fie activat articolul 7 și să fie blocate fondurile europene, de aceea nu depun cerere de finanțare.

Ionut

Azi am trait cea mai deprimanta, enervanta si exasperanta zi din cate am avut vreodata pe santierele patriei. Am fost la Braila si a plouat nonstop, desi prognoza era la 15% sanse de ploaie. NON STOP A PLOUAT in TOATA ZONA de sud a Moldovei. Am ajuns la 09:30 pe santier la Braila si, dupa ce am asteptat o groaza si am dat o tura la Tecuci (am reusit sa filmez prin ploaie si vant, nu stiu daca e ok filmarea), am plecat la 17:00 FARA SA FAC MACAR O POZA din drona. A plouat nonstop, nu am reusit sa ridic drona. Incredibil. INCREDIBIL!

M-am enervat teribil si este ultima data cand ma risc la 15% sanse de ploaie.

Totusi, am o veste legata de santier. De fapt doua.

1. Se lucra anemic pe ploaie la relocarile de utilitati in zona Braila nord, acolo unde drumul de legatura de la pod se conecteaza la DN2B. S-a decopertat in zona aia, se vad tarusi... se lucreaza la relocari. Dar fara poze. Incredibil, nu am putut ridica 10 minute drona!

2. Era miscare (dar ploua, deci ce dracu sa faci pe ploaie) si in zona podului propriu-zis, cat am vazut din DN22B.

Atat s-a putut azi, o zi pe care vreau sa o uit cat mai repede. Banii de benzina aruncati pe geam. Si o zi pierduta aiurea.

TibiV

AccuWeather NU este o sursa credibila... Verificat.
Imi pare rau pentru tine (si pentru ce nu am putut vedea noi)
Data viitoare incearca www.meteoromania.ro
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


AlexxC

Poti sa incerci si aplicatia RainViewer pt android,poti vedea deplasarea maselor de aer si precipitatii,pentru un oizont de 2...3 ore e destul de predictibila