Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

dumbravaandrei


butyvaly

@ alarma, mulțumim de update, decopertarea din ultima poza nu era la începutul lunii, deci înseamnă că se lucrează

alarma

@butyvaly
Da se lucreaza, dar mai ales in livada ca acolo au partea grea. Din pacate plec din tara si nu am timp de un fotoreportaj lung, dar cand revin fac una, caci cunosc zona foarte bine, mai ales drumurile de pe care se poate intra direct unde lucreaza constructorul. La mijlocul lui septembrie fac un update lung.

TibiV

SDN Tg.Jiu este destul de activa.
Cel putin pe FB...
https://www.facebook.com/DrumuriNationaleGorj/posts/714355235369205
Quote
Amenajare taluzuri pe V.O. Tg-Jiu.


Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cristi5

Dupa ce @AlexAllex a observat ca centura Bacau e cam departe de unde arata OSM (intre timp mi-a trimis niste puncte GPS si am mai corectat-o, multumesc!), am hotarat sa nu mai desenez de mana pe OSM (desi aia nu o desenasem eu) si am intrebat comunitatea OSM cum sa fac sa pun drumul fix cum e pe imaginea din plansa de proiect.

Am primit acest tutorial, ideea ar fi sa georeferentiem plansa de proiect.  Unele din uneltele de acolo nu le-am mai folosit. Poate cineva sa ajute?

http://www.geo-spatial.org/tutoriale/georeferentierea-imaginilor-satelitare-google-folosind-qgis-si-josm

Ne-ar fi de folos la centura Targu-Mures, Busteni, Comarnic, si probabil vor apare si altele.

bumblebee

Salutare,

Am reusit o vizita pe viitoarea centura Targu Mures - 15 august




Concluzia - se lucreaza pe tot traseul destul de bine

Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk


TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Allex

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

bumblebee

Sfarsitul anului 2017

Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk


Horațiu 87

Adevar sau minciuna sau campanie electorala ??

Septembrie 2017, termenul la care va fi finalizată șoseaua de centură a Sucevei

Ruta ocolitoare a municipiului Sucevei va fi terminată în septembrie 2017, cu un an şi 3 luni mai devreme decât comunicase, zilele trecute, Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România (CNADNR). Noul termen a fost anunţat de preşedintele Consiliului Judeţean, Gheorghe Flutur, în urma discuţiilor pe care le-a purtat cu ministrul Transporturilor, Sorin Buşe, şi cu directorul CNADNR, Cătălin Homor. El a spus că vechile contracte de execuţie au fost reziliate şi că, la acest moment, se lucrează la reactualizarea documentaţiei. Preşedintele Flutur a adăugat că în decembrie va fi iniţiată procedura de atribuire a noului contract, iar lucrările propriu-zise vor demara în iunie 2017 şi vor fi încheiate în septembrie 2017.

El speră că actualul termen va fi respectat, mai ales că s-a parcurs deja cea mai mare parte a procedurilor. Gheorghe Flutur consideră că pentru zona Sucevei este extrem de important ca în 2017 să se finalizeze ruta ocolitoare începută încă din anul 2008. "Important este și faptul că recent, în această lună, a fost semnat Contractul de Finanțare pe fonduri UE, pentru Faza II – POIM (Programul Operațional Infrastructura Mare). Îmi exprim speranța că se va respecta acest termen, mai ales că s-a parcurs deja cea mai mare parte a procedurilor. Pentru zona Sucevei este extrem de important ca în 2017, în sfârșit, să se finalizeze și varianta de ocolire a Sucevei", a declarat Flutur.
Contractul de finanţare a proiectului a fost semnat pe 11 august între Ministerul Fondurilor Europene şi beneficiarul lucrării, CNADNR. Proiectul se cifrează la aproximativ 280 de milioane de lei, iar valoarea totală eligibilă este de aproape 226 de milioane. Din valoarea eligibilă, peste 192 de milioane de lei vor proveni de la Comisia Europeană. Celelalte fonduri vor fi asigurate din bugetul de stat.

https://www.monitorulsv.ro/Local/2016-08-19/Septembrie-2017-termenul-la-care-va-fi-finalizata-soseaua-de-centura-a-Sucevei

adiarc

Nu e nimeni din zona Tg.Jiu pt un reportaj complet ?

Mi-as dori tare mult sa vad cum merg lucrurile acolo unde se lucrează....

PS - poate reprez.Cnandr pun niște poze de acolo.....
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

adiarc

Rog pe cei care au Facebook sa faca asta...eu nu am si nici nu intenționez sa-mi fac cont.

Multumesc.( oricum forumul e vizibil si daca se dorește se poate mai multa transparenta )
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dr4qul4

Nu veti vedea poze de la CNADNR de la Tg Jiu.
Am fost eu azi. Sper ca maine sa ajung si la intersectia din sud cu DN66 si poate si la podul peste jiu.

E destul de greu deoarece nu cunosc zona, iar drumurile sunt departe de a fi perfecte. Iar masina are doar 6000 de km. Imi e cam mila de ea. Nici lucrarile nu sunt extrem de vizibile, asa ca merg pe bajbaite, avand doar o poza cu o linie galbena pe google maps.
La intersectiile cu DN-uri avem paznici vigilenti, asa ca poze doar din masina. Pozele le voi pune abia marti.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

cristi5

Poti lua coordonate GPS la intersectia centurii cu drumurile pe care accesezi tu lucrarile? Le putem pune pe harta sa ii ajutam si pe altii.