News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

stangabriel

http://www.punctul.ro/autostrada-campia-turzii-ogra-tirgu-mures-a-primit-aviz-favorabil-pentru-suma-de-230-milioane-lei/

Autostrada Câmpia Turzii — Ogra — Tîrgu-Mureș a primit aviz favorabil pentru suma de 230 milioane lei

Ajunge pentru avans?

paulmare

Quote from: adiarc on December 11, 2015, 10:27:20 AM
Inaugurare 2017 ?stiu ca suna penibil,pt 3 km, dar cele 2 pasaje?
Oho, ar putea termina anul urmator daca ar fi seriosi si bine finantati
pasajul peste popasului are pilele aproape gata si conservate bine de pizzaroti, mustatile de la armaturi (unde ar trebui sa fie bancheta cu rezemele grinzilor) au fost acoperite cu mortar si nu au ajuns la negustorii de "fer", si e doar un amarat de pasaj peste o strada de 7 metri latime, nu e nimic spectaculos ca si la cele pozate de voi,
La cel peste calea ferata, cred ca au grinzile executate si parca si ceva armaturi- cand se hotarasc sa il atace e plin de firme care sa faca pilotii de fundatie, le dai dimensiunile si locatia si le executa urgent, daca incep in primavara si sunt bine organizati, suma timpilor tehnologici care trebuie respectati cred ca o sa fie mai mare decat timpul cat o freaca acolo cu lucrarile propriu-zise,
pana la calea ferata de la popasului o parte fusese decopertata, acuma au disparut tarusii si o sa trebuiasca trasat din nou

Pamant de umpluturi (ca nu e chiar plan) este plin in pepiniera, solul e ceva argila vartoasa plastica, nu ai deloc problemele din alta parte
Pentru fauna locala gen maidanezi, cautatori de "fer" etc nu trebuie ecoducte lilieci cariere etc
doar autostrada in camp, niste decantoare sa poti arunca in valea saulei apa pluviala, si cele doua pasaje 

stangabriel

Grinzile parca sunt toate, nu? cred ca mai convenabil este sa le transporte pe aliniamentul autostrazii, nu? Deci  deschideri partiale nu vom avea.

paulmare

cred ca da
aici sunt
https://www.here.com/?map=44.52713,26.17476,16,satellite&msg=A3%20Stefanestii%20de%20Jos

satelitul de la here.com e foarte recent - vad ca arata tribunele de la terenul de antrenament de la stadionul pipera la care au lucrat vara asta

aici e fost pepiniera pipera unde vad ca apolodor a facut groapa de deseuri cu ce a demolat - peste asta trebuie sa treaca
https://www.here.com/?map=44.48404,26.12854,15,satellite&msg=A3%20Stefanestii%20de%20Jos&x=ep

horatiu.cosma

#8059
Quote from: stangabriel on December 11, 2015, 02:58:31 PM
http://www.punctul.ro/autostrada-campia-turzii-ogra-tirgu-mures-a-primit-aviz-favorabil-pentru-suma-de-230-milioane-lei/

Autostrada Câmpia Turzii — Ogra — Tîrgu-Mureș a primit aviz favorabil pentru suma de 230 milioane lei

Ajunge pentru avans?

Mai mult decat suficient. Cam 170 de milioane de lei e avansul.

alecu26

Quote from: laszlo.robert on December 11, 2015, 10:56:46 AM
UMB -ul ar putea face citeva facturi pe Gilau-Nadaselu ,sa mai consume din bugetul 2015 .
Ei nu au probleme cu decontarea UE .Ar mai salva niste banuti de anul viitor !
La fel si  A3 Bucuresti : semnarea contractului pe 18 dec. Si ordinul de incepere dat anul acesta impreuna cu avansul tot pe buget.
Nu exista timp. Nu poți scoate garanțiile de avans așa repede. În plus legea privind avansul e ușor mai complicata.  Nu poți mișcă bani la buget dintr-un an în altul.

Plus ca și semnarea unui contract de genul ăsta nu se face așa. ...de pe o zi pe alta. Dar e bine ca în sfârșit se semnează.  Aktor nu cred ca va pierde vremea lălaind mai mult decât e necesar.  Costa bani în plus ca sa.lucrezi încet.
Drumurile noastre POATE;

tonică

in legatura cu cei 3 km eu zic sa scriem cu rosu, mare, pe fruntea forumului ca nu vor fi nicicum deschideri provizorii atata timp cat acestea nu sunt cerute in contract. Asa, ca sa nu citesc de-acum in 2 ani cum ca, hai, nu cade nustiuceguvern la invoiala cu constructorul de o panglica mica, cnadnr-ul sa vrea o portiune deschisa ca na, vin alegeri sau mai stiu eu ce. Nu au fost in stare sa ceara din contract, la revedere!
Altfel, imi pare in continuare la fel de absurd si idiotic sa pui pt doar3 km un asa termen. Fireste ca nu constructorul e de vina ci tolomacii care contracteaza si care probabil s-au gandit ca nu vor avea fonduri si o mai lalaie nitelus. A la noi! Caci altfel omuletii aia ce au lucrat ca subcontractori ai imbecilio au facut viaductul de la aciliu in aprox. 9 luni. Si de-ar fi viaduct continuu n-ar necesita atata pt cei 3 km... Dar na, sa fim multumiti cu putinul, vorba aia, am trait momente si mai aiuristice...

alexbb

Poate vor fi stimulati de cei 2mld de euro sa o termine mai repede si sa-si incaseze banii... O:-)
Keep dreaming... sau speranta moare ultima... prin 2017 asa

panda_no 5

Poate e o coincidenta, poate nu.
Astazi erau 2 persoane care masurau cu un teodolit terenul intre capatul din camp al A3 si str Popasului.
Deasemenea erau 2 autoturisme parcate exact unde se termina portiunea gata.


nenea_hartia

^ Mulțumesc! Dar unde a dispărut banda de urgență?

cutter

Pe segmentul de la Centură spre București e proiectată fără bandă de urgență, se pare. Parcă-mi aduc aminte despre ceva numit 'autostradă urbană'? În tot cazul, cu ocazia asta am realizat că probabil am greșit cînd am spus mai demult că podurile se fac la 3 benzi pe sens (+banda de urgență). Asta în afară de cazul cînd pe pod în mod excepțional ar fi 3+b.u. Ar trebui sa ne uitam in documentatia de licitatie...

stangabriel

#8067
Multumim de aducerea aminte. Apropo de adus aminte, parca si viteza maxima va fi limitata la 100 sau 110 km/h in autostrada urbana.
Eu cred ca au vrut o reducere de cheltuieli, pozele de aproape arata ca fundatia a fost facuta si pentru banda de urgenta, dar nu s-a mai facut. Cautati pozele vechi. ceva de genu pe langa asfalt inca era fundatie la orizontala, nu inclinata, ati inteles voi. Acum pentru pamantul vegetal probabil au adus la panta toata marginea.

stangabriel

#8068
Poza aceasta e singura pe care o mai gasesc sa explic ingustarea.
Am probleme sa o pun corect pe forum. ma poate ajuta cineva?

Telvanni

Buna jucaria aceasta insa intreb de ce "doarme" la Bucuresti cand activitatea intensa e prin Transilvania mai mult?