Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Dominik

You're in Steelers Country


pasadia


carutasul


Arătura asta pare-mi-se că ar urma să devină începutul centurii Mihăileşti

Se pare că material si-au adus destul

Aparent se vede că au progresat câte ceva, mai ales in zona din apropierea localităţii, dar încă nu îmi e clar dacă lucrează ca lumea sau mai mult îi dau târcoale ( azi e duminică, nu era nici ţipenie pe şantier, dar in timpul săptămânii nu am reusit să ajung)


alecu26

Ceva structuri sunt deja gata la Mihailesti. Ar fi buna o drona, sau sa se intre prin santier.
Drumurile noastre POATE;

carutasul

Cred că s-ar putea intra prin santier, din anumite motive eu nu m-am incumetat ieri. Zona de racord cu DN-ul nu e abordată, am impresia că s-au concentrat pe o zonă mai "spre mijloc" dar ţinând cont de grămezile de pamant care se văd probabil inca n-au inceput să lucreze la terasament


perfidus

Incep vizitele oficiale ale ministerului prin santierele patriei.

Secretarul de stat din Ministerul Transporturilor, Ovidiu Flori, s-a aflat săptămâna trecută la Târgu Jiu pentru a inspecta lucrările la varianta ocolitoare a municipiului. Lucrările sunt blocate în mai multe puncte în acest moment, iar anumite componente din infrastructura şoselei au început să se degradeze. Construcţia drumului este blocată de proprietarii de case şi de terenuri nemulţumiţi de preţul oferit de stat pentru a-i despăgubi pe localnici. Şoseaua va avea o lungime de 21 de kilometri şi costă peste 34 de milioane de euro. În mod normal, lucrările trebuie finalizate în toamna acestui an, altfel există riscul pierderii finanţării. Ion Tudor, şeful Secţiei Târgu Jiu a Drumurilor Naţionale, a precizat că în Gorj este aşteptat după Paşte şi ministrul transporturilor, Răzvan Cuc.

Sursa
http://www.gds.ro/Local/2017-04-10/lucrarile-la-varianta-ocolitoare,-vizorul-ministerului-transporturilor/
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Granata06

Si ce daca sunt nemultumiti de pret? Pentru cativa nemultumiti (dinastia vor fi mereu) blochezi constructia unui drum de utilitate publica? Sa mearga in instanta sa-si castige drepturile insa sa lase in pace lucrarile de construire. Daca nu ma insel, este lege  pentru asa ceva.

infraAdi_ro

Intrebare  a deputatului Mihai Botez despre centura Barlad



Romania are un viitor doar daca are prezent!

Horațiu 87

Se lucreaza pe centura Tecuciului  :D :D

"capatul" de la DN 25 (scuzati calitatea, cam batea soarele)
in stanga imaginii era un utilaj, iar in dreapta este pasajul peste CF (in dreptul pasajului abia se zareste o bascula care adusese niste pamant pt terasament)






pasajul peste DN 24
si aici era activitate





doua utilaje+doua bascule care descarcau pamant  :) :)




si cu zoom




in stanga indicatorului galben se poate observa o bascula care venea cu "material" pt terasament

JohannDB


La pagina """ Romania » Brasov  | Regiunea Centru » Lucrari si proiecte """  imagini de acum două zile, duminică 09.04.2017, de pe VO 1K BRAȘOV, pasajul  pe DJ103/Sânpetru și una din parcările acestei ocolitoare..... Vizionare plăcută !

carutasul

Un fel de "breaking news": azi se lucra la rondul care va uni Centura Caracal cu DN6, deci ceva stă să se întâmple, sper. A incercat doamna mea niste poze din mersul maşinii, o sa le pun mai tarziu.

GDPR

Vad ca nu se mai aude absolut nimic de centurile abandonate: Suceava, Sacuieni, Carei. Parca se bateau cu pumnii in piept ca vor relua lucrarile anul asta.  >:(

NGC

Quote from: NGC20 on March 25, 2017, 01:29:10 PM
Quote from: NGC20 on December 29, 2016, 02:48:20 PM
A fost lansata astazi licitatia pentru "Servicii de de Elaborare SF+PT+DE+AT+ DTAC pentru obiectivul: ,,Varianta ocolitoare Giurgiu"".

[...]

Dupa cum era de asteptat (partea marcata cu bold mai sus), contestatia CONSITRANS a fost acceptata.

Se vor adopta masuri de remediere, se va da un nou termen pentru depunerea ofertelor si se va ridica suspendarea.

S-a ridicat suspendarea si noul termen pentru depunerea ofertelor este 24.04.2017.