Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Zimox

#3915
^

4 luni pentru 2 Km de centura care este intr-o stare deplorabila, nu poti depasi 40km/h, zici ca mergi pe valuri cu barca, asa este de valurit si peticit. Mai bine mergi prin oras, unde a fost reabilitat de mai bine de 1 an...2! Revin cu poze cand vor incepe si lucrariile
!

alin2pas

Oricum se va asfalta centura Petrosaniului doar in zona cartierului Aeroport: de la giratoriul de langa Lidl si pana in zona benzinariilor (nu pana la iesirea din municipiu spre defileu?). Portiunea cea mai urata, dintr giratoriul de langa Lidl si pana la Liceul Teoretic Mihai Eminescu se va face abia la anul... si la multi ani...

GDPR

#3917
Șușița a ieșit din matcă și a luat cu ea două mașini ale muncitorilor ce lucrau la centura ocolitoare a municipiului Târgu-Jiu (...) Două macarale și ce o mai fi pe acolo sunt sub ape, vedem când va scădea debitul ce mai găsim", a spus un muncitor de la șoseaua de centură.

http://www.gorj-domino.ro/macaralele-de-pe-centura-luate-pe-sus-de-puhoiul-de-apa-a-fost-ca-la-sfarsitul-lumii/

Si video: http://www.tvsud.ro/viitura-la-targu-jiu.html#.V2LEx_9JmUk

Zimox

Quote from: alin2pas on June 16, 2016, 09:51:51 AM
Oricum se va asfalta centura Petrosaniului doar in zona cartierului Aeroport: de la giratoriul de langa Lidl si pana in zona benzinariilor (nu pana la iesirea din municipiu spre defileu?). Portiunea cea mai urata, dintr giratoriul de langa Lidl si pana la Liceul Teoretic Mihai Eminescu se va face abia la anul... si la multi ani...

Este bine ca se reface zona Aeroport + Parang, dar zona stadion de la biserica Catolica si pana la Avion cand vor avea de gand sa o refaca ?
!

TibiV

#3919
https://www.facebook.com/catalin.drula?fref=ts

QuoteConsiliul Național de Soluționare a Contestațiilor a respins prin decizia nr. 1010/2016 ca nefondate toate contestațiile privind atribuirea contractului pentru pasajul de la Domnești de pe Centura București. Este vorba de (deja) faimosul proiect în cazul căruia am fost acuzat de prea multă transparență pentru că am informat cetățenii că s-a terminat licitația. Decizia CNSC arată, fără echivoc, că atribuirea contractului s-a făcut în mod legal.

A venit acum momentul ca domnii din "grupul de reformă" (inclusiv faimosul semnatar al contractului Bechtel) din CNADNR să răspundă în justiție pentru calomniile la adresa mea.

Cît despre pasajul Domnești, să sperăm că companiile implicate în contestații vor dovedi responsabilitate față de cetățeni și societate. Dacă decizia CNSC nu este atacată la Curtea de Apel (ceea ce ar mai prelungi cu cîteva luni această procedură), contractul de proiectare și execuție poate fi semnat. Este desigur dreptul dumnealor de a utiliza această cale de atac, dar orice drept trebuie utilizat în mod responsabil.

La Mai Mare !
:cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

adiarc

Mai știe cineva ceva de centura Tg.Mures ?
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alecu26

se lucreaza. Nu stiu cat de intens...dar se lucreaza. Poate da cineva o tura in cautarea ei...ma refer la colegii de forum din Targu Mures. Din drumul de Livezeni inca nu se vede nimic.
Drumurile noastre POATE;

marinul

Forfota mare pe Centura Oradea zilele astea. Pt cei care au posibilitatea sa evite centura le recomand sa tranziteze Oradea prin oras. Pun cateva poze primite ieri

In zona pasajului Nojoridului





Pasaj Ciheiului








Sent from my iPhone using Tapatalk

mircea

Quote from: adiarc on June 17, 2016, 06:41:19 PM
Mai știe cineva ceva de centura Tg.Mures ?

S-au apucat de lucru. Chiar aseară m-am oprit pe marginea drumului pentru astea 3 poze, la intrarea în Ernei (capătul centurii spre Reghin). Aici va fi sensul giratoriu.
Poate-mi va permite timpul zilele astea să dau o tură pe tot tronsonul.






NGC

VO Suceava

http://www.senat.ro/PDFIntrebari%5CR%20la%209%2005%20Flutur%20G%204133%20b.pdf





Trimestrul VI 2016? :lol:
Daca s-a lungit anul, atunci poate suntem in grafic si cu Lugoj - Deva si Sebes - Turda. :lol:

ovideatza

Probabil au vrut sa zica trim IV.
Asta inseamna ca, daca avem noroc, abia la finalul anului se face licitatia, care nu stim cat va dura (speram ca nu un an). Deci daca e totul ok abia la sfarsitul lui 2017 ar putea fi gata. Pesimist 2018.

Zimox

Cine are noutati cu privire la Centura Brasovului? In ce stadiu sunt lucrariile intre Dn13 si Dn11?
!

dumbravaandrei

Vezi pe threadul dedicat acesteia. In principiu astia ne promit ca o sa mefgem pe toata centura in decembrie. Eu zic ca nici pana la anul nu o sa avem norocul asta

http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=89.msg120824#new

NGC

#3928
Continuare VO Targu Mures catre Vest

Quote from: NGC20 on April 12, 2016, 07:01:23 PM
Quote from: horatiu.cosma on April 12, 2016, 03:46:17 PM
Pentru lotul reziliat se poate scoate in orice moment la licitatie executia lucrarilor pe FIDIC Rosu. Pe Ungheni-Acatari nu avem nici macar SF. Are sens sa stam 2-3 ani pana cand va exista un proiect tehnic si pentru Ungheni-Acatari, pentru a le licita la pachet?

Apropo, uite ce interesant pica suspendarea. ;)

Quote from: NGC20 on September 30, 2015, 12:31:33 PM
"Revizuire Studiu de Fezabilitate pentru Autostrada Targu Mures-Ditrau" -> Contract semnat in Mai 2015, dar suspendat din 15 Iulie 2015 pentru 12 luni.

Quote from: NGC20 on April 12, 2016, 03:43:18 PM
Quote from: NGC20 on October 16, 2015, 10:26:32 AM
DJ151D (km 0+000 – km 15+513) Ungheni - Acatari se va transforma in DN15H si se va moderniza.
^^^
Asta era intentia anul trecut.

Pana cand CNADNR si MT se hotarasc sa faca ceva pentru cele 2 proiecte de mai sus, Primaria Targu Mures a publicat pentru consultare publica alte doua proiecte pentru prelungirea VO Targu Mures catre Vest la nivel de 2x2.









1. ,,Tronson de legatura intre strada Budiului si Autostrada Transilvania" - Pentru rezolutie mai mare, vedeti aici.



2. ,,Prelungirea Caii Sighisoarei in directia DN13" - Pentru rezolutie mai mare, vedeti aici.



ticker

Mersi NCG20 de informatii.

Intr-un fel e o propunere decenta, cu costuri minimale. Sper sa iara macar la fel de bine cum s-a descurcat primaria Oradea.

Ca problemute as vedea:

- lipsa largirii la 2x2 a semi-centurii existente ( in unele zone nu e spatiu fizic, costuriile ar fi mari, deci eu zic ca ar merge si asa)
- pe centura curenta e o curba mai periculoasa. daca nodul s-ar fi facut inainte de aceasta si nu din zona Budiului, atunci am fi marit viteza de tranzit plus scazut factorul de risc.
- vor fi limitari de viteza (exista locuitne/treceri de pietoni pe langa semi-centura actuala)

Acum sa vedem si ca se poate...