Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

Am fost azi in 8 locuri. Nu am luat coordonate, dar cum nu stiu zona, am ajuns doar in cele cunoscute:
4 DN, 2 DJ si doar 2 drumuri secundare din care unul singur a fost la ghici (intre nord si est am facut stanga pe o straduta proaspat asfaltata). Bineinteles asta era la inceput si se infunda, m-am intors si cumva am iesit in camp, trecut prin vreo 2 balti (desi nu a plouat nici ieri..) si ceva maracini.
Am mai vazut un drum care sigur e de santier, undeva la sud-est, dar nu am avut curaj sa ma bag pe el. Plus multe treceri la nivel cu CF, unele fara bariera sau vizibilitate (nu-mi plac deloc astea)
PS. Si google maps-ul s-a pierdut prin targu jiu incercand sa ma scoata spre Bucureasa (DJ)....
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

valik319

pun eu coordonatele
Dn 67 catre Motru  45° 1'40.88"N  23°14'2.61"E
Dn 66 in sud va trebui sa treaca centura paralel cu calea ferata ce duce la fabrica de ciment ,in zona nu cred sa fie ceva inceput dat find faptu ca acolo trebuie prima data demolate ceva case,
Dar de la podul de cale ferata dac o iei pe trasament(nerecomandat,linie elecrificata) in spre vest vreo 400 metri e podul peste jiu
DJ633a nu mai sitiu exact
Dj 674a   45° 0'49.89"N 23°18'3.59"E
Dn 67 care Ramnicul-Valcea 45° 2'24.05"N 23°19'11.17"E AICI DACA O IEI PE POTECA SPRE SUD AJUNGI LA PODUL PESTE AMARADIA SI PASAJUL PESTE CF202
Soseaua CIOCARLAU  45° 3'52.08"N 23°19'21.47"E aici pe aceasta strada e si organizarea de santier a lui Colini
Dn 67 care Petrosani 45° 6'1.98"N 23°20'6.87"E
dn 67d  45° 2'26.61"N 23°14'19.60"E
PS: de pe 1 septembrie intru in concediu si ajund sigur la Targu jiu

SB76UFO

Ceva imagini din mers, de ieri, cu centura Brasovului
















"Prostia este eternă și invincibilă"

SB76UFO

"Prostia este eternă și invincibilă"

dr4qul4

Centura Tg Jiu...ar trebui terminata in 14.10.2016. Realitatea din teren ma face sa cred ca va fi terminata prin 2019....Sau mai degraba reziliata.

Intersectia din Nord cu DN66:

Spre Est (Jiu):



Spre Vest (CF):



Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4

Ne intoarcem spre oras, si facem stanga in IEzureni pe o strada asfaltata (singura care apare si pe google maps), trecem CF, un podet si facem dreapta. Asfaltul se termina si iesim in camp:






Vedere spre Sud:


Spre Nord:




http://imgur.com/a/X9aww
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4

Ne intoarcem si intram pe actuala centura de Nord-Est, dar mergem inainte pe DC1:

Aici se pare ca vom avea un sens giratoriu:




Vedere spre nord:


Vedre spre sud (aici centura va trece printre 2 case) :



http://imgur.com/a/2ULzE
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4

#4102
Ne intoarcem si intram iar pe actuala centura (strada Narciselor), iesim in DN67 si gasim asta:

Vedere spre Nord:



Avem doar 1 pila si 1 culee, pentru ca spre sud avem asta:




De remarcat ca aceasta bucata din centura va dubla centura actuala, care nu intra in Targu Jiu si unde avem pasaj peste CF si care se termina intr-un giratoriu unde ajunge si centura de Nord-Vest (ocolirea orasului se poate face in acest moment prin Nord).
De fapt, dupa mine, singura bucata cu adevarat necesara era cea de Sud-Vest. Este si cea mai grea. 
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4

mergem spre bucata de Sud-Est:
DJ674:



Casa cu pricina:


ne intoarcem (casa e acum pe stanga), dar nici pe partea cealalta nu e nimic...




totusi, exact pe langa CF am vazut un drum de santier.

Pana cand se va finaliza aceasta bucata vor mai trece ani buni, dar nu e pb pt ca sunt 2 DJ care ocolesc orasul prin Sud Est. Practic, aceasta bucata va fi folosita doar pentru directia Nord-Sud


Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4

tot in aceeasi zona, dar pe DJ633A gasim asta:



vedere spre Sud:


vedere spre Nord:






Oare lucreaza noaptea?!


Armatura asteapta o noua zi...



http://imgur.com/a/SMCwa


Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4

mergem pe partea de Sud-Vest, intersectia cu DN67:

vedere spre Nord:




vedere spre Sud:



Oare aceea sa fie ultima pila si sa apara un giratoriu la sol, putin decalat inspre nord? Sau urmeaza pile si pe partea cealalta?

De pe podul de peste raul Susita am observat in departare ceva ce pare a fi terasament, precum si ceva pile. Din pacate distanta e destul de mare si nu se vad prea bine in poze. Pe acolo ar tb sa fie podurile peste Jiu si peste Susita. Poate colegul care e din zona reuseste sa se apropie...


http://imgur.com/a/Yvij8
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4

intersectia cu DN67D...aici centura se va termina cu un giratoriu. Va fi o diferenta de cateva sute de metrii intre locul unde se va termina noua centura in DN67D si cel de unde incepe centura actuala intre DN67D si DN66 nord.

vedere spre SUd:






http://imgur.com/a/2k3S4



Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4

ieri m-am intors la Bucuresti pe Craiova, incercand sa gasesc si viitoarea intersectie cu DN66 sud... Din pacate nu am gasit absolut nimic. Nici urma de vreun santier, dar ceea ce e mai grav, e ca nu am vazut vreun loc unde sa se intrerupa sirul de case.

Singurele zone fara case, sunt cele unde DN66 este intersectat de CF si de raul Amaradia .
Da, am gasit raul Amaradia imediat la sud de Tg Jiu, cel putin asa scria pe indicator. Wikipedia ii mai zice si Amaradia Pietroasa.
Amintesc de acest rau, deoarece intr-un comunicat CNADNR spuneau ceva legat de podul peste Amaradia, si la acel moment toti ne intrebam ce treaba are un rau de langa Craiova cu Centura Tg Jiu.

Sunt putin dezamagit, deoarece este clar ca avem probleme mari cu exproprierile. Sunt destul de multe case/constructii/sonde pe traseu, si au si foarte multe poduri peste rauri, DN-uri si CF.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4

Centura Craiova.




totul pare cam gata. De fapt, pe indicatorul care anunta giratoriul , directia Carcea NU era taiata si pentru 200 m  am crezut ca au deschis circulatia...

Si pasajul acela din departare arata bine. Ma intreb cum e si restul?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

ion59

Parcă s-a mai scris. Sunt probleme cu un pasaj peste CF în partea opusă celei fotografiate și cu niște fisuri în corpul drumului. Din păcate! Secol a lucrat frumos pe DN6 pe raza județului Dolj, după părerea mea. Presupun că lucrurile astea vor bloca lucrarea cu anii, în stil mioritic. Până stabilim ce este, ce facem, cum facem, cu cine etc.