Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

adigsm

#4425
Centura SM conform SF adjudecat
(am sters postarea anterioara ca sa nu se faca confuzii)

Plan de situatie Centura SM din SF 01 - nod sud cu DN 19A spre Zalau si profil
aici nordul e pus fix invers, de fapt incolo e sudul  :lol:



Plan de situatie Centura SM din SF 02


Plan de situatie Centura SM din SF 03


Plan de situatie Centura SM din SF 04


Plan de situatie Centura SM din SF 05


Plan de situatie Centura SM din SF 06


Plan de situatie Centura SM din SF 07


Plan de situatie Centura SM din SF 08


Plan de situatie Centura SM din SF 09


Plan de situatie Centura SM din SF 10 - trecere peste CF spre Carei si DJ 194 spre Satmarel si profil



Plan de situatie Centura SM din SF 11 - spatii de odihna


Plan de situatie Centura SM din SF 12


Plan de situatie Centura SM din SF 13


Plan de situatie Centura SM din SF 14


Plan de situatie Centura SM din SF 15 - intersectie cu DN 19 spre Carei


Plan de situatie Centura SM din SF 16


Plan de situatie Centura SM din SF 17 - rampa sud pod peste Somes


Plan de situatie Centura SM din SF 18 - pod peste Somes


Plan de situatie Centura SM din SF 19 - rampa nord pod peste Somes


Plan de situatie Centura SM din SF 20


Plan de situatie Centura SM din SF 21 - intersectie cu DN 19A spre Petea


Plan de situatie Centura SM din SF 22


Plan de situatie Centura SM din SF 23


Plan de situatie Centura SM din SF 24


Plan de situatie Centura SM din SF 25


Plan de situatie Centura SM din SF 26 - intersectie cu DJ 194 spre Lazuri


Plan de situatie Centura SM din SF 27 - pasaj peste DJ 194A spre Micula


Plan de situatie Centura SM din SF 28


Plan de situatie Centura SM din SF 29 - pasaj peste CF spre Halmeu si Baia-Mare


Plan de situatie Centura SM din SF 30 - nod nord cu DN 19 spre Baia-Mare


Enjoy!

perfidus

@adigsm - mai rar cineva ca dumneata - ne-ai dat de studiat pentru doua zile :popcorn:
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

cristi5

#4427
Am marcat centura Satu Mare "construction" pe OSM deci e vizibila de exemplu

http://www.openstreetmap.org/#map=16/47.8132/22.8490

Traseul era introdus deja, nu insa si pasajele, giratoriile, etc. Daca vrea cineva sa le adauge, spor la treaba! Daca aveti nevoie de ajutor, dati un PM.


Horațiu 87

#4429
noutati de pe centura Tecuciului

in partea de sud, la DN 25, avem niste grinzi sus la pasajul peste CF   :o (nu se lucra, era un nene care mergea spre santier, nu stiu ce era cu el)


in partea de vest, la pasajul peste DN 24 (aici sus erau 2 muncitori camuflati intre barele de fier-beton)  :lol:


responsabil pentru "calitatea" urmatoarelor poze este soarele  :p






-noutati nu prea sunt, doar vechea problema, se lucreaza cu frana de mana trasa
-era si o bascula in zona, nu am prins-o in poze deoarece era in miscare si nici soarele nu prea m-a ajutat
-concluzia e ca in ritmul asta nu e gata in 2017, cred ca baietii sunt in grafic cu lucrarile  :gaah: :gaah: ( oare dl. Homor de ce nu merge in vizita si aici sa vada cum evolueaza lucrarile ??)

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

stefanudrea

O mai dura mult pana la deschidere?

Trimis de pe al meu Lenovo K33a48 folosind Tapatalk


Dan027

#4432
S-a stabilit traseul pe care va fi Centura Fagarasului? Unii zic ca va trece prin Nordul orasului, alti zic ca prin Sud...
http://www.bizbrasov.ro/2016/11/28/abia-2020-vom-avea-reabilitat-totalitate-drumul-dintre-predeal-si-sercaia-iar-la-ocolitoarea-fagarasului-se-va-incepe-lucrul-abia-primavara-lui-2018/

dumbravaandrei

NU avem traseu pentru centura Fagaras. Traseul prezentat e pus asa, ochiometric doar pentru a trasa o linie pe harta.
Vom avea traseul cand se va prezenta studiul pentru A13 (parte din centura va fi din A13)

pasadia

#4434
Ba avem traseu. Pentru varianta de centura prin partea nordica exista acel traseu, e clar si e definit de mult timp, dar inca nu e legal (adica nu face parte dintr-un proiect scris pe hartie in mod complet).

Insa acel traseu NU face parte din A13 Brasov - Sibiu si nu are cum sa faca parte vreodata. Practic e un traseu prin oras care profita de digul Oltului si de drumul de pamant existent. Dar nu cred ca vreodata va exista atuostrada pe acolo, ar fi o nebunie numai sa te gandesti la asta. Cred ca e un exemplu tipic de comunicare gresita intre DRDP / CNAIR si presa, si de data asta chiar CNAIR cred ca e vinovat.

PS: de fapt si pe Gmaps e cat se poate de evident traseul dorit.

Dan027

^^ Exista SF-ul pt autostrada Sibu-Brasov (A13)? Sau cand va fi prezentat traseul?
Cand a fost licitat SF-ul, daca a fost? ... ca sa avem o idee cand va fi gata, vazusem in presa ca in 2018 va fi gata segmentul de autostrada de va deservi drept centura pentru Fagaras.

pasadia

#4436
Exista 2 SF-uri. Unul vechi, pentru Brasov - Bors, care includea segmental Brasov - Mandra si altul pentru DX Fagaras - Sibiu care pleca din Autostrada Transilvania pe la Mandra, ocolea Fagarasul pe la sud si ajungea pana in centura Sibiului.

Acum insa e contractat SF pentru A13 Sibiu - Fagaras (de fapt Boita - Mandra) si dupa cum stii contractal este suspendat din noiembrie anul trecut. Prin urmare mai avem de asteptat pana se va prezenta un traseu si un plan clar al A13 in zona Fagaras. Insa toate informatiile, laolata cu logica de care dispunem, indica ca A13 va ocoli Fagarasul pe la sud, fie pe undeva prin fosta platform Nitramonia, fie mai la sud de aceasta.

Planul din vechiul SF al DX-ului il gasesti aici pana pe 5 decembrie. Dupa cum vezi, ocolul Fagarasului s-ar face pe traseul Mandra - Voila, circa 17km de autostrada. Dar eu personal sper ca noul SF sa include un nod la sud de Fagaras (pe DJ104C de exemplu) iar traseul si nodul de la Voila sa fie tras spre sud, undeva la sud de Sambata de Sus pe DJ104A.

pasadia

Nope, de vina sunt cei de la bizbrasov care au inteles complet aiurea ceea ce a comunicat DRDP Brasov. Pe Hotnews vad ca e precizat ca traseul e prin sudul Fagarasului, ba chiar e si o mica parte din harta care indica asta.

NGC

#4438
Quote from: NGC20 on April 25, 2016, 07:28:17 PM
Quote from: NGC20 on April 01, 2016, 03:45:44 PM
Quote from: raresc on March 28, 2016, 09:55:45 AM
Revizuire documentatie tehnica pentru lucrari rest de executat pentru proiectul ,,MODERNIZAREA SI REABILITAREA DRUMULUI DE CENTURA AL MUNICIPIULUI TARGOVISTE" .

Din pacate, nu pot accesa mai multe informatii. Poate reuseste NGC20

Este vorba de fapt de cumparare directa.

http://www.pmtgv.ro/solicitare%20oferta%20proiectare%20centura.pdf

http://www.pmtgv.ro/30/centura%20clarificari/centuta.html

Contractul a fost atribuit in 18.04.2016 catre GRAFIC TENDS cu 81,000.00 RON fara TVA.

Pe baza documentatiei tehnice realizate, au lansat acum lucrarile de executie. Trec datele mai jos, intr-un mesaj separat.

NGC

#4439
In 23.11.2016 Municipiul Targoviste a lansat licitatia "Modernizarea si reabilitarea drumului de centura al Municipiului Targoviste –executie de lucrari – (inclusiv amenajarea terenului si amenajari pentru protectia mediului si organizarea de santier) PT revizuit II".

QuoteContractul de executie lucrari presupune :
-Reabilitarea sistemului rutier existent in lungime de 13,808 km, pe zonele in care drumul are 4 benzi de circulatie si latirea zonelor de drum cu 2 benzi de circulatie la 4 benzi acolo unde este posibil fara lucrari suplimentare. Se va realiza un tronson nou (cu 2 benzi de circulatie) pe malul drept al raului Ialomita – total valoric : 34.718.959,65 lei fara TVA
Reabilitare/modernizare /construire poduri , pasaje : Reabilitarea pasajului superior Targoviste Sud - Pasajul superior Petru Cercel ; Modernizarea si dublarea podului rutier Teis Nord - Podul peste raul Ialomita la Teis ; Reabilitarea pasajului DN 71 - Pasajul superior pe DN 71 in Zona Targoviste Nord ; Reabilitarea podului rutier Valea Voievozilor - Podul peste Ialomita la Valea Voievozilor ; Constructie pod pe drumul de legatura, peste canalul istoric (drumul de legatura pe malul drept al raului Ialomita intalneste la km 1+600 Canalul Istoric din zona adiacenta Gradinii Zoologice din Municipiul Targoviste) ; - total valoric : 17.122.107,47 lei fara TVA
- Realizarea unei retele de canalizare pluviala si unitara care cuprinde camine de vizitare, guri de scurgere, racorduri la consumatori, trei statii de pompare ape uzate si pluviale si o statie de pompare ape pluviale total valoric : 2.933.466,67 lei fara TVA;

Valoare estimata: 55,361,131.06 RON fara TVA
Termen depunere oferte: 11.01.2017
Criterii de atribuire: Pretul cel mai scazut
Tip de finantare: Fonduri bugetare